Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 16:48
Reklama
Reklama

Sławatycze: Tradycja Brodaczy na liście dziedzictwa

Brodacze to tradycja, która jest obchodzona na koniec Starego Roku w Sławatyczach. Ma już ponad sto lat i przyciąga wielbicieli kultury z całej Polski, ze względu na swą unikalność. - Najstarsi mieszkańcy Sławatycz potwierdzają, że słyszeli o niej z przekazów dziadków i pradziadków – mówi Bolesław Szulej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Dodaje, że bardzo się cieszy, że zwyczaj z początkiem grudnia został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sławatycze: Tradycja Brodaczy na liście dziedzictwa

Autor: Zdjęcia: Adam Trochimiuk/Archiwum

Brodacze, to lokalna nazwa przebierańców, którzy w ostatnich dniach grudnia nakładają na siebie specjalne stroje i paradują w nich ulicami miejscowości.

– Określenie Brodacze pochodzi od bardzo długich bród z lnianego włókna. Symbolizują one długie życie, doświadczenie oraz bogactwo przeżyć. Twarz brodacza jest zakryta ręcznie wykonaną ze skóry maską. Okrycie wierzchnie stanowi długi kożuch barani odwrócony futrem na zewnątrz. Garb i długi kij w ręku są oznakami starości, doświadczenia i wielkiego wysiłku, jaki trzeba było znieść w ustępującym roku. Ręce i nogi owinięte są słomą, podwiązane powrósłami. Kostium zwieńcza pokaźna, wysoka na ok. 80 cm, cylindryczna czapa, przystrojona setkami bibułkowych kwiatów i wstążek – opisuje strój Brodaczy dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach Bolesław Szulej.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 21 grudnia

 


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Miłośniczka tradycji 22.12.2021 10:01
Piękna tradycja, oby trwała jak najdłużej.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama