Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 06:41
Reklama

Nie dostajemy podwyżek, bo boimy się o nie prosić

Ponad połowa Polaków twierdzi, że ich wynagrodzenie w 2021 roku nie wzrosło, a tylko 43 proc. z nich odczuwa zadowolenie z wysokości otrzymywanej pensji. Czy oczekujemy od pracodawców, że zapłata za wykonywane obowiązki wzrośnie w bieżącym roku? A może zamierzamy o to poprosić? Na te pytania odpowiadają wyniki specjalnego raportu.
Nie dostajemy podwyżek, bo boimy się o nie prosić
Autor: iStock

Raz na kilka miesięcy instytut badawczy Randstad przygląda się sytuacji na rynku pracy. Zadając pytania osobom zatrudnionym, specjaliści tworzą raport pod nazwą „Monitor rynku pracy”, którego treść oddaje m.in. nastroje wśród zatrudnionych. W lutowej edycji przedsięwzięcia respondenci zostali zapytani o to, czy w 2021 roku zostały im przyznane podwyżki wynagrodzeń. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 55 proc. badanych. Pozostałych 45 proc. ankietowanych zarabia tyle, co w latach poprzednich.

Pracowników zapytano również o poziom zadowolenia z otrzymywanej pensji. „Raczej zadowolonych” lub „bardzo zadowolonych” było 43 proc. respondentów. Negatywnie swoje wpływy na konto oceniło 26 proc. Pozostałe osoby nie mają żadnego zdania w tej kwestii.

Połowa ankietowanych liczy na podwyżkę wynagrodzenia w 2022 roku. Kolejnych 50 proc. badanych to osoby, które „raczej” lub „zdecydowanie” nie mają takich oczekiwań.

Uczestnicy badania, pytani o to, czy w najbliższym czasie zamierzają wystąpić o podwyżkę, w 32 proc. rozważają taką możliwość. 24 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy podejmie taki krok. 3 proc. zagadnienie to zupełnie nie dotyczy. Co ciekawe, 42 proc. badanych „raczej” lub „zdecydowanie” nie zamierza rozmawiać z pracodawcą o wyższej pensji. Jako powód wskazuje, że mogłoby to zostać źle odebrane, obawę przed reakcją szefa lub szefowej czy kiepską kondycję finansową firmy.

- Mamy ustawową płacę minimalną, która jest podwyższana praktycznie co roku. Ona stanowi amortyzator osłabiający motywację do ubiegania się o wzrost wynagrodzenia. To dotyczy przede wszystkim osób niżej zarabiających. Jednocześnie płaca minimalna stanowi trochę mechanizm równania w górę, więc inne grupy płacowe też oczekują wyższej pensji – powiedziała portalowi PR News prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.


 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama