Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 13:06
Reklama

Ponad 2 000 wykroczeń! Policja podsumowała akcję NURD na Lubelszczyźnie

2350 wykroczeń drogowych ujawnili policjanci podczas przeprowadzonych na Lubelszczyźnie działań pod nazwą Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego (NURD). Specjalnym nadzorem objęte zostały przede wszystkim przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, gdzie często dochodzi do łamania przepisów.
Ponad 2 000 wykroczeń! Policja podsumowała akcję NURD na Lubelszczyźnie
Mundurowi obserwowali poczynania kierowców zarówno na trasach krajowych i wojewódzkich, ale także w centrum miast, gdzie ruch pieszych i cyklistów jest największy
Autor: archiwum

Jak przekazuje komisarz Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, w szczególności pod lupą mundurowych znalazły się zachowania kierujących wobec pieszych i rowerzystów, którzy ich poczynania obserwowali z policyjnego drona. 
 

– W 830 przypadkach ujawniliśmy przekraczanie prędkości przez kierujących pojazdami w rejonie przejść dla pieszych. Podczas wtorkowej ogólnopolskiej akcji policjanci z drogówki zwracali głównie uwagę na zachowania kierowców pojazdów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motocyklistów. To właśnie ta grupa w konfrontacji z samochodem najbardziej narażona jest na przykre konsekwencje wypadków drogowych i ponosi najcięższe obrażenia – informuje Anna Kamola.

Mundurowi obserwowali poczynania kierowców zarówno na trasach krajowych i wojewódzkich, ale także w centrum miast, gdzie ruch pieszych i cyklistów jest największy.
 

– Podczas całodniowych działań policjanci ujawnili łącznie 312 wykroczeń kierujących pojazdami wobec pieszych i 34 wykroczenia wobec rowerzystów. W 830 przypadkach ujawniliśmy z kolei przekraczanie prędkości przez kierujących pojazdami w rejonie przejść dla pieszych. Jednak nie tylko zachowaniu kierujących pojazdami przyglądali się policjanci z drogówki. W radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych kontrolowaliśmy również sposób zachowania samych pieszych, rowerzystów i motocyklistów, którzy także często zapominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Łącznie na terenie województwa ujawniliśmy 540 wykroczeń popełnionych przez pieszych i 586 – przez rowerzystów – przekazuje pani komisarz.
 

Policja przypomina!
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
– zachować szczególną ostrożność,
– zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
 

Powyższe regulacje nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.
 

Z kolei kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany:
– zachować szczególną ostrożność,
– ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

CZYTAJ TAKŻE: Kobieta uprawiała konopie, by się nimi nacierać. Efekt był „piorunujący”

CZYTAJ TEŻ: Chciał skrócić sobie drogę, wpadł z narkotykami

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama