Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 07:46
Reklama

Czym jest dojrzałość UX-owa?

User Experience to termin, który w branży IT zagościł na dobre. Pojęcie to odnosi się przede wszystkim do stron internetowych i aplikacji mobilnych, ale znajduje ono zastosowanie także w przypadku innych produktów cyfrowych. Po raz pierwszy zostało zastosowane w latach 70. XX wieku. Od tego czasu rozwinęło się bardzo mocno, w związku z tym pojawiły się nowe pojęcia. Zalicza się do nich między innymi Design maturity. Jest ono związane z dojrzałością organizacji w zakresie User Experience. Czym ta dojrzałość jest i czy są sposoby pozwalające na jej skuteczną ocenę?
Czym jest dojrzałość UX-owa?
User Experience to termin, który w branży IT zagościł na dobre
 
Czym jest dojrzałość Uxowa organizacji?

Jako Design maturity określa się poziom zintegrowanych procesów zorientowanych na użytkownika. Odnosi się to do wszystkich decyzji, zarówno tych technologicznych, jak i biznesowych. Co więcej, tyczy się to także wszystkich podejmowanych decyzji w zakresie projektów firmowych.

Zdaniem bardzo wielu specjalistów z zakresu UX, dojrzałość UX jest po prostu takim działaniem organizacji, które ma służyć coraz większej i lepszej koncentracji na użytkowniku. Do Design maturity na chwilę obecną nawiązuje już bardzo wiele modeli. Jeden z nich został stworzony przez Charliego Kreitzberga. Doszedł on do wniosku, że dojrzewanie procesów UX odbywa się na sześciu poziomach. Każdy z tych poziomów wzajemnie się uzupełnia.

 

Jakie poziomy dojrzałości UX w firmie można wyróżnić?

Stworzony przez Charliego Kreitzberga model w postaci graficznej przypomina piramidę, na której szczycie znajduje się poziom szósty. Design maturity według tego modelu dzieli się następująco:

● całkowity brak świadomości UX;

● doświadczenie użytkownika na żądanie;

● izolowany projekt UX;

● rosnący biznes UX;

● UX jako broń strategiczna;

● zintegrowany UX.

Wiele polskich firm coraz więcej wysiłków wkłada w to, aby pod względem dojrzałości UX znaleźć się na najwyższym, szóstym lub przynajmniej piątym poziomie. W tych organizacjach w procesie projektowym na pierwszym miejscu zawsze stawiany jest użytkownik.

 

Czy dojrzałość Uxowa organizacji da się zmierzyć?

Zmierzenie dojrzałości Uxowej organizacji jest możliwe. Służą temu bardzo różne narzędzia. Jednym z podstawowych narzędzi, które pozwalają sprawdzić, jaki jest poziom dojrzałości Uxowej organizacji, jest rozmowa. Wystarczy zapytać pracowników, czy wiedzą, co to jest UX oraz o to, jakie zasady obowiązują przy projektowaniu zorientowanym na użytkownika.

Ankieta to kolejne narzędzie, które można wykorzystać w celu sprawdzenia, jak kształtuje się dojrzałość Uxowa organizacji. Pytania, które znajdą się w ankiecie, mogą być takie same, jak te zadawane pracownikom podczas bezpośredniej rozmowy.

Bardzo wiele do zrobienia będzie w tej organizacji, której pracownicy nie mają żadnej lub mają bardzo nikłą wiedzę na temat User Experience. Oznacza to bowiem, że organizacja znajduje się na pierwszym, a więc najniższym poziomie dojrzałości w zakresie UX. Wysiłek, aby organizacja znalazła się na wyższym poziomie dojrzałości UX, warto jednak podjąć – użytkownicy odpłacą się lojalnością. Postawić można także na profesjonalny audyt.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama