Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 22:18
Reklama
Reklama

To przesądzone. Mandaty dla kierowców będą wyższe

Prezydent podpisał nowelizację przepisów, na mocy których piraci drogowi mają być surowiej karani. Wysokość grzywny wzrośnie do 30 tysięcy złotych.
To przesądzone. Mandaty dla kierowców będą wyższe

Autor: Policja

To zmiany, które jeszcze latem zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Stało się to po tragicznym wypadku w Stalowej Woli. Pijany kierowca zabił małżeństwo, które osierociło trójkę małych dzieci. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację Kodeksu Drogowego.

Jakie zmiany

Tych jest dużo, a najważniejsze polegają na podniesieniu maksymalnej kary grzywny do 30 tysięcy złotych. Kierowca łamiący przepisy musi także liczyć się z tym, że może zostać ukarany 15 punktami karnymi (obecnie to maksymalnie 10). Nie będzie można – tak jak teraz – zredukować liczby punktów karnych poprzez uczestnictwo w specjalnym kursie. W przepisach zawarto także wypłacanie przez sprawcę wypadku pieniędzy osobom poszkodowanym. „Sąd udzieli tego zabezpieczenia (…) w wysokości nie niższej niż kwota najniższej emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, chyba że uzyskanie świadczeń rentowych z innych źródeł przemawiać będzie za zasądzeniem kwoty niższej” – czytamy informacji przedstawionej przez Kancelarię Prezydenta.

Za co 15 punktów

15 punktów karnych w czasie jednej kontroli będzie można otrzymać za:

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym,
  • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,
  • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,
  • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,
  • nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu,
  • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi,
  • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama