Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 16:38
Reklama
Reklama

Krajobraz po Polskim Ładzie: miasta liczą straty. Ogromne!

Obawy burmistrzów i prezydentów miast okazały się słuszne. Wielka reforma finansów, czyli Polski Ład, sprawiła, że w styczniu i lutym było mniej pieniędzy z podatków.
Krajobraz po Polskim Ładzie: miasta liczą straty. Ogromne!

Autor: iStock

Niemal zaraz po tym, jak politycy prawicy przedstawili założenia Polskiego Ładu, samorządowcy zaczęli lamentować. Dla nich takie zmiany, jak zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tys. zł czy zwolnienie emerytów z płacenia podatków, oznaczało odczuwalny ubytek w kasach miast i gmin. Część tych pieniędzy otrzymują przecież samorządy.

Pierwsze wyliczenia wskazywały, że Polski Ład uderzy w samorządy, a wiele z nich będzie musiało z tego powodu ograniczyć wydatki. Rząd z kolei obiecał wypłacać rekompensaty, ale nie pokrywają one wszystkich strat. Już latem 2021 r. oszacowano, że w 2022 r. samorządy stracą ok. 13,7 mld zł. W ciągu 10 lat będzie to ponad 132 mld zł. Dla porównania – jak podała Unia Metropolii Polskich – w ciągu dekady budżet państwa zyska jakieś 27 mld zł, ale samorządy w tym czasie stracą jedną czwartą swoich wpływów z podatku PIT.

Najnowsze dane to potwierdzają. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, Warszawa za styczeń i luty odnotowała około 1 mld zł wpływu z PIT, czyli o 135 mln zł mniej niż rok wcześniej. Podobna sytuacja jest w Poznaniu – spadek o 193,6 mln zł, czyli 12 proc. mniej niż w 2021 r. W Katowicach w styczniu i lutym 2021 r. wpływy podatkowe wynosiły 108,3 mln zł, teraz – 93,6 mln zł.

Chcą zmian!

Dlatego Unia Metropolii Polskich domaga się zmian w systemie podatkowym i innego podziału pieniędzy: „W ocenie Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza udziały jednostek samorządu terytorialnego w dochodach z PIT powinny wzrosnąć z obecnych 48,59 proc. do 57 proc. jako forma planowanych zmian w PIT dla miast na prawach powiatu” – czytamy w wydanym właśnie oświadczeniu.

Samorządowcy argumentują, że – po pierwsze – sytuacja pandemiczna nadwyrężyła ich budżety. Po drugie – przyjmowanie uchodźców ma taki sam skutek.

„Dlatego z niedowierzaniem przyjmujemy projekt ustawy z 24.03.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niektórych innych ustaw, który został skierowany do konsultacji. O ile obniżenie PIT dla obywateli Polski jest słusznym rozwiązaniem, z którym się zgadzamy, o tyle Rząd po raz kolejny nie uwzględnił rekompensaty ubytków dochodów jednostek samorządy terytorialnego” – punktuje UMP.

I dodaje, że większość usług publicznych realizowana jest przez samorządy. To z ich budżetów finansowane są m.in. szkoły i przedszkola, ośrodki sportu i kultury, pomoc społeczna.

– Dzisiaj planujemy ogromne wydatki związane z zapewnieniem infrastruktury miejskiej i usług miejskich dla osób z Ukrainy, m.in. na edukację, integrację, opiekę społeczną, gospodarkę odpadami czy komunikację” – podkreśla Tadeusz Truskolaski, prezes zarządu UMP.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama kalorycznyekogroszek.pl
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama