Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 08:03
Reklama

Nauczyciele chcą pieniędzy za pandemię

Oświatowi związkowcy oczekują specjalnego dodatku za pracę w warunkach narażenia zdrowia. Chcą, żeby to rozwiązanie weszło w życie zaraz po zakończeniu nauki zdalnej.
Nauczyciele chcą pieniędzy za pandemię
Autor: iStock

Od ubiegłego tygodnia uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich uczą się zdalnie. Dotyczy to województw, w których ferie już się zakończyły lub jeszcze się nie rozpoczęły. Tak ma być do końca lutego. Ministerstwo Zdrowia z resortem edukacji podjęły takie decyzje ze względu na rosnącą liczbę nowych zakażeń. Dotyczy to także szkół, a lekarze przyznają, że w tej fali pandemii mają więcej młodych pacjentów, niż to było wcześniej.

O swoje bezpieczeństwo obawiają się także pedagodzy. Lubelski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego wystosował właśnie pismo do premiera, w którym domaga się przyznania specjalnych dodatków covidowych. Za czas nauki zdalnej osoby, które uczą w młodszych klasach, miałyby otrzymać 100 procent podstawowego wynagrodzenia. To rozwiązanie obejmowałoby nauczycieli przedszkola, wczesnoszkolnych i ze szkół specjalnych.

O jakich pieniądzach mowa? Wynagrodzenie stażysty wynosi 2,9 tys. zł brutto, nauczyciela kontraktowego nieco ponad 3 tys. zł, mianowanego – 3,4 tys. zł, a dyplomowanego niewiele ponad 4 tys. złotych.

„Zachorowalność wśród tej grupy nauczycieli jest wysoka. Zdarzają się też zachorowania, po których są długotrwałe komplikacje zdrowotne, a nawet śmierć. Tak więc praca w oświacie bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu pracowników” – czytamy w piśmie wysłanym do premiera. Związkowcy podkreślają, że pracujący w szkołach nie mają żadnych dodatkowych zabezpieczeń oprócz maseczek na twarz czy płynów dezynfekujących. Tłumaczą także, że praca z dziećmi naraża ich na większe prawdopodobieństwo zakażenia, choćby dlatego, że trudno jest utrzymać odpowiednią odległość od ucznia.

Związkowcy apelują również do szefa rządu o wprowadzenie kolejnego rozwiązania. Miałoby funkcjonować już po zakończeniu zajęć zdalnych. ZNP oczekuje, że wówczas wszyscy nauczyciele powinni otrzymać 50 proc. podstawowego uposażenia.

„W zapowiedziach ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka często pojawiają się zapowiedzi podniesienia autorytetu zawodu nauczyciela. Uważamy, że gratyfikacja finansowa jest ważnym elementem jej budowania” – tłumaczy ZNP, domagając się „sprawiedliwości społecznej”.

Uwaga, zmiany

Od 1 lutego ważność paszportu covidowego będzie wynosiła 270 dni, czyli 9 miesięcy. Dotyczy to nie tylko pełnego cyklu szczepienia podstawowego, ale także uzupełniającego. Ministerstwo Zdrowia informuje także, że ważność wydanych już paszportów zostanie skrócona do 270 dni od ostatniego szczepienia.

 

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama