Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 01:43
Reklama

Klaudiusz Balcerzak najlepszy w Polsce! Gratulujemy

Uczeń Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach Klaudiusz Balcerzak zwyciężył w ogólnopolskim konkursie o tematyce innowacji w kolejnictwie. Jego pomysł, dotyczący automatycznego wykrywania pożaru w lokomotywie, komisja konkursowa uznała za najlepszy. Jak przyznaje laureat, podczas pracy nad projektem, postanowił połączyć dwie swoje pasje – pożarnictwo i kolejnictwo. Gratulujemy sukcesu!
Klaudiusz Balcerzak najlepszy w Polsce! Gratulujemy
Klaudiusz Balcerzak zwyciężył w II Ogólnopolskim Konkursie Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego
Źródło: Archiwum Klaudiusza Balcerzaka

Uczeń trzeciej klasy ZS w Małaszewiczach Klaudiusz Balcerzak z Międzyrzeca Podlaskiego okazał się bezkonkurencyjny w finale II Ogólnopolskiego Konkursu Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego, stworzonego dla pasjonatów kolei i uczniów z klas o profilach kolejowych.

W pierwszym, grudniowym etapie uczestnicy mieli do rozwiązania test wiedzy. Uczeń małaszewickiej szkoły odpowiedział prawidłowo na 37 z 40 pytań i zakwalifikował się do finału.

Tym samym znalazł się w gronie 10 uczestników z 8 szkół kolejowych w Polsce. „Jest nam niezmiernie miło i duma nas rozpiera, że to akurat nasz uczeń okazał się tym najlepszym! Walka była naprawdę wyrównana, szczególnie o miejsca na podium, a o wygranej decydowały pojedyncze punkty – niemniej jednak zwycięzca jest tylko jeden!” – poinformowała kilka dni temu na swoim profilu na Facebooku szkoła w Małaszewiczach.

Finał konkursu odbył się 24 marca, a polegał na tym, że uczniowie prezentowali swoje autorskie pomysły na innowacje w zakresie bezpieczeństwa kolejowego. Klaudiusz przedstawił swoją koncepcję pt. "Automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru w lokomotywie oraz powiadamiania o jego wystawieniu". – Automatyczny system wykrywania  i gaszenia pożaru oraz powiadamiania  o jego wystąpieniu to system, który powszechnie jest stosowany np. w budynkach magazynowych czy też biurach. Pomyślałem więc, dlaczego by nie zaadaptować takiego rozwiązania w lokomotywach? Mój projekt zakłada zminimalizowanie pożaru i całkowite jego stłumienie w lokomotywie. Jednym z najważniejszych aspektów tej koncepcji jest w momencie wybuchu pożaru natychmiastowy sygnał do Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, dyżurnego ruchu i dyspozytora liniowego, z przybliżoną lokalizacją pociągu – opowiada Klaudiusz Balcerzak

Projekt młodego międzyrzeczanina składa się z kilku specjalistycznych podsystemów, w tym automatycznego powiadamiania dyspozytury, dyżurnego ruchu oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Koncepcja mogłaby zostać wdrożona zarówno w lokomotywach starszej jak i nowszej generacji oraz Elektrycznych Zespołach Trakcyjnych, a więc system opracowany przez Klaudiusza znalazłby zastosowanie w trakcji elektrycznej oraz spalinowej.

Warto podkreślić, że trzecioklasista na co dzień jest wiceprzewodniczącym samorządu uczniowskiego w ZS w Małaszewiczach, ale również czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim. – Na pomysł wpadłem około miesiąca przed finałem, oglądając filmik z pożaru lokomotywy na Facebooku. Następnie przeszukałem internet i okazało się, że podobnych zdarzeń bywa znacznie więcej, a przecież można by coś z tym zrobić i ograniczyć ich liczbę. Postanowiłem też połączyć swoje dwie pasje, czyli pożarnictwo i kolejnictwo, a do konkursu przygotowywałem się pod czujnym okiem pani Małgorzaty Trębickiej-Żuk – wyjaśnia zwycięzca konkursu. Dodaje, że bardzo cieszy się z wyniku, bo pomysły pozostałych finalistów też były ciekawe, a walka o podium wyrównana. 

Organizatorem konkursu był Instytut Edukacyjny „Kolej dla Ciebie” oraz ZS w Małaszewiczach, a rywalizację honorowym patronatem objął prezes Urzędu Transportu Kolejowego.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama