Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:24
Reklama
Reklama

Historia miasta na wiatach przystanków. Prezentacji będzie więcej

Są w mieście wiaty przystankowe, które wykorzystano, by promować wiedzę o mieście i związanych z nim ludziach. Przykładem może być ta na ul. Czerwińskiego. Miasto zapowiada, że takich prezentacji będzie więcej.
Historia miasta na wiatach przystanków. Prezentacji będzie więcej
Takie prezentacje, jak choćby ta na ul. Czerwińskiego, na wiatach przystanków mają pojawiać się częściej

Autor: Joanna Danielewicz

Kim był Czerwiński? Czemu jedna z bialskich ulic nosi jego imię? Zapewne są tacy, którzy wiedzą, bo się historią miasta interesują i dobrze ją znają. Jednak większość mieszkańców z pewnością dzieje Białej Podlaskiej wciąż odkrywa, a ci którzy w mieście są okazjonalnie, pewnie chcieliby się dowiedzieć o nim więcej.

CZYTAJ TAKŻE: Spędź wakacje w bialskim muzeum! Skonstruuj latawiec albo posadź zioła

Kilka lat temu, w 100-lecie odzyskania niepodległości, pojawiła się ciekawa inicjatywa. Dzięki niej, o historii miasta i ludziach z nim związanych można poczytać na niektórych wiatach przystankowych. Przykładem może być choćby ta z ul. Czerwińskiego, gdzie wisi prezentacja dotycząca właśnie patrona tej ulicy. Jan Marian Czerwiński, rodem z Janowa Podlaskiego, senator II RP, inżynier i technolog. Czemu jego imieniem nazwano ulicę w Białej Podlaskiej? Bo w latach 1926-32 był dyrektorem naczelnym Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Takie informacje można wyczytać z krótkiej prezentacji na wiacie przystanku. Ta wisi tam od kilku lat, ale miasto zapowiada, że na tym nie koniec. 

- Wiaty przystankowe to bardzo dobre miejsca propagowania wiedzy istotnej z perspektywy kulturowej tożsamości z naszym miastem – mówi prezydent Michał Litwiniuk, dlatego miasto wraz ze spółką MZK planuje przedsięwzięcie edukowania poprzez prezentacje na wiatach rozwijać. - Obecnie przygotowywane są przez spółkę MZK, w porozumieniu z instytucjami kultury, grafiki z wizerunkami osób ważnych da naszej społeczności i zasłużonych dla miasta i regionu– regionalistów i twórców kultury.

WARTO PRZECZYTAĆ: W Białej Podlaskiej pojawiły się elektryczne hulajnogi


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama