Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 18:03
Reklama

KĄKOLEWNICA: Wykonanie budżetu na „tak”, gospodarowanie gminą na „nie”

Anna Mróz nie uzyskała wotum zaufania od radnych za pracę na rzecz gminy w ubiegłym roku. Wykonanie budżetu radni ocenili natomiast na korzyść wójta. – Tak jak radni ocenili dziś wójta, tak mieszkańcy niedługo ocenią ich – podsumowała głosowania sołtys Turowa, Jadwiga Cisak.
KĄKOLEWNICA: Wykonanie budżetu na „tak”, gospodarowanie gminą na „nie”
Anna Mróz ma absolutorium, jednak radni nie obdarzyli jej zaufaniem
Autor: archiwum

Głosowania nad raportem o stanie gminy za rok 2021 wraz z wotum zaufania dla wójta oraz nad wykonaniem budżetu za ubiegły rok, czego następstwem było głosowanie w sprawie absolutorium, pokazało że podział w radzie co do oceny pracy wójt Anny Mróz jest duży.

Bez zaufania

- Oczekiwania mieszkańców są coraz większe, a sytuacja w kraju jest trudna, to obliguje nas do racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi – zapewniała radnych podczas sesji absolutoryjnej wójt Anna Mróz.  - W sposób strategiczny i przemyślany dążymy do realizacji celów ważnych dla gminy. Staramy się, i myślę że państwo to widzicie. Staramy się inwestować w każdej miejscowości. Każdy chciałby trochę więcej, ale na ile mamy możliwości, tyle robimy. Czy mogę dać z siebie więcej, myślę że nie, choć bardzo się staram. Doba jest za krótka, tam gdzie się da próbujemy, piszemy wnioski, pozyskujemy pieniądze – mówiła wójt.

CZYTAJ TAKŻE: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidze

O raporcie radni za długo debatować nie zamierzali. Zwrócili uwagę na pojedyncze przedsięwzięcia ale większych uwag do tego, jak wygląda gospodarowanie gminą, nie mieli. Ich ocena stanu samorządu odzwierciedlona została podczas głosowania nad wotum zaufania, które jest pokłosiem oceny raportu o stanie gminy.  Za jego udzieleniem głosowało 7 radnych, 1 przeciw, 6 się wstrzymało. - My remis, a musi być bezwzględna większość czyli ośmiu radnych – wyjaśniał sytuacje przewodniczący rady Mariusz Majczyna. - Wotum zaufania nie zostało udzielone wójtowi gminy za 2021 rok.

Absolutorium rzutem na taśmę

Zanim radni zagłosowali za absolutorium, wysłuchali sprawozdania wójt z inwestycji jakie zostały przeprowadzone w gminie w ubiegłym roku, oraz wyliczeń skarbnika, podsumowujących wykonanie budżetu za 2021 rok. Dochody zaplanowane na kwotę w 45,6 mln zł  zrealizowano w 102 procentach planu. Wydatki wykonano w 92 proc., w kwocie 39,8 mln zł, w tym na inwestycje wydano 3 mln 230 tys. zł. Stan zadłużenia gminy na koniec roku wyniósł 6 mln 863 tys. zł

Wójt wyliczała inwestycje i kwoty, jakie na nie przeznaczono. Wśród nich modernizację sali ślubów, projekt przedszkola samorządowego, zakup kosiarek, inwestycje w oświacie w ramach międzygminnego projektu, zakup rębaka, oświetlenie uliczne w Grabowcu i Żakowoli Poprzecznej, modernizacja świetlicy wiejskiej w Mościskach i Jurkach, plac zabaw w Brzozowicy Małej, Sokulu, Kąkolewnicy na ul. Rudnik. Dalej wyliczała remont dróg gruntowych w gminie Kąkolewnica, dokumentację na drogi gminne (17 tys. mb), na które 7 mln 350 tys. zł gmina pozyskała z  Polskiego Ładu, modernizację gospodarki ściekowej w Kąkolewnicy również z dofinansowaniem zewnętrznym, budowę zbiornika na osad na oczyszczalni ścieków, przebudowę i modernizację oczyszczalni, montaż instalacji OZE, z czego powstało 55 instalacji słonecznych na budynkach prywatnych i 210 fotowoltaicznych.

Wójt przypomniała o inwestycjach na drogach powiatowych, do których gmina dołożyła własne fundusze: odcinek Kąkolewnica – Lipniaki sfinansowany pół na pół z powiatem i Brzozowica Duża z dofinansowaniem 3 mln 340 tys. zł, o wartość 4 771 mln. zł, gdzie wkład własny podzieliły między siebie również powiat i gmina.

- Patrząc na to i słuchając, to nie byłoby tak pięknie, gdyby nie nasza partia PiS, która dofinansowuje realizację przedsięwzięć – stwierdził radny Krzysztof Grzeszyk. - Ja uważam, że budżet nie został zrealizowany tak jak go zatwierdzaliśmy. 51 proc. wykonania inwestycji to miernota. To przez niedopilnowanie przez panią wójt,. Mówi się o przeniesieniu inwestycji na ten rok, a ja mówię o niezrealizowaniu. Kwota na zbiornik na osad, plan był że 280 tys. zł będzie koszt. Nie udało się, wydaliśmy 433 tys. to kolosalna różnica między tym co się zamierza. Nie zostały zrealizowane inwestycje drogowe, przeniesienie ich na nowy rok wygenerowało dla gminy dodatkowe koszty. Budowa placu zabaw na Rudniku – 9 mc-y trwała inwestycja warta 18 tys. zł. To pokazuje, jak funkcjonuje gmina pod rządami pani wójt – punktował radny.

Natomiast radny Stanisław Zalewski wyraził swój zawód w kwestii oświaty. - Zlikwidowaliśmy szkołę  w Grabowcu, w Olszewnicy ograniczyliśmy działalność żeby były oszczędności. Miała być też oszczędność na połączeniu klas w szkole w Kąkolewnicy, nie zrobiono tego, a to byłoby 150 tys. zł oszczędności rocznie. Ja nie udzielę absolutorium – zadeklarował.

Wójt podziękowała wszystkim, według zasług

Anna Mróz przypomniała radnemu Grzeszykowi, że 9 mc-y inwestycji w place zabaw dotyczyło całego większego projektu, nie jednego placu, o którym radny przypomniał, a który w ramach projektu był realizowany. - Panu się nie udało przez całą poprzednią kadencję tego placu zrealizować, a był pan radnym. Jeśli chodzi o drogi gminne, bo jak sądzę o to przeniesienie inwestycji na ten rok panu chodzi, to państwo za tym wydłużeniem głosowaliście. Ja każdą złotówkę oglądam przed wydaniem, tak jak w domu – mówiła Anna Mróz. A sekretarz gminy, Marcin Czyżak prostował przekaz radnego na temat zbiornika na osad. - O jednym pan zapomniał, że przy pierwszym unieważnionym przetargu kwota inwestycji wyniosła 340 czy 360 tys. zł. Ostatecznie przetarg wyszedł na 433 tys. zł – fakt, ale po drodze dostaliśmy dofinansowanie na inwestycję, gdzie budowa zbiornika jest jednym z elementów dużego projektu dofinansowanego z PROW. W związku z tym pomimo tego że przetarg na zbiornik zamknął się kwotą 433 tys. to przy dofinansowaniu wydajemy jako gmina na ten cel 169 tys. zł. Z punktu widzenia gminy, ten drugi przetarg z dofinansowaniem, wyszedł na korzyść samorządu – wyjaśniał krok po kroku sekretarz.

O podsumowanie realizacji budżetu pokusił się również przewodniczący rady gminy, Mariusz Majczyna. - Zgodziłbym się z tym, że gros inwestycji to dzięki dofinansowaniu rządu. Nie zarzucam natomiast pani wójt żadnych złych rzeczy. Cieszę się, że zrobiliśmy tak dużo w ubiegłym roku, ta maszyna inwestycyjna się rozkręca. Zarzuty, które tu padły dotyczą małych rzeczy. Uważam przy tym że wiele zarzutów to nieprawdy, powinniśmy ważyć słowa, iść do przodu. Pamiętajmy, że pracę wójta ale i radnego zweryfikują wybory. Długo nie trzeba będzie już czekać – stwierdził przewodniczący Majczyna.

WARTO PRZECZYTAĆ: Kolejna rocznica na Uroczysku Baran. Pomordowani wciąż tam są

Wójt otrzymała od rady gminy absolutorium jednym głosem przewagi. Za było 8 radnych. Przeciw głosował radny Krzysztof Grzeszyk. - Chciałabym podziękować tym radnym, którzy głosowali za wotum zaufania i absolutorium. Radni, którzy opowiedzieli się za wotum to: Piotr Łątka, Mirosław Sawicki, Sławomir Prokopiak, Renata Czerwińska, Wiesław Czech, Mariusz Majczyna, Leszek Jóźwiak. Wstrzymali się radni: Stanisław Zalewski, Jerzy Szkodkowski, Grzegorz Gnych Piotr Jezierski, Ryszard Karaś i Tomasz Mazurek – wyliczała wójt, mówiąc, że chce, by wszyscy oglądający sesję online, wiedzieli jak rozłożyły się głosy w tych ważnych dla niej głosowaniach. - Absolutorium otrzymałam jednym głosem, Piotra Jezierskiego. Dziękuję panie radny. Za absolutorium głosowali również: Piotr Łątka, Renata Czerwińska, Mariusz Majczyna, Wiesław Czech,  Mirosław Sawicki, Sławomir Prokopiak,  Leszek Jóźwiak. Przeciw był pan Krzysztof Grzeszyk. Natomiast wstrzymali się: Stanisław Zalewski, Tomasz Mazurek, Grzegorz Gnych, Ryszard Karaś i Jerzy Szkodkowski.

Wójt przyznała, że co absolutorium nie miała pewności, czy je dostanie. - Było podejrzenie że nie otrzymam, bo jest dyscyplina w pewnej grupie – powiedziała wójt.

Obrady radnych podczas sesji absolutoryjnej podsumowała też jedna z sołtysek. – Myślę że mieszkańcy tak samo udzielą wotum zaufania czy absolutorium radnym, jak dziś wy oceniliście panią wójt. Ludzie to oglądają i oceniają – przestrzegła radnych Jadwiga Cisak z Turowa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
X 05.07.2022 07:19
Radny z Wygnanki powinien sobie przypomnieć na co były brane kredyty za poprzedniej władzy gdy ja tak wspierał 😀. O ile pamiętam nie były to inwestycje a o pozyskaniu jakich kolejek środków mowy. Ile było 😂. Pamiętamy 💪

Gość 04.07.2022 22:47
Brawa dla pani sołtys z Turowa 👏w pełni się zgadzam w wyborach i was ocenią

Gieniek 04.07.2022 23:17
Tak tak Pani sołtys też będzie oceniona

ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama