Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 17:39
Reklama
Reklama

Chcą 20 procent podwyżki. Rząd daje, ale 4 proc.

ZNP domaga się 20-procentowej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. Rząd proponuje niewiele ponad 4 proc. Projekt nowelizacji przygotowali posłowie PiS. – To policzek wymierzony nauczycielom – oceniają związkowcy.
Chcą 20 procent podwyżki. Rząd daje, ale 4 proc.
Sławomir Broniarz

Autor: ZNP

Wynagrodzenie polskiego nauczyciela w szczytowym punkcie kariery stanowi zaledwie 55,2 proc. średniego wynagrodzenia nauczycielskiego w krajach OECD i 54,8 proc. w krajach UE. Od stycznia tego roku duża część nauczycieli w Polsce otrzymuje dodatek wyrównawczy, ponieważ ich pensja jest niższa od wynagrodzenia minimalnego. Teraz wynosi ono 3010 zł, a minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty – 2949 zł…

Jednym głosem

Między innymi te argumenty przywołał podczas konferencji prasowej – jak donosi Portal Samorządowy – Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

– ZNP domaga się razem ze swoimi partnerami (Wolny Związek Zawodowy Forum-Oświata i Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność") zmiany sposobu wynagradzania nauczycieli i oczekujemy rychłego podjęcia prac parlamentarnych nad projektem obywatelskim dotyczącym zrównania średniego wynagrodzenia wśród nauczycieli za średnim wynagrodzeniem w gospodarce – podkreślił Broniarz.

I dodał: – Oczekujemy 20-procentowego wzrostu wynagrodzenia nauczycieli i podjęcia rozmów w sprawie wzrostów wynagrodzenia pracowników niebędących nauczycielami.

Co na to rząd? 

Projekt PiS zakłada podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli o 4,4 proc. od maja tego roku i zwiększenie subwencji oświatowej o 1,6 mld zł. Po zmianach nauczyciele zarabialiby:

- nauczyciel stażysta – 3693,46 zł,

- nauczyciel kontraktowego – 4099,74 zł,

- nauczyciel mianowany – 5318,58 zł,

- nauczyciel dyplomowany – 6795,97 zł.

Związek Nauczycielstwa Polskiego ostro krytykuje projekt PiS. 

– To primaaprilisowy żart – ocenia Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP, w rozmowie z portalem Strefa Edukacji. – O tej niepoważnej propozycji mówi się podwyżka, ale tak naprawdę to nawet nie jest waloryzacja. 4,4 proc. to poniżej inflacji.

Negatywne opinie na temat projektu ma także oświatowa „Solidarność”

– Taka propozycja obraża nauczycieli. Za sam 2021 rok inflacja wynosi 8,6 proc. Ostatnia podwyżka była 1 września 2020 roku. Nie jest to więc nawet waloryzacja płac – podkreśla Monika Ćwiklińska, rzeczniczka prasowa KSOiW „Solidarność”.

Teraz nowelizacją Karty Nauczyciela przygotowaną przez PiS zajmie się Senat.

Na czwartym miejscu od końca

Prezes ZNP przywołał najnowszy raport OECD "Education at Glance". Według niego polscy nauczyciele szkół podstawowych, jeśli chodzi o płace, znaleźli się na czwartym miejscu od końca wśród krajów OECD. Gorzej zarabiają jedynie nauczyciele na Węgrzech, Słowacji i w Grecji.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama