Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 13:16
Reklama
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Baczyński spogląda na uczniów ZDZ

W 100 rocznicę urodzin i w roku ogłoszonym przez Sejm, rokiem jego pamięci – Krzysztof Kamil Baczyński został uhonorowany przez społeczność Centrum Kształcenia ZDZ muralem. Podobiznę patrona wybrali uczniowie.
Biała Podlaska: Baczyński spogląda na uczniów ZDZ

Autor: fot. Joanna Danielewicz

- Krzysztof Kamil Baczyński patronuje naszej szkole już jedenasty rok. Jego utwory mamy tu chyba we wszystkich możliwych wydaniach. Jest też kącik poety i żołnierza AK, z cytatem z wiersza: „Trzeba umieć ludzi pokochać”, to motto zawarte zostało również na muralu, którym upamiętniamy tego wielkiego Polaka – mówi Henryk Zacharuk, dyrektor szkoły.

Rok 2021 został przez Sejm ogłoszony rokiem Baczyńskiego, w tym też roku przypada setna rocznica urodzin poety. – Pomyśleliśmy, że warto byłyby uczcić naszego patrona właśnie w tym roku. Zastanawialiśmy się w jaki sposób. Stanęło na tym, że będzie to mural. Inicjatywa wyszła od społeczności szkolnej, co również jest zawarte na muralu. Wszyscy się na to złożyli, nauczyciele i rodzice. Mieliśmy trzy projekty do wyboru, zdecydowaliśmy się na ten, pędzla warszawskiego artysty – dodaje dyrektor Zacharuk.

Mural przedstawia wizerunek patrona a w tle owładniętą walką Warszawę. – To oddaje atmosferę czasów w jakich przyszło żyć temu młodemu poecie, żołnierzowi batalionu Parasol AK. Myślę, że jego przekaz trafia do dzisiejszej młodzieży, że jest im bliski – mówi dyrektor. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 16 listopada


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kasia 20.11.2021 14:11
Piękna sprawa! Brawo ZDZ!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama