Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 01:09
Reklama

Oszuści powracają z nowym-starym pomysłem. Żeby wyłudzać nasze dane i pieniądze

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby na urządzeniu zainstalowało się złośliwe oprogramowanie. W ten sposób niepozorna wiadomość może doprowadzić do wyczyszczenia konta bankowego.
Oszuści powracają z nowym-starym pomysłem. Żeby wyłudzać nasze dane i pieniądze
Jeśli pobierzemy zainfekowany załącznik pod nazwą „specyfikacja.xlsx”, na urządzeniu zainstaluje się złośliwy trojan z rodziny Xloader / Formbook. Narzędzie to służy hakerom do przechwytywania danych, np. loginów i haseł do bankowości elektronicznej i serwisów internetowych
Autor: iStock / screen Facebook CERT Polska

Eksperci z CERT Polska, zespołu reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, ostrzegają, że przestępcy powrócili do znanych działań. Uruchomili właśnie nową kampanię e-mailową – do Polaków masowo trafiają wiadomości, w których złodzieje podszywają się pod różne firmy. Celem jest uśpienie czujności i nakłonienie do pobrania załączonego pliku.

„Oszuści w wiadomościach e-mail podszywają się pod polskie firmy. Pod pretekstem rzekomej prośby o przekazanie oferty próbują nakłonić do otworzenia arkusza załączonego do wiadomości” – wyjaśnia w facebookowym wpisie CERT.

Wirus wykrada dane

Jeśli pobierzemy zainfekowany załącznik pod nazwą „specyfikacja.xlsx”, na urządzeniu zainstaluje się złośliwy trojan z rodziny Xloader / Formbook. Narzędzie to służy hakerom do przechwytywania danych, np. loginów i haseł do bankowości elektronicznej i serwisów internetowych.

Przy ich użyciu przestępcy mogą między innymi samodzielnie dysponować środkami na naszym koncie; wykorzystać portale społecznościowe od dalszego rozsyłania złośliwych wiadomości lub użyć danych do zaciągnięcia zobowiązań.

Takie przypadki należy zgłaszać

Na przykład za pomocą specjalnego [FORMULARZA] na stronie internetowej CERT Polska lub w wiadomości sms-owej wysyłanej pod numer telefonu 799 448 084. Próbę oszustwa wystarczy krótko opisać lub po prostu załączyć zrzut ekranu, na którym widoczne będą wszystkie informacje. A jeśli już dojdzie do kradzieży pieniędzy, należy zgłosić się do najbliższej jednostki policji.

Czytaj też: Pechowy poniedziałek. Fala prób wyłudzeń pieniędzy od mieszkańców powiatu parczewskiego!

Czytaj też: Najechał na leżącego pieszego. Mężczyzna nie przeżył


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama