Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 14:52
Reklama
Reklama

Nasi żołnierze mieli hart w swojej duszy. Obronili Wisznice

To była bitwa ważna dla lokalnej społeczności. Pokazała naszego ducha walki i przywiązanie do ojczystej ziemi. Mowa o zwycięskiej potyczce pod Wisznicami, która miała miejsce 15 sierpnia 1920 r. Mieszkańcy gminy upamiętnili to wydarzenie w minioną niedzielę.
Nasi żołnierze mieli hart w swojej duszy. Obronili Wisznice
Po mszy św. zebrani udali się pod Centrum Kultury Chrześcijańskiej, gdzie nastąpiło m.in. odsłonięcie muralu i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Piłsudczyków RP

Źródło: screen

Uroczystości zorganizowali wójt gminy Wisznice, Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach oraz Związek Piłsudczyków RP. Patronatem honorowym uroczystości objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. W świętowaniu udział wzięli przedstawiciele władzy parlamentarnej, wojewódzkiej, samorządowej, reprezentanci Wojska Polskiego, Związku Piłsudczyków RP, Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy oraz mieszkańcy regionu. 

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji bohaterów Bitwy Warszawskiej, odprawioną w kościele parafialnym w Wisznicach. Dalsze obchody odbyły się pod Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Tam nastąpiło odsłonięcie muralu upamiętniającego potyczkę pod Wisznicami. 

Projekt muralu został wyłoniony w ramach warsztatów z młodzieżą. Wykonawcami malowidła są Izabela Kucharska i Mateusz Rokicki, źródło: screen

– Dla upamiętnienia i utrwalenia tych ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeń powstał specjalny mural na budynku wisznickiego kina. Uwydatniona postać to gen. Ludwik Skrzyński. Projekt muralu został wyłoniony w ramach warsztatów z młodzieżą. Wykonawcami malowidła są Izabela Kucharska i Mateusz Rokicki – wyjaśnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty Elżbieta Sokołowska. – GOKiO na to zadanie pozyskał dofinansowanie w ramach czternastej edycji programu „Patriotyzm Jutra”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie wpisuje się też w program „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego – dodaje.

Ciekawymi punktami wydarzenia, które odbyło się 14 sierpnia, był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Piłsudczyków RP oraz konferencja poświęcona Bitwie Warszawskiej i potyczce pod Wisznicami wygłoszona przez kpt. ZPRP Waldemara Wołosiuka oraz Piotra Jerzykowskiego, wiceprezesa Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy. 

– 15 sierpnia 1920 r. 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich wyruszył spod Lublina w kierunku Wisznic, gdzie miał się spotkać z kolejnym pułkiem ułańskim. Miejscem ataku miał być most w Sławatyczach. 16 sierpnia o godz. 17 ułani byli w Wisznicach i zobaczyli sowietów, którzy tu stacjonowali. Przez 2 dni na terenie gminy trwały walki. Sowieci chcieli odbić Wisznice, ale im się nie udało – opowiada kpt. Związku Piłsudczyków RP Okręgu Lubelskiego i wójt gminy Wisznice Piotr Dragan.
 

Gen. brygady ZPRP Leszek Kalinowski dodaje, że na pokonanie trasy z Lublina do Wisznic pułk miał 24 godziny. Nie było dróg, ciągnięto ze sobą armaty, tabory i wozy. – Ci żołnierze mieli hart w swojej duszy, walczyli o niepodległą ojczyznę. Dlatego nie patrząc na wysiłek, wykonali tak wyczerpujący marsz. Przychodząc do Wisznic, chcieli spotkać kolegów legionistów, a spotkali Rosjan. Łączność była wtedy słaba, a pułk miał za zadanie przechwycić przyczółek na moście w Sławatyczach i to mu się udało – podkreśla generał.
 

Kpt. ZPRP Waldemar Wołosiuk precyzuje, że 15 sierpnia wódz naczelny Józef Piłsudski wydał rozkaz do kontrofensywy znad Wieprza. Tego samego dnia, ok. godz. 16 z okolic Abramowic wyruszył do boju 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Początkowo był osłoną prawego skrzydła I Dywizji Piechoty Legionów. Około południa dotarł do Parczewa, który został wyzwolony. W Przewłoce pułk odłączył się od dywizji i ruszył w stronę Wisznic, gdzie miała nastąpić koncentracja IV Brygady Jazdy. Do Wisznic dotarł po południu. 

– Ułani nie zastali jednak Wojsk Polskich. Zastali zaś okupowane przez bolszewików Wisznice. 16 sierpnia o godz. 16.30 z rejony Wygody niespełna 26-letni wówczas dowódca pułku major Ludwik Kmicic-Skrzyński wydał rozkaz do ataku. Wisznice zostały opanowane błyskawicznie szarżą 4 szwadronu z okolic Wygody, przez mostek przy starym kościele. Do niewoli wzięto 56 bolszewików. Zdobyto dużo ilość uzbrojenia. Żołnierze strudzeni blisko 100-kilometrowym marszem udali się na spoczynek. Pierwszy szwadron został rozlokowany w okolicy ul. Rowińskiej, drugi – na placu przed kościołem, a trzeci – na Wygodzie. Natomiast czwarty szwadron stacjonował wzdłuż ul. Kościelnej. Przed świtem 17 sierpnia nastąpił atak bolszewików od strony Sławatycz. W szeregach polskich zbudził panikę, ale po czasie została opanowana, a atak odparty. Drugi atak również rozstał odparty. Żołnierze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich przeszli do ataku. W pogoni za uciekającymi bolszewikami wzięli 39 jeńców i rankiem 17 sierpnia 1920 r. Wisznice zostały wyzwolone – wspomina kpt. ZPRP Waldemar Wołosiuk.


Niedzielnemu wydarzeniu w Wisznicach towarzyszył piknik z wieloma atrakcjami. Były dmuchańce, zabawy z animatorem i warsztaty tworzenia muralu historycznego. Ponadto z okazji Dnia Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej wójt Piotr Dragan wspólnie z piłsudczykami z Okręgu Lubelskiego Związku Piłsudczyków RO złożyli symboliczne wieńce pod pomnikiem w Wisznicach i na grobie legionisty z Wisznic Stefana Jaroszewicza.

CZYTAJ TEŻ: Zainwestowali w elektrociepłownię. To oszczędności i efekty dla środowiska

CZYTAJ TAKŻE: Święto pierogów z kulinarną gwiazdą telewizyjnych poranków


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Drewno!. Jednak palenie w kominkach, to marnotrastwo. KOcioł, daje około 3x więcej energii do instalacji z tego samego paliwa. W kominku, ucieka w komin. Taka jest prawda. Ten sezon paliłem drewnem i pół tony węgla~. Drewno, nadal jest ECO i chyba nie da się demagogicznie odwrócić rozsądku. w Tym temacie.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie byłoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Brawo. Jak wypadły ćwiczenia z czyszczenia KONi? MógData dodania komentarza: 29.04.2024, 16:48Źródło komentarza: Policja ćwiczyła w janowskiej stadninieAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Ależ, kajaki są wodoodporne. Ktoś wpadnie i się opije, sam sobie winien. Ujęcie wody niedaleko. Zrzut, buraczkowo wali: jest TAM miejsce, na zbiornik zrzutu/kontrolny. Po co miljony, koparka i ON! Brzegowa oddechnie, może. Karasie dadzą radę, to znaczy, że Biała nie t r u j e. A tak, to wynika, że to trucie i żart rysunkowy Mleczki o tym z zakręconymi rogami. Czysta Rzeka. Przecież nam wszystkim chodzi o DOBRO klubu Tęcza. Czyż nie..Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:44Źródło komentarza: Jaki jest plan na teren nad rzeką? Będą ścieżki i pomost przy stanicyAutor komentarza: ekonomistaTreść komentarza: Trzeba wrócić do węgla i drzewa !!!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 13:02Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie byłoAutor komentarza: ekonomistaTreść komentarza: Trzeba wrócić do węgla i drzewa !!!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 13:02Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie było
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama