Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 12:48
Reklama

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Zamiast 250 zł za ankietę, możesz mieć czyste konto

Chęć zarobienia łatwych pieniędzy bywa kusząca. Zwłaszcza, kiedy ich wypłatę gwarantuje Ministerstwo Finansów. W ten sposób można jednak więcej stracić niż zyskać.
Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Zamiast 250 zł za ankietę, możesz mieć czyste konto
Chęć zarobienia łatwych pieniędzy bywa kusząca. Zwłaszcza, kiedy ich wypłatę gwarantuje Ministerstwo Finansów. W ten sposób można jednak więcej stracić niż zyskać
Autor: iStock / screen Facebook CERT Polska

„Zapraszamy do udziału w krótkiej ankiecie. Została stworzona wyłącznie w celu poprawy jakości obsługi klienta. Musimy poznać Twoją opinię na temat prezentowanych produktów i usług bankowych. Za wypełnienie ankiety na konto lub kartę wypłacimy 250 zł” – taka wiadomość brzmi kusząco. Zwłaszcza, kiedy opatrzona jest logiem Ministerstwa Finansów. Cały proces ma odbyć się w dwóch krokach:

1. Wypełniamy formularz, w którym odpowiadasz na kilka prostych pytań.
2. Następnie przechodzimy przez krótką identyfikację i oczekujemy wypłaty środków.

Pieniędzy z tego nie będzie

Eksperci z zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci CERT Polska alarmują, że ankieta przygotowana rzekomo przez resort finansów w rzeczywistości jest kolejną próbą wyłudzenia pieniędzy od osób, które dadzą zwieść się pozorom.

„Ostrzegamy przed kampanią sms-ową wykorzystującą wizerunek Ministerstwa Finansów.

Czytaj też: Inflacja wystrzeliła. Wyższa była tylko w 1997 roku! A będzie jeszcze gorzej

Oszuści wysyłają wiadomości sms z zaproszeniem do udziału w ankiecie na temat opinii o usługach bankowych. Aby zachęcić do kliknięcia w załączony link, oszuści mają oferować 250 zł za wypełnienie formularza. Po wejściu na stronę ukazuje się portal, który wyglądem przypomina serwis gov.pl” – czytamy na Facebooku.

Jeśli użyjemy załączonego linku i skorzystamy z okazji, na końcu oszuści poproszą nas o podanie danych logowania do bankowości internetowej. Pretekstem będzie tu powiązanie konta, na które ma zostać wypłacone 250 zł. Tych pieniędzy jednak się nie doczekamy. Możemy za to spodziewać się, że oszczędności z naszego rachunku bankowego znikną, bo informacje potrzebne złodziejom do rozporządzania nimi przekazaliśmy im sami.

Nie ignoruj, zgłaszaj

Wszelkie incydenty związane z wykradaniem danych w Polsce można zgłaszać zespołowi reagowania na zagrożenia w sieci. CERT przyjmuje informacje na dwa sposoby: poprzez [STRONĘ INTERNETOWĄ] oraz telefonicznie pod numerem 799 448 084 (należy przesłać wiadomość sms lub mms ze zrzutem ekranu). Poszkodowani mogą zgłaszać się również do najbliższej jednostki policji.

Czytaj też: Inflacja wystrzeliła. Wyższa była tylko w 1997 roku! A będzie jeszcze gorzej

Są pieniądze na lokalne projekty. Sprawdzamy na które


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: Małgorzata MościckaTreść komentarza: Oddam trzy rowery tylko ktoś musi je odebrać bo nie mam czym ich przetransportowacData dodania komentarza: 27.09.2022, 22:44Źródło komentarza: Masz zbędny rower? Daj mu drugie życie i pomóż potrzebującym!
Reklama
Reklama
Reklama