Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 08:19
Reklama

Jak działa klimatyzacja?

Mówiąc najprościej, klimatyzacja działa tak samo jak lodówka. Chłodzi powietrze w danym pomieszczeniu, usuwając z niego ciepło i wilgoć. Najpierw wciągane jest ciepłe powietrze z pomieszczenia do systemu, tuż przed przepuszczeniem go zimną wężownicę parownika. W tym miejscu powietrze jest schładzane - usuwa się już część wilgoci. Następnie czynnik chłodniczy pochłania ciepło z ciepłego powietrza, które jest następnie odprowadzane przez ścianę lub okno przez wąż wylotowy. Woda kondensuje się w systemie, przez który albo jest odprowadzana, albo gromadzi się w specjalnym zbiorniku (można go opróżnić po pełnym napełnieniu). Jednak większość dostępnych obecnie klimatyzatorów odparowuje wodę samoczynnie - nie trzeba więc opróżniać zbiornika. Zimne powietrze jest następnie ponownie wprowadzane do pomieszczenia, zmniejszając ogólną temperaturę i wilgotność.
Jak działa klimatyzacja?

Jednak większość dostępnych obecnie klimatyzatorów odparowuje wodę samoczynnie - nie trzeba więc opróżniać zbiornika. Zimne powietrze jest następnie ponownie wprowadzane do pomieszczenia, zmniejszając ogólną temperaturę i wilgotność. Dowiemy się także:

  • Czy klimatyzacja wymaga wentylacji?
  • Jak zimną temperaturę jest w stanie wytworzyć klimatyzator?
  • Jak wydajne są klimatyzatory?
  • Czy klimatyzatory mogą ogrzewać pomieszczenie?
  • Jak głośna jest klimatyzacja?

 

Czy klimatyzacja wymaga wentylacji?

 

Tak. Klimatyzatory wymagają wentylacji, aby usunąć ciepłe, wilgotne powietrze z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Odbywa się to przez wąż wylotowy w modelach przenośnych, który jest umieszczany przez otwarte okno lub drzwi. Jednostki typu split (klimatyzator ścienny i sufitowy) nie wymagają wentylacji. Jeśli nie masz możliwości, aby wentylować klimatyzatora, to zainteresuj się chłodnicą powietrza, która  jest świetną alternatywą. Nie wymaga wentylacji, choć musi być użytkowana w miejscu o dobrym przepływie powietrza. 

 

Jak zimną temperaturę jest w stanie wytworzyć klimatyzator?

 

Trudno jest dokładnie określić, jak zimną temperaturę jest w stanie wytworzyć klimatyzator, ponieważ jest wiele czynników, które na to wpływają - np. pomieszczenie. Będzie się ona różnić w zależności od początkowej temperatury pomieszczenia, zmian temperatury w ciągu dnia oraz innych czynników, takich jak użytkowanie pomieszczenia. Warto dodać, że klimatyzatory obniżają temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia te mogą obniżyć temperaturę do 16-18°C. Gdy klimatyzator osiągnie żądaną temperaturę, sprężarka się wyłączy. Włączy się automatycznie wtedy, gdy temperatura się podniesie (a więc tylko po to, aby utrzymać temperaturę). Podczas gdy np. taki wentylator działa przez cały czas. 

 

Jak wydajne są klimatyzatory?

 

Większość dostępnych dziś klimatyzatorów odznacza się oceną efektywności energetycznej „A”, chociaż wydajność każdego modelu zależy od czasu, przez jaki urządzenie jest włączone, a także od poziomu mocy lub ustawienia trybu, w którym pracuje.

 

Czy klimatyzatory mogą również ogrzewać pomieszczenie?

 

Wiele klimatyzatorów ma tryb ogrzewania, który działa podobnie do centralnego ogrzewania. Klimatyzatory oferujące tryb ogrzewania można znaleźć w tym miejscu - https://stap-hvacr.pl/. A co do zużycia energii to ogólnie rzecz biorąc, klimatyzatory zużywają jej bardzo dużo, ale użytkownik może mieć wpływ na ilość zużywanej przez siebie swoją jednostkę. Wystarczy wyłączyć urządzenie, gdy w pomieszczeniu panuje komfortowa temperatura, a ilość zużywanej energii zostanie drastycznie zmniejszona.

 

Jak głośne są klimatyzatory?

 

Klimatyzatory przenośne są głośniejsze niż te montowane na stałe. Dzieje się tak, ponieważ większość mechanizmów ruchomych w modelach przenośnych znajduje się na zewnątrz budynku. Poziom hałasu odnosi się także do trybu lub ustawienia, w którym działa urządzenie. Ustawienia dużej prędkości wentylatora powoduje zwykle głośniejsze działanie, ale na szczęście jest wiele modeli, które oferuje tryb nocny - pomaga zredukować hałas, zapewniając komfortowy sen.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama