Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 05:17
Reklama

Są pieniądze dla kół gospodyń wiejskich

5 tys. zł, 6 tys. zł lub 7 tys. zł – tyle można dostać w ramach wsparcia na działalność statutową kół gospodyń wiejskich. Wnioski można składać od dziś. Pomoc jest finansowana z budżetu krajowego.
Są pieniądze dla kół gospodyń wiejskich
Członkowie KGW "Motwiczanka" w 2021 r. pojechali na kilkudniową wycieczkę do Krakowa i okolic
Autor: KGW "Motwiczanka"

By wyjść naprzeciw oczekiwaniom kół gospodyń wiejskich, w tegorocznym naborze wydłużony został czas na ubieganie się o dofinansowanie działalności statutowej. 1 kwietnia biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęły przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy. Podobnie jak w poprzednich latach wniosek o wsparcie może być złożony przez koło, które jest wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Obecnie widnieje w nim ponad 10,8 tys. kół. 

Ważna jest liczba członków 

Jeśli chodzi o wysokość pomocy, to w stosunku do tej przyznawanej w 2021 r., ani pula środków: 70 mln zł, ani stawki nie uległy zmianie. Wsparcie pozostaje uzależnione od liczby członków koła i wynosi: 5 tys. zł – dla tych liczących nie więcej niż 30 osób, 6 tys. zł – jeśli ich liczba mieści się w przedziale 31-75 oraz 7 tys. zł – w przypadku jeszcze liczniejszych kół. 

 – Bardzo prosimy, by wypełniając wniosek o przyznanie pomocy, upewnić się czy liczba członków danego koła zgadza się z danymi wpisanymi do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Jeżeli jest inaczej, prosimy o uaktualnienie tych informacji. A można to zrobić w biurze powiatowym Agencji. Decyzja o przyznaniu pomocy będzie bowiem wydawana na podstawie danych znajdujących się w rejestrze prowadzonym przez ARiMR – przypomniała podczas konferencji prasowej, która odbyła się 30 marca w siedzibie resortu rolnictwa prezes ARiMR Halina Szymańska

Oznacza to, że jeżeli koło gospodyń wiejskich będzie ubiegać się o przyznanie pomocy w wysokości np. 6 tys. zł, ponieważ aktualnie należą do niego 33 osoby – co uprawnia do otrzymania takiego właśnie wsparcia – a z danych rejestrowych Agencji będzie wynikać, że liczba członków jest mniejsza, np. 30 osób, to wówczas koło otrzyma pomoc w wysokości nie 6 tys. zł, a 5 tys. zł, gdyż taka kwota przysługuje kołom o liczebności do 30 osób. Dlatego tak ważne jest, aby dane KRKGW były aktualne.

Na rozwój

Zrzeszone gospodynie mogą przeznaczyć otrzymane fundusze na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w lokalnych środowiskach oraz działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Ważnymi celami, na które można wydać pieniądze, są także rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy na wsi. Dofinansowanie można także wykorzystać, by rozwijać regionalną kulturę ludową czy upowszechniać współdziałanie i wprowadzać racjonalne metody gospodarowania. 

W minionym roku koła gospodyń wiejskich otrzymaną z ARiMR pomoc przeznaczały najczęściej m.in. na zakup: biletów na wyjazdy kulturalne, sportowe i szkoleniowe; wyposażenia wiejskich świetlic, sprzętu AGD oraz naczyń czy strojów na imprezy okolicznościowe. A na co przeznaczyły fundusze w ubiegłym roku? – Inaczej niż w poprzednich latach, kiedy to doposażaliśmy świetlicę wiejską, w 2021 r. zorganizowaliśmy kilkudniową wycieczkę. W październiku pojechaliśmy do Krakowa. Zwiedziliśmy m.in. Wawel, Wieliczkę, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz Wadowice – opowiada członkini KGW "Motwiczanka" Jolanta Mikulska. Dodaje, że w tym roku również będą starać się o środki i wspólnie podejmą decyzję, na co je wydać.  – Bardzo dobrze że są takie dodatkowe środki o które koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać. W ten sposób koła mogą zrealizować więcej swoich celów statutowych, na które ze względów finansowych nie zawsze mogłyby sobie pozwolić. Dzięki tym środkom wiele kół wyposażyło swoje świetlice w sprzęt AGD, zakupiło pawilony wystawiennicze oraz nowe stroje dla członkiń, w których mogą się teraz pięknie prezentować na dożynkach czy festynach, a także przeznaczyły na wyjazdy do kina, teatru, szkolenia czy wycieczki krajoznawcze – podkreśla Jolanta Mikulska. Z kolei przewodnicząca KGW "Dworzanki" Anna Martyniuk przyznaje, że pieniądze z Agencji umożliwiają integrację społeczną. – W ubiegłym roku nasze koło zorganizowało latem piknik rodzinny oraz w listopadzie wycieczkę do Częstochowy. Zwiedziliśmy też Kraków., byliśmy na termach. Razem z nami na wycieczkę pojechali mieszkańcy Piszczaca Kolonii, w sumie ok. 50 osób – opowiada Anna Martyniuk

Wnioski do 30 września 

W związku z tym, że pula może się wyczerpać wcześniej, koła nie powinny zwlekać z udaniem się do biur powiatowych ARMiR z dokumentami. Ostatnim dniem na złożenie wniosku jest tradycyjnie 30 września. Nie zmieniają się także pozostałe terminy. Przyznane dofinansowanie musi zostać wykorzystane do 31 grudnia 2022 r., natomiast rozliczenia – przez złożenie sprawozdania – należy dokonać do 31 stycznia 2023 r.

Na podstawie analizy naborów przeprowadzonych w poprzednich latach można zauważyć, że liczba ubiegających się o wsparcie kół i kwota przyznawanej im w ostatnich latach pomocy rosną. W 2018 r. do kół gospodyń wiejskich trafiło ponad 16 mln zł, w 2019 r. – powyżej 29 mln zł, w 2020 r. – blisko 33 mln zł, zaś w 2021 r. – niemal 56 mln zł.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama