Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 18 sierpnia 2022 06:44
Reklama

Łuszczyca głowy – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca głowy jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Co jest przyczyną schorzenia oraz jakie symptomy pojawiają się w związku z nim na skalpie? Jak łuszczyca głowy wpływa na kondycję włosów? W jaki sposób można ją leczyć lub łagodzić jej objawy? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Łuszczyca głowy – przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczyca głowy jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Co jest przyczyną schorzenia oraz jakie symptomy pojawiają się w związku z nim na skalpie?
Źródło: Materiał partnera

Łuszczyca głowy  - przyczyny

Przyczyny łuszczycy głowy wciąż nie są do końca poznane. Wiadomo jednak, że jest to przewlekły proces zapalny. Choroba często ma podłoże genetyczne. Szczególnie jeśli pojawia się w wieku dziecięcym. U dziecka, którego rodzice chorują na łuszczycę ryzyko wystąpienia choroby wrasta do 70%. Bywa również, że gen łuszczycy zostaje aktywowany  przez przyczynę zewnętrzną. Istnieje kilka grup czynników, które mogą sprzyjać wystąpieniu aktywnej fazy łuszczycy skóry głowy (lub nasilać jej objawy). Szczegóły przedstawia poniższa tabela:

Rodzaj czynnika

Przykłady

Infekcje i urazy

 • zranienia, oparzenia, zacięcia,
 • ostre infekcje (np. półpasiec, odra różyczka, ospa),
 • długotrwały stan zapalny, spowodowany np. przewlekłym zapaleniem zatok albo nieleczonymi ubytkami zębów,

Związane z żywieniem

 • nadwrażliwość na gluten, niedobór witaminy D3,

Związane ze stylem życia

 • stres (pogarsza przebieg samej choroby), otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,

Zażywane leki

 • przyjmowanie leków przeciwdepresyjych, na malarię, beta-blokerów (propranolol), sulfonamidów, leków hormonalnych.
 Justyna Masal-Ochotny

– Łuszczyca jest chorobą dziedziczną o charakterze autoimmunologicznym.  Nie jest zakaźna, i nie można się nią zarazić, ani drogą kropelkową, ani w kontakcie z osobą chorą. Nie da się wyleczyć jej całkowicie, można natomiast skutecznie łagodzić jej objawy. W gabinecie stosujemy w tym celu naświetlania promieniami UV – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog.

Sprawdź także: Szampony na łuszczycę w sklepie VerdeLab.pl   

Łuszczyca głowy – początki

Początki łuszczycy głowy mogą być mogą dawać mało specyficzne objawy dlatego bywają mylone z innymi chorobami skóry, np. z łupieżem pstrym. Pierwsze objawy łuszczy głowy mogą wystąpić u osób w różnych wieku. Zwykle jednak zauważają je osoby młode, maksymalnie do 40 roku życia. Symptomy często pojawiają się już w wieku dziecięcym lub w okresie dorastania, rzadziej u osób w dojrzałym lub podeszłym wieku. Początki łuszczycy charakteryzują się występowaniem drobnych grudek wielkości łebka szpiki. Powstające zmiany są wielkości około 1 – 2 cm. Mają barwę brunatno-czerwoną i łuszczą się. W zmienionych zapalnie przez łuszczycę obszarach skóry, komórki złuszczają się szybciej niż w pozostałych. W miejscach objętych chorobą proces rogowacenia naskórka, który zwykle trwa około 4 tygodni, zajmuje kilka dni. Ponadto tworzą się zaczerwienienia i zlewające się ze sobą plamy, pokryte srebrzystą łuską. 

Łuszczyca głowy – objawy

Objawami łuszczycy głowy są: świąd, pieczenie, mogą pojawić się grudki oraz nawarstwiające się łuski. Wszystkie zmiany skórne mogą przenosić się na całą część głowy łącznie z czołem, karkiem, jak i okolicami uszu. Chorobie może również towarzyszyć pogorszenie kondycji włosów oraz nasilenie ich wypadania. Wraz z łuszczycą skóry głowy mogą występować objawy na twarzy, dłoniach i łokciach.

Łuszczyca głowy – leczenie i diagnostyka

Leczenie łuszczycy głowy należy rozpocząć od odwiedzenia specjalisty trychologa. Lekarz dermatolog potrafi określić, czy pacjent cierpi z powodu łuszczycy już w trakcie wywiadu. Zwykle jednak przeprowadza się dodatkowe badania, dedykowane do skóry głowy: trichoskopię oraz trichogram. Trichoskopia pozwala na obejrzenie skóry głowy i  włosów w dużym powiększeniu. Trichogram polega natomiast na pobraniu próbki włosów z cebulkami,  a następnie poddaniu jej analizie w laboratorium. Sposób leczenia zależy od stopnia nasilenia objawów. Najczęściej stosowane metody to leczenie miejscowe oraz fototerapia.

Łuszczyca głowy – dermokosmetyki Psorisel

Zestaw Psorisel to kompleksowe rozwiązanie do codziennej pielęgnacji, dla osób, które borykają się z łuszczycą  skóry głowy.

Komplet kosmetyków Psorisel zawiera 3 preparaty:

 • szampon – z dziegciem brzozowym, ekstraktem z wierzbówki kiprzycy oraz wierzby białej, glinką białą, pantenolem, betainą i witaminą B3. Roślinne ekstrakty  skutecznie, ale łagodnie oczyszczają skórę głowy i włosy. A glinka biała dostarcza cennych minerałów oraz delikatnie złuszcza martwy naskórek.
 • płyn do skóry głowy – zawiera wyjątkowe połączenie kwasów (salicylowego i mlekowego) naturalnych olejków (rycynowego, konopnego, ze słodkich migdałów, z nasion czarnej porzeczki), ekstraktów roślinnych (z aloesu i nagietka) oraz cennych substancji pochodzenia naturalnego (bisabolol, arginina, sól Epsom). Dzięki tak bogatej kompozycji składników aktywnych preparat ma skuteczne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i złuszczające, a jednocześnie intensywnie regenerujące, łagodzące i kojące skórę.
 • emulsja na noc – czyli lekki krem do skóry głowy o intensywnym działaniu naprawczym (za sprawą skwalanu roślinnego, alantoiny, mocznika i aloesu w składzie), delikatnie ściągającym (pirokton olaminy) i przeciwbakteryjnym (ichtiol). Kosmetyk ten także doskonale pielęgnuje i wzmacnia włosy u nasady, zapobiegając ich wypadaniu (dzięki olejowi z lnu i z czarnuszki oraz masłu karite).
Komplet kosmetyków Psorisel zawiera 3 preparaty: szampon, płyn do skóry głowy i emulsję.

 

 

– Bardzo skuteczny zestaw. Kosmetyki Psorisel błyskawicznie przyniosły ulgę skórze głowy. Moja „korona łuszczycowa” stała się o wiele mniej widoczna, po kilkunastu dniach codziennego stosowania preparatów Psorisel. Polecam wszystkim łuszczykom cały zestaw tych kosmetyków – mówi pan Tomasz z Warszawy.

– To niesamowite, że kosmetyki do użytku domowego mogą być tak skuteczne. Stosuję szampon na łuszczycę głowy Psorisel oraz pozostałe dwa preparaty z zestawu. Udało mi się uniknąć naświetlania. Jak najbardziej polecam! – mówi pani Anna z Krakowa.

Łuszczyca głowy – domowe sposoby

Domowe sposoby na łuszczycę głowy nie zastąpią właściwego leczenia, warto natomiast wykorzystać je w celu wspomagania tego procesu. Pomogą one złagodzić objawy choroby, a także wydłużyć okresy remisji. Do codziennej pielęgnacji skóry głowy najlepiej stosować preparaty  na bazie naturalnych składników aktywnych, które są skuteczne, a jednocześnie delikatne dla zmienionego zapalnie skalpu. Pozwolą one utrzymać optymalne nawilżenie naskórka i złagodzić uczucie swędzenia. Kolejną kwestią jest właściwe odżywianie się. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce i źródła zdrowych tłuszczy. Wykluczenie z posiłków produktów wysokoprzetworzonych oraz bogatych w cukry proste, a także rezygnacja z alkoholu, również będzie miało korzystny wpływ na stan skóry. 

Łuszczyca głowy jest niezakaźną chorobą zapalną skóry. Dla złagodzenia jej objawów w warunkach domowych, zaleca się używanie dermokosmetyków z naturalnymi składnikami do codziennej pielęgnacji skalpu. Gdy symptomy łuszczycy głowy są bardzo nasilone najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie połączenie domowych metod z zabiegami naświetlania promieniami UV, wykonywanymi przez specjalistę trychologa.

FAQ

1. Co na łuszczycę głowy zadziała najlepiej?

Łuszczyca głowy to złożony problem, dlatego w walce z chorobą zaleca się kompleksowe podejście, będące połączeniem specjalistycznej fototerapii w gabinecie trychologa z codziennymi działaniami, podejmowanymi przez pacjenta w celu poprawy stanu skóry. Spośród domowych sposobów najbardziej skuteczna będzie systematyczna, codzienna, pielęgnacja. Szczególnie polecamy dermokosmetyki Psorisel, które zadbają o skórę głowy, złagodzą świąd i zaczerwienia oraz pomogą unormować proces keratynizacji naskórka.

2. Jaki szampon na łuszczycę głowy warto stosować?

Najbardziej skuteczny szampon na łuszczycę skóry głowy to kosmetyk zawierający naturalne składniki aktywne. Warto postawić na preparat z dziegciem brzozowym, ekstraktami z wierzbówki kiprzycy i wierzby białej, a także betainą i istotnymi dla zdrowia skóry witaminami B3 oraz B5.

3. Czy sam szampon na łuszczycę głowy wystarczy?

Warto pamiętać, że szampon służy przede wszystkim myciu włosów i skóry głowy. Oprócz niego dobrze jest stosować także preparaty bez spłukiwania np. emulsję lub płyn do skóry głowy. Takie kosmetyki wchłaniają się w skalp, a więc znacznie dłużej  aktywnie oddziałują na zmiany łuszczycowe.

Bibliografia

 1. Antosik K. i wsp., Rola diety i żywienia w leczeniu łuszczycy, „Hygeia Public Health”, 52(2), 2017
 2. Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Koziarski M., Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, M. i K. Maciąg (red.), Wydawnictwo Naukowe Tygiel, 2018
 3. Owczarczyk-Saczonek A, Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, „Przegląd Dermatologiczny, 4(101), 2014
 4. Pietrzak A., Konrad Janowski K., Irena lechowska-Mazur, Dorota Krasowska, Łuszczyca jako przewlekła choroba skóry w kontekście psychologicznym, „Nowa Medycyna”, 1/2006 
 5. Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., i inni, Leczenie łuszczycy zwyczajnej - rekomendacje ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, łuszczyca wieku dziecięcego, „Przegląd Dermatologiczny”, 2(99), 2012

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
haniaa 29.06.2022 20:19
Ja osobiście nie mam łuszczycy ale wie czym ta choroba jest mąż ma. Miał bardzo dużo stresu w pewnym okresie w życiu i dopadła go ! konsekwencje nerwów wypełzły na skórę - pojawiły się wstrętne łuski na kościach ramion i łokci.Przez długi czas przetestowaliśmy już wiele produktów też niestety sterydów aby zwalczyć paskudztwo bywało lepiej i gorzej . Śledziliśmy każde forum aby dowiedzieć się jak inni sobie radzą z wyleczeniem tego paskudztwa próbowaliśmy myślałam już wszystkiego jednak nie. w internecie na jednym z forum wyczytałem pozytywną opinie na temat stosowaniamaści konopnej z olejem konopnym 24% Retter , kąpieli soli morza martwego z olejem konopnym Palacio i MSM czyli siarki organicznej. Zrobiliśmy tak jak ta osoba opisywała . Rano i wieczorem, aż do całkowitego wchłonięcia smarowałam ręce i łokcie męża. Kąpiel z tą solą Palacio, plus 2 kapsułki tej siarki organicznej do kąpieli . Jedną kapsułkę MSM przed snem. Na noc łokcie i ramiona owijaliśmy folią spożywczą około tygodnia trwało aż wszystko zaczęło znikać !! wypróbujcie ten sposób nam się udało więc wierzę że wam też pomoże a ps. ułatwię wam zadanie te wszystkie produkty dostaliśmy w jednym sklepie w Poznaniu w Konopnej Farmacji tu ich sklep online https://konopiafarmacja.pl/ tu też macie pewność że kupicie ta oryginalna maść konopna Retter 24% z hologramem na wieczku i tej maści szukajcie bo ta bez tego napisu nie będzie niestety tym samym :(

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: afvacTreść komentarza: https://c.mi.com/thread-4132535-1-0.html https://c.mi.com/thread-4132542-1-1.html https://c.mi.com/thread-4132548-1-1.html https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-155839/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-155830/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-155833/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-156056/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-156051/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-156048/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-156093/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-156083/ https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/topicId-156072/ https://www.geany.org/p/P4Iw3/ https://ide.geeksforgeeks.org/66a44cfc-aa07-48ba-9bde-992937f20a3e https://pastelink.net/sho2a3x7 https://dotnetfiddle.net/VAojEXData dodania komentarza: 17.08.2022, 21:06Źródło komentarza: Policjanci uczą dzieci, jak bezpiecznie spędzać wakacjeAutor komentarza: jimmysinghTreść komentarza: https://sway.office.com/s/kuEh0cl09aI9ugKi/embed https://sway.office.com/s/2iIjgj4pBnUqpu4X/embed https://sway.office.com/s/6j1qwcV7tuOhBoE8/embed https://sway.office.com/s/Usen9bwDMhMlSnod/embed https://sway.office.com/s/MtQHnugUkZo3bP2O/embed https://sway.office.com/s/SLZhEIATAVh6FZDK/embed https://sway.office.com/s/VxSNzuSbDzbTJzYc/embed https://sway.office.com/s/q3jBenxzehHyxfan/embed https://sway.office.com/s/FD6haMpmMfPJFwNk/embed https://sway.office.com/s/vBkZkIdPpNBlsx7t/embed https://sway.office.com/s/1JXLtTqUdBWZgKxg/embed https://sway.office.com/s/YPHZ8kVXfWiWkVaB/embed https://sway.office.com/s/EWmBd8dNYkqIdydA/embed https://sway.office.com/s/d81ZJLKfwgTA0S39/embed https://sway.office.com/s/VaTnkhM4HyXGW2Wt/embed https://sway.office.com/s/3pmZy1puu1EaEcHL/embed https://sway.office.com/s/1eo8TeSjNFylOUMv/embed https://sway.office.com/s/quk9yQekEZGgouV6/embed https://sway.office.com/s/Ey3FCuy0AuMDoUSl/embed https://sway.office.com/s/6L7bHWL6ZXh3cCXA/embed https://sway.office.com/s/7P6Q6PpAaCR0bmUY/embed https://sway.office.com/s/rPAJO1Fp6Eey1hsN/embed https://sway.office.com/s/H2juFNDrhcFh8COa/embed https://sway.office.com/s/LV4toB5M5JEBilgq/embed https://play.acast.com/s/62fd293efb364900135bf696 https://play.acast.com/s/62fd29df42527e0012883c2c https://play.acast.com/s/62fd2a37455475001244aa14 https://play.acast.com/s/62fd2aa89402f000131c4997 https://play.acast.com/s/62fd2b12fb364900135bfe09 https://play.acast.com/s/62fd2b5f9402f000131c4cc0 https://play.acast.com/s/62fd2bc5455475001244b116 https://play.acast.com/s/62fd2c20f1847400152aef37 https://play.acast.com/s/62fd2cc89402f000131c5381 https://play.acast.com/s/62fd2d27fb364900135c07af https://play.acast.com/s/62fd2d8542527e0012884c70 https://play.acast.com/s/62fd2df7fb364900135c0ac8 https://play.acast.com/s/62fd2e5f6222e90013b84132 https://play.acast.com/s/62fd2eaae0c13d00122982c0 https://play.acast.com/s/62fd2ef2f1847400152afb3c https://play.acast.com/s/62fd2f3e09ab2b0012e721c7 https://play.acast.com/s/62fd2f88fb364900135c1170Data dodania komentarza: 17.08.2022, 20:33Źródło komentarza: Policjanci uczą dzieci, jak bezpiecznie spędzać wakacjeAutor komentarza: ZzzTreść komentarza: Ubespiecz się .Data dodania komentarza: 17.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Elmar wydał komunikat. Po pożarze zakład wstrzymał produkcjęAutor komentarza: jimmysinghijTreść komentarza: https://play.acast.com/s/62fcd1d942527e001286afb0 https://play.acast.com/s/62fcd2e409158d0012004b15 https://play.acast.com/s/62fcd3e8419d3f00128aa9b9 https://play.acast.com/s/62fcd4cdbb11e5001353d9ca https://play.acast.com/s/62fcd54d6d257100122c613a https://play.acast.com/s/62fcd59afb364900135a7dda https://play.acast.com/s/62fcd6119402f000131acc93 https://play.acast.com/s/62fcd6509402f000131acdbe https://play.acast.com/s/62fcd6974554750012433077 https://play.acast.com/s/62fcd6ca0bb87a00124d79c6 https://play.acast.com/s/62fcd728bb11e5001353e4ba https://play.acast.com/s/62fcd75d42527e001286c741 https://play.acast.com/s/62fcd7a709ab2b0012e59742 https://play.acast.com/s/62fcd7d245547500124335a2 https://play.acast.com/s/62fcd8540fa0cd0012ac784c https://play.acast.com/s/62fcd893fb364900135a8b9e https://play.acast.com/s/62fcd8df0fa0cd0012ac7ad6 https://play.acast.com/s/62fcd90f0fa0cd0012ac7be0 https://play.acast.com/s/62fcd95af184740015297cb4 https://play.acast.com/s/62fcd98f0fa0cd0012ac7e4fData dodania komentarza: 17.08.2022, 14:14Źródło komentarza: Na prostym odcinku drogi uderzył czołowo w inny samochódAutor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Jaka szczególna ostrożność? Jedzie motocyklem bez uprawnień i to 15latek? Bardzo dobra nauczka dla gówniarza.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 12:43Źródło komentarza: Wypadek w Rakowiskach. W zdarzeniu uczestniczył 15-latek
Reklama
Reklama
Reklama