Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 04:02
Reklama

Biała Podlaska: O współpracy i planach na przyszłość

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej Marek Tichoruk spotkał się z przedstawicielami Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie. PUP przedstawił swoją ofertę, a biznesmeni mieli okazję wyrazić swoje uwagi i pomysły.
Biała Podlaska: O współpracy i planach na przyszłość
Autor: fot. Krzysztof Chodyka

– Współpraca z przedsiębiorcami jest dla minie priorytetem. Zapraszam pracodawców, którzy przychodzą do urzędu, na rozmowy, by powiedzieli jakie mają uwagi i co by chcieli zmienić oraz, jakie są ich oczekiwania – zaznacza dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej Marek Tichoruk.

Powołał zespół ds. obsługi pracodawcy, złożony z 4 osób, 3 są w Białej Podlaskiej, a jedna w Międzyrzecu Podlaskim. Zespół zajmuje się udzielaniem informacji, wyjaśnianiem wątpliwości, przekazywaniem najkorzystniejszych propozycji, które oferuje PUP. Urząd ma kilka form wsparcia pracodawców. - Najbardziej rozpowszechnione są staże, które trwają do sześciu miesięcy. - Pracodawca nie zawiera ze stażystą umowy o pracę. Stażysta pod kierunkiem opiekuna uczy się wykonywania zawodu.

Wybór ofert od urzędu 

Drugą ofertą są prace interwencyjne. W tym przypadku zawiera się umowę ze skierowaną osobą, na minimum 9 miesięcy, wówczas pracodawca dostaje refundację przez 6 miesięcy. Kolejną formą jest refundacja za zatrudnienie osoby powyżej 50. roku życia. Przy tej formie pracodawca musi zadeklarować zatrudnienie przez minimum 18 miesięcy. Urząd refunduje to zatrudnienie przez 12 miesięcy i przekazuje połowę minimalnego wynagrodzenia. Czwartą formą jest wyposażenie stanowiska pracy. Wtedy umowa jest zawierana na 24 miesiące z osobą skierowaną – wymienia dyrektor. Urząd zwraca część kosztów, jakie poniósł na wyposażenie stanowiska.

- W tym roku były to 23 tys. zł, w przyszłym roku przygotowujemy się, by zwiększyć kwotę do 28 tys. zł. Inną formą wsparcia są szkolenia, w tym indywidualne. W tym przypadku, jeżeli pracodawca zadeklaruje zatrudnienie osoby bezrobotnej, po szkoleniu, na minimum na 4 miesiące i minimum na pół etatu, urząd zobowiązuje się do sfinansowania kosztów szkolenia osoby bezrobotnej, która ma być zatrudniona – wskazuje. PUP finansuje szkolenia z różnych dziedzin i branż. Drugim rodzajem są szkolenia grupowe na które szuka się chętnych wśród bezrobotnych.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 14 grudnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama