Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 19:53
Reklama baner reklamowy word biała podlaska
Reklama

Leśna Podlaska: Na ratunek małej Hani

9-letnia Hania z Leśnej Podlaskiej, cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, ma wadę serca i ubytek przegrody międzykomorowej. Mimo chorób, uczęszcza od tego roku, do pierwszej klasy w Szkole Specjalnej w Białej Podlaskiej. Jak mówią jej rodzice, Anna i Adam Sęk, dziewczynka jest bardzo komunikatywna, choć nie jest w stanie powiedzieć zbyt wiele. Jedyną pomoc córce upatrują w podaniu jej komórek macierzystych, ale terapia kosztuje niemal 40 tys. zł. Stąd, zdecydowali się na utworzenie zbiórki na stronie www.siepomaga.pl.
Leśna Podlaska: Na ratunek małej Hani

Hania urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Nie siedzi, nie weźmie nic w rękę, nie mówi pełnymi zdaniami. - Wozimy córkę do Szkoły Specjalnej w Białej Podlaskiej, przy ul. Orzechowej, tam też chodziła do przedszkola. Obecnie jest w pierwszej klasie – mówi Adam Sęk.

Hania potrzebuje stałej opieki, wykąpania, nakarmienia, nosi też pieluchy. Jest jednak kontaktową dziewczynką. Wiele rozumie. - Córka niewiele mówi, ale potrafi powiedzieć: „Am!”, kiedy jest głodna lub kiedy chce się jej pić. Dzięki temu, że przebywamy z nią na co dzień, rozumiemy, co chce przekazać. Jak nie chce czegoś, to też potrafi dać znać, np. pokazując język – mówi ojciec Hani.

Nadzieja na przyszłość

Rodzice dziewczynki, chcą jej pomóc poprzez poddanie ją zabiegowi przekazania komórek macierzystych, które zostały pobrane od mamy Hani. – Hania jest naszą czwartą córeczką, a po dziewięciu latach od jej narodzin żona Anna zaszła w ciążę, wtedy na świat przyszła Malwina. W czasie tego porodu, od żony zostały pobrane komórki macierzyste. Hania dostała już pierwszą dawkę. Już wtedy zauważyliśmy pierwsze efekty tej terapii – wyjaśnia.

W przyszłym tygodniu Hania ma mieć podaną kolejną dawkę. Niestety, w Polsce podanie komórek macierzystych jest refundowane jedynie dla dzieci z autyzmem. - Wiemy, że terapia tym dzieciom pomaga, gdyż ich rodzice mówią o radykalnych zmianach, które zaszły w ich zachowaniu po terapii. W Polsce, komórki macierzyste podawane są jedynie w Lublinie. Żona była na pierwszym podaniu, na tę terapię przyjechali też wtedy Polacy z całej Europy. Było też małżeństwo, które ma syna z autyzmem. Powiedzieli Annie Sęk, że ich dziecko po podaniu komórek zaczęło porozumiewać się z nimi w języku polskim i holenderskim, gdyż tych języków używają w domu, przy nim. – Hania ma przykurcz nogi, a po pierwszej dawce, noga się wyprostowała. Niestety, po tygodniu znów się usztywniła – mówi Adam Sęk.

Kosztowna terapia

Lekarz wyjaśnił rodzicom Hani, że dziewczynka potrzebuje przynajmniej pięciu dawek komórek macierzystych. Koszt pierwszej dawki wyniósł 9600 zł. Kolejne dawki będą kosztować po 7600 zł. W sumie cały koszt to ok. 40 tys. zł. Pierwszą dawkę małżeństwo opłaciło, dzięki wpłatom z 1 proc. przekazanych poprzez Fundację Kawałek Nieba, która ma pieczę nad Hanią. Dawki musza być podawane, co cztery – sześć tygodni. Pierwsze podanie odbyło się na początku listopada. Drugie odbędzie się w przyszłym tygodniu. Trzecie powinno się odbyć w styczniu. Komórki macierzyste są przekazywane niemal bezboleśnie, bo są podawane w formie kroplówki. Hania musi też uczęszczać na intensywną rehabilitację, która jest opłacana z prywatnych funduszy, przez rodzinę Sęków. 

Wpłaty na terapię Hani można dokonać przez stronę internetową: https://www.siepomaga.pl, wpisując: Hania Sęk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama