Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 12:31
Reklama

Rząd planuje opodatkować kursy na prawo jazdy?

Zdobycie prawa jazdy nie jest najtańsze. Wkrótce jednak ceny kursów mogą jeszcze poszybować. A to zależy od interpretacji jednego z przepisów.
Rząd planuje opodatkować kursy na prawo jazdy?
Zdobycie prawa jazdy nie jest najtańsze. Wkrótce jednak ceny kursów mogą jeszcze poszybować. A to zależy od interpretacji jednego z przepisów.
Źródło: iStock

Według obowiązujących w Polsce przepisów kursy na prawo jazdy nie są opodatkowane. Traktuje się je jako narzędzie podnoszenia kwalifikacji (z wyjątkiem kat. A). W 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości wydał jednak orzeczenie w sprawie jednej z niemieckich szkół nauki jazdy, w którym stwierdził, że należy traktować te szkolenia, jako specjalistyczne i je opodatkowywać – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

W związku z ujednoliceniem zasad panujących w Unii Europejskiej dziennikarze DGP zapytali wtedy Ministerstwo Finansów, czy w Polsce również zmienią się zasady opodatkowania kursów dla kierowców. Nie uzyskali jednak informacji, bo „za wcześnie było na wiążącą odpowiedź”. W publikacji czytamy, że interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazują na to, że kwestia opodatkowania tych szkoleń pozostaje bez zmian. 

Interpretacja do zmiany? 

Teraz DGP ponownie zapytało Ministerstwo Finansów o przepisy, dotyczące opodatkowania kursów na prawa jazdy. Z niejednoznacznej odpowiedzi, którą otrzymali, wynika, że jedna z kluczowych interpretacji KIS może wkrótce zostać jednak zmieniona. 

„Szef Krajowej Administracji Skarbowej może z urzędu zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Interpretator może dojść do wniosku o nieprawidłowości interpretacji na przykład na podstawie ponownej analizy określonych zagadnień, wskazówek nauki zawartych w różnych publikacjach, opinii i ekspertyz albo sygnałów o stosowaniu prawa, płynących od organów podatkowych. Wszystkie te źródła mogą stać się czynnikiem uruchamiającym proces zmiany interpretacji ” – czytamy w odpowiedzi resortu finansów. 

I dalej: „W związku z pojawiającymi się sygnałami o mogących mieć miejsce rozbieżnościach interpretacyjnych w zagadnieniu dotyczącym zwolnienia z opodatkowania VAT kursów na prawo jazdy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zagadnienie to jest wnikliwie analizowane”.

Choć nie jest to powiedziane wprost, zmieniona interpretacja będzie oznaczała, że rząd planuje opodatkować kursy na prawo jazdy. Gdyby do tego doszło, kursanci musieliby liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodu.

CZYTAJ TAKŻE: Mają prawo jazdy od 8 lat. Teraz mogą je stracić

PRZECZYTAJ: Zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z Konstytucją?


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: Małgorzata MościckaTreść komentarza: Oddam trzy rowery tylko ktoś musi je odebrać bo nie mam czym ich przetransportowacData dodania komentarza: 27.09.2022, 22:44Źródło komentarza: Masz zbędny rower? Daj mu drugie życie i pomóż potrzebującym!Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Każdy głupi już wie że na jesień szykują Nast koronkę 🤬🤬 Latem byli zdrowi dlaczego dzień wcześniej przed wojna na Ukrainie zawieszono srowida niema i nie było to przez głupia politykę zmarło ponad 200 tys Polaków przez PiS oczywiście jest sezon na przeziębienia Czy małpia grype już testują mają gotowa szczepionka 1) pandemia 2) Braki surowców przerwy dostaw towarów 3) zamieszki 4) Nowy rząd światowy Chcecie tego syfu??? For 55Data dodania komentarza: 27.09.2022, 21:26Źródło komentarza: Koronawirus wrócił. Szpitale znowu zapełniają się chorymi na COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama