Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:22
Reklama
Reklama

Takie nowinki technologiczne ma Muzeum Południowego Podlasia

Wirtualny spacer po ogrodach Bazylego Albiczuka, multimedialne kioski skrywające interaktywne informacje, podłoga multimedialna oferująca ponad sto gier edukacyjnych i zręcznościowych – to tylko niektóre nowości, które możemy zobaczyć, odwiedzając Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Takie nowinki technologiczne ma Muzeum Południowego Podlasia
Eksponaty Muzeum Południowego Podlasia powiększyły się między innymi o kopie obrazów przedstawiających ród Radziwiłłów wykonane przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Autor: Michał Litwiniuk Facebook

– Atrakcją, cieszącą się największym zainteresowaniem zwiedzających są dwa stanowiska gogli VR na wystawie malarstwa Bazylego Albiczuka. Po ich założeniu przenosimy się do ogrodów z pięknymi kwiatami stworzonymi przez malarza. Jest to bardzo ciekawe, bardzo realistyczne i godne polecenia doświadczenie – mówi dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Rafał Izbicki.

Wśród nowinek technologicznych, które pojawiły się w muzeum, dyrektor wymienia na przykład kioski multimedialne – jest ich dokładnie 14 – które pojawiły się na przestrzeni wystaw czasowych i wystaw stałych w wieży i które rozszerzają zakres wystaw o zdjęcia eksponatów, dodatkowe informacje, czy też filmy pokazujące to, co muzeum ma w swoich magazynach. Kioski te rozszerzają wiedzę zwiedzających w poszczególnych tematach.

- Mamy na przykład kiosk na wystawie obrazów o tematyce końskiej, stworzony z myślą o najmłodszych. Można za jego pomocą układać puzzle, a po ich ułożeniu zyskujemy wiedzę na temat budowy ciała konia czy też elementów zaprzęgu konnego. Jest to taka część edukacyjna, a równocześnie rozrywkowa dla młodzieży – tłumaczy dyrektor muzeum.

Dział naukowo-oświatowy placówki wzbogacił się o podłogę multimedialną. Obraz, który jest wyświetlany z monitora na podłogę reaguje na ruch i dotyk. W ramach tego urządzenia dostępnych jest ponad sto gier zręcznościowych i edukacyjnych ukierunkowanych na ekologię. Można na przykład w wirtualnym piasku poszukiwać szczątków dinozaurów lub z biegu rzeki wyławiać nieczystości. Dział naukowo-oświatowy wzbogacił się dodatkowo o piec do wypalania ceramiki. Będzie on wykorzystywany na prowadzonych przez muzeum warsztatach.

Czytaj także: Koncerty ukraińskich artystów. Wystąpią w Bordziłówce, Radzyniu i Świerżach

W muzeum pojawił się także system zwiedzania grupowego oraz audioprzewodniki oferujące zainstalowanie muzealnej aplikacji we własnym telefonie. Dzięki nim można samemu zwiedzać muzeum. Możemy wybrać jeżyk zwiedzania: polski, angielski oraz rosyjski.

– Wisienką na torcie jest projekt urządzeń służących informowaniu i orientacji w sposób wizualno-dotykowy osób niepełnosprawnych. Są to plany multisensoryczne, opisy w Alfabecie Braille'a, czy komunikaty dźwiękowe. Są również dostępne plany tyflograficzne, czyli wypukłe znaki, które przez dotyk są rozpoznawane przez osoby niewidome. Wychodzimy też naprzeciw osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym. A robimy to poprzez pętle indukcyjną, pozwalającą wzmocnić dźwięk w aparatach słuchowych, co pozwala na sprawną komunikację z osobą niedosłyszącą – wyjaśnia Rafał Izbicki.

Muzeum Południowego Podlasia pozyskało również system monitorowania temperatury i wilgotności zbiorów we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych jak i w magazynach. Placówka zakupiła również osuszacze i nawilżacze powietrza, które z tym systemem współpracują. W Internecie pojawiła się też nowa strona www.

Wszystkie te narzędzia zostały pozyskane dzięki funduszom z Unii Europejskiej oraz projektowi o nazwie „Rewaloryzacja i Modernizacja Zespołu Zamkowo-Parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej.”

–  Warto się również pochwalić kopiami obrazów bialskiej linii rodu Radziwiłłów. Jest to 10 kopii wykonanych przez Wydział Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kopie te zastąpiły fotowydruki i zostały stworzone na bazie oryginalnych portretów członków rodzin Radziwiłłów, które znajdują się w ich prywatnych kolekcjach i w innych muzeach – podsumowuje dyrektor Izbicki.

Czytaj też: 10-metrowy maszt na internacie? Mieszkańcy boją się o środowisko


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama