Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 12:59
Reklama

Przypomnieli tradycje regionu podczas jarmarku

18 maja po dwuletniej przerwie, spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi, w Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu odbył się XII Szkolny Jarmark Podlaski, wydarzenie kulturalne, poświęcone tradycji, zwyczajom i obrzędom naszego regionu.
Przypomnieli tradycje regionu podczas jarmarku
Podczas jarmarku zaprezentowano widowisko obrzędowe, którego celem było pokazanie dzieciom i młodzieży codziennego życia mieszkańców wsi.
Źródło: ZPO w Kodniu

Tegoroczną biesiadę poprowadzili uczniowie klas 7: Gabriela Saczuk i Mateusz Roszkowski, którzy wystąpili w ludowym strojach podlaskich i nadbużańskich.

Tańcem regionalnym rozpoczęły program artystyczny dzieci z przedszkola pod opieką artystyczną Pawła Szyca. Uczniowie klasy 2b zaprezentowali wiersze: „Wiejskie życie” i „Wsi polska” oraz ludową piosenkę „Laboga dziewuszki”.

Ważnym elementem każdego jarmarku jest widowisko obrzędowe, którego najważniejszym celem jest pokazanie dzieciom i młodzieży codziennego życia mieszkańców wsi, pełnego obowiązków, ciężkiej prac, ale także przywiązania do pielęgnowanych w domowym zaciszu zwyczajów i zachowań.

W tym roku uczniowie klas 7., z udziałem chóru szkolnego, przedstawili „U Marcinowej na wiosnę”. 

Ponadto chór szkolny pod opieką Reginy Hasiewicz zaprezentował program artystyczny, składający się z wiązanki pieśni ludowych wzbogaconych układem choreograficznym w wykonaniu najmłodszych chórzystów.

Nowym elementem tegorocznej biesiady była prezentacja wybranych zasad savoire-vivre`u. 

Jarmarkowe biesiady to także prezentacja poezji z dorobku twórczego artystów z naszego regionu. W tym roku społeczność szkolna wraz z licznie przybyłymi gośćmi miała przyjemność wysłuchać utworów miejscowych poetek: Beaty Kupryś z Kostomłotów „Dotknęliśmy przeszłości”, oraz Stanisławy Potajczuk z Kodnia „Wiatr 2012” w wykonaniu uczennic: Dominiki Magier, Kaliny Wojewody i Julii Mareckiej.

Tegoroczną biesiadę zakończył występ uczennicy klasy 3 Aleksandry Szywacz, która wykonała ludową ukraińską piosenkę „Tyż mene pidmanuła”. 

 Ludowa melodia w wykonaniu uczennicy klasy trzeciej była nie tylko symbolem wielokulturowości naszego regionu, ale także wyrazem solidarności z Ukrainą i jej mieszkańcami, którzy przeżywają obecnie bardzo trudne chwile informuje nauczycielka ZPO w Kodniu Teresa Jowik.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy prac rękodzieła Walerii Magier z Dobromyśla oraz prac uczniowskich.

Drugą część XII Szkolnego Jarmarku Podlaskiego stanowiła degustacja regionalnych wypieków przygotowanych przez pracowników i nauczycieli szkoły.

CZYTAJ TAKŻE: Dzień Dziecka w Słowie Podlasia. Dziękujemy za odwiedziny!

CZYTAJ TAKŻE: Za nami edukacyjny dzień dziecka w Centrum Handlowym SAS


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: Małgorzata MościckaTreść komentarza: Oddam trzy rowery tylko ktoś musi je odebrać bo nie mam czym ich przetransportowacData dodania komentarza: 27.09.2022, 22:44Źródło komentarza: Masz zbędny rower? Daj mu drugie życie i pomóż potrzebującym!
Reklama
Reklama
Reklama