Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 30 czerwca 2022 23:43
Reklama

Zaśpiewali bliskie sercu pieśni maryjne

Maj to w polskiej tradycji miesiąc maryjny. W wielu miejscowościach jeszcze dziś przy przydrożnych kapliczkach zbierają się mieszkańcy miejscowości, którzy biorą udział we wspólnej modlitwie w nabożeństwie majowym. W naszym regionie właśnie w tym miesiącu odbywają się przeglądy pieśni maryjnych. Nie inaczej było i teraz. Za nami m.in. XIII Przegląd Pieśni Maryjnej w Przychodach.
Zaśpiewali bliskie sercu pieśni maryjne
Jednym z artystów podczas XIII Przeglądu Pieśni Maryjnej w Przychodach był Dziecięcy Zespół Ludowy „Hreczka” z Zaścianek
Źródło: Miedzyrzec.info

Za nami już XIII Przegląd Pieśni Maryjnej w Przychodach. Uczestniczyło w nim 13 wykonawców z trzech powiatów: bialskiego, łukowskiego i radzyńskiego.

–  W tym roku uczestnicy prezentowali jedną pieśń, ale z uzasadnieniem, dlaczego wybrali właśnie ten utwór, dlaczego to właśnie ta pieśń jest bliska sercu danych wykonawców, czym się charakteryzuje. Muszę powiedzieć, że uczestnicy bardzo poważnie podeszli do tego zadania. W szczególności chciałam pochwalić zespół „Ale Baby”, który bardzo ambitnie podszedł do uzasadnienia. Zresztą, wszystkie zespoły zaprezentowały się fantastycznie – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, Sylwia Hubica.

Czytaj także: Będą potańcówki i przygoda z teatrem

8 maja w Przychodach wystąpili: Zespół "Echo" z Przychód, Zespół "Leśne Echo" z Zaścianek, Dziecięcy Zespół Ludowy „Hreczka” z Zaścianek, Zespół "Kalina" z Wygnanki, Zespół "Ale Baby" z Berezy, Jadwiga Tarasiuk z Zespołu "Nadzieja" z Mań, Piotr Struczyk, Zespół "Jutrzenka" z Rogoźnicy, Zespół "Niezapominajki" z Dminina, Zespół "Jagódki" ze Żdżar, Zespół "Białynia" z Worońca, Zespół "Tęcza" z Brzozowicy Małej oraz Zespół "Sami Swoi" z Tłuśćca. 

– Już po raz 13 w miesiącu maju, Zespół „Echo” z Przychód, zresztą najstarszy zespół ludowy w naszej gminie z dużymi osiągnięciami i wielkimi tradycjami, organizuje Przegląd Pieśni Maryjnej. Miesiąc maj to właśnie miesiąc maryjny i bardzo ważnym elementem jest połączenie tego sacrum z kulturą ludową. Cieszę się bardzo, że zespół z naszej miejscowości podjął się organizacji takiego przedsięwzięcia. Wszyscy pamiętamy i jeszcze dzisiaj spotykamy rozmodlonych ludzi przy przydrożnych kapliczkach podczas nabożeństw majowych. To było taką tradycją naszych miejscowości, całej naszej okolicy, że w miesiącu maju „chwalimy łąki umajone”, wznosimy prośby do Maryi i ta tradycja jest tak mocno zakorzeniona w ludowości tej ziemi, że bez niej chyba byśmy nie istnieli – podkreśla z kolei wójt gminy Międzyrzec Podlaski, Krzysztof Adamowicz. Według włodarza wszystkie zespoły zaprezentowały się pięknie, a w przeglądzie nie chodziło o rywalizację, a o to, by być ze sobą, przeniknąć tą niepowtarzalną atmosferą i wspólnie pośpiewać.

Podczas przeglądu można było obejrzeć wystawę prac laureatów konkursu ph. „Maj w tradycji podlaskiej wsi”. I miejsce w kategorii przedszkolnej zajęli Patryk Wrzos i Iga Sójka, I miejsce w kategorii wiekowej klas I-III zwyciężył Gabriel Jędruchniewicz, natomiast I miejsce w kategorii wiekowej IV-VIII zajął Jakub Siłuszyk. Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Oświt, Amelia Stefaniuk, Izabela Siłuszyk, Milena Sawczuk, Gabriela Jakubowicz, Jakub Wrzos, Krzysztof Klaczyński, Cezary Kokoszkiewicz, Lena Grzeszyk, Edyta Drynio, Wiktoria Kunowska, Edyta Drynio oraz Wiktoria Kurowska.

Zobacz także: Święto 34. płk. piechoty, to święto wojska, miasta i bialczan

Już po raz 10. wręczą biznesowe nagrody! Trwają zgłoszenia kandydatów


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama