Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 07:31
Reklama baner reklamowy word biała podlaska
Reklama

Blady strach padł na kierowców. Chcą zdążyć przed styczniem

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są oblegane. Zgłaszają się kierowcy, którzy chcą szybko zredukować liczbę punktów karnych za swoich kontach. Liczą, że zdążą to zrobić do końca roku, bo boją się, że wpadną w kłopoty.
Blady strach padł na kierowców. Chcą zdążyć przed styczniem

Autor: iStock

To oblężenie ośrodków egzaminowania ma swój początek w zapowiedzianym pod koniec lata tego roku zaostrzeniem kar dla piratów drogowych. Po tragicznym wypadku w Stalowej Woli rząd zapowiedział poważne zmiany w przepisach. Trzeba przypomnieć, że pijany kierowca zabił małżeństwo 40-latków, które osierociło trójkę małych dzieci. Właśnie to wydarzenie sprawiło, że zaczęto pracę nad nowymi przepisami i nowymi karami. Zmiany miały wejść w życie już w grudniu, ale teraz jest mowa o styczniu. Jednak nowelizacja prawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta.

Zmiany przegłosowane przez parlament są poważne. Kierowca będzie np. mógł być ukarany jednorazowo 15 punktami karnymi, a nie jak obecnie 10. Srogo będą karane przewinienie wobec pieszych i nie będzie można zredukować – poprzez dodatkowe szkolenie – zgromadzonych punktów karnych. Obecnie każdy kierowca może zapisać się na dodatkowe szkolenie (za około 300 złotych), a po zaliczeniu sześciu godzin takiego kursu z konta danej osoby usuwanych jest sześć punktów karnych. Po zmianie przepisów już takiej możliwości nie będzie. Punkty jednak nie będą wieczne, bo zostaną wymazane po dwóch latach od opłacenia mandatu.

Stąd właśnie obawa wielu kierowców, którzy teraz chcą zredukować liczbę punktów na swoich kontach. Chcą z tym zdążyć przed zmianą prawa. Czy jednak ten popłoch jest uzasadniony?

Serwis autokult.pl wyjaśnia, że niekoniecznie. Przywołuje uzasadnienie do procedowanej nowelizacji ustawy „(…) w przypadku punktów karnych naliczonych za wykroczenia popełnione przed wejściem w życie nowych przepisów będzie stosowało się obecne zasady ich usuwania” – informuje portal, a to oznacza, że „stare punkty” kierowcy z konta będą mogli usunąć na dotychczasowych zasadach także po zmianie przepisów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RollsTreść komentarza: Super pomysł na park handlowy w tym miejscu. Trzymam kciukiData dodania komentarza: 19.03.2026, 18:42Źródło komentarza: W Białej Podlaskiej będzie KFC. Przy ul. Armii Krajowej powstanie park handlowyAutor komentarza: JaTreść komentarza: Miejskie ambicje czy pazerność obecnego wójta? Mało że zarabia aktualnie niewiele mniej od prezydenta kraju? Ale jak się stworzyło swój folwark gdzie on podniesie zarobki radnym to i radni chętnie mu podnoszą... Za publiczne pieniądze można się bawić, nie?Data dodania komentarza: 19.03.2026, 10:24Źródło komentarza: Sarnaki pozostaną wsią. Obawy o portfel wygrały z miejskimi ambicjamiAutor komentarza: To nie komuna ....Treść komentarza: Nikt nie obraża niczyich uczuć religijnych , nie ma nienawiści na tle rasowym , seksistowskim , nie ma wulgaryzmów we wpisach . Więc o czym Ty tu wypisujesz ? To nie komuna i cenzura .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 13:21Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklistaAutor komentarza: ChudyTreść komentarza: A ta przyczepa to jest dopuszczona do ruchu ? Ma badania techniczne podbite ? Jest oświetlenie i co najważniejsze jest zarejestrowana w wydziale komunikacj ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:57Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w lesie. 58-latek zginął podczas wycinki drzewAutor komentarza: Aaa- maniaku, chory maniaku,Treść komentarza: A kto Ci każe czytać ? Nie wchodź na stronę i nie czytaj . Jest wolnosć słowa , każdy może się wypowiedzieć . Po co tu włazisz i czytasz ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:51Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama