Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 30 września 2022 17:07
Reklama

Murem za dyrektorem szkoły muzycznej. Jest petycja, będzie koncert

Waldemar Robak od września tego roku ma już nie sprawować funkcji dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych Ii i II st. w Białej Podlaskiej. Departament Szkolnictwa Artystycznego uznał, że dyrektor nie spełnił warunków formalnych, startując jako jedyny w wiosennym konkursie na to stanowisko. Konkurs został nierozstrzygnięty. Departament chce powołać nowego dyrektora. Będzie nim osoba z zewnątrz bialskiego środowiska muzycznego. Rada pedagogiczna i rada rodziców są na „nie”. Stają w obronie Waldemara Robaka.
Murem za dyrektorem szkoły muzycznej. Jest petycja, będzie koncert
Waldemar Robak dyrektorem ZSM I i II st. im. F. Chopina jest od 1997 roku. Od września ma tej funkcji nie dzierżyć
Źródło: Archiwum Słowo Podlasia

W tym tygodniu w internecie pojawiła się petycja sygnowana przez radę rodziców, grono pedagogiczne szkoły i uczniów. Środowisko ZSM I i II st. im. F. Chopina w Białej Podlaskiej zbiera pod nią podpisy. Petycja (TUTAJ) to reakcja na decyzję Departamentu Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

„W ostatnich dniach środowiskiem Zespołu Szkół Muzycznych w Białej Podlaskiej wstrząsnęła decyzja Departamentu Szkolnictwa Artystycznego, według której w wyniku nierozstrzygniętego konkursu na dyrektora, którą od 25 lat pełnił pan Waldemar Maciej Robak, ma zostać powołana osoba spoza muzycznego środowiska Białej Podlaskiej. Decyzja jest dla nas tym bardziej niezrozumiała, że jako kandydata na stanowisko Szkoły Muzycznej w Białej Podlaskiej nie wzięto pod uwagę nikogo z 16 nauczycieli dyplomowanych pracujących w Szkole” czytamy w petycji.

Konkurs nierozstrzygnięty z przyczyn formalnych

Wiosną tego roku przeprowadzony został konkurs na stanowisko dyrektora ZSM. Kończyła się właśnie kolejna kadencja Waldemara Robaka na tym stanowisku. Dyrektor z placówką związany jest od 1986 roku, a funkcję dyrektora pełnił od 1997, wygrywając kolejne konkursy. Niejednokrotnie był jedynym kandydatem, który aplikował na to stanowisko. Tym razem było tak samo, do konkursu na dyrektora szkoły muzycznej wpłynęła tylko aplikacja Waldemara Robaka.

CZYTAJ TEŻ: Elmar wydał komunikat. Po pożarze zakład wstrzymał produkcję

 To, że do konkursu staje tylko jedna osoba, nie było przesłanką do jego unieważnienia – mówi Michał Robak, nauczyciel klarnetu w ZSM a prywatnie syn dyrektora. Byliśmy bardzo zaskoczeni pismem, które wpłynęło na początku sierpnia z DSA. Informacja brzmiała, że konkurs nie został rozstrzygnięty i DSA powoła inną osobę, spoza środowiska muzycznego Białej Podlaskiej. Staramy się dowiedzieć, jakie jest uzasadnienie tej fatalnej decyzji. Przygotowujemy pisma do dyrektora DSA i ministra Piotra Glińskiego. Staramy się prowadzić rozmowy z prawnikami, by zrobić w tej sytuacji wszystko, co możemy. Zupełnie się z tą decyzja nie zgadzamy.

Nauczyciele i rodzice we wtorek 16 sierpnia spotkali się na zebraniu, by opracować plan działania w związku z informacją jaka wpłynęła z DSA. Z informacji, jakie udało się im pozyskać wynika, że przyczyną formalną, która zaważyła na odrzuceniu aplikacji dyrektora Robaka mogło być zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza internistę, a nie lekarza medycyny pracy. Taką wiedzą dzielili się z rodzicami nauczyciele szkoły podczas wtorkowego spotkania. Oficjalnie jednak w piśmie przesłanym przez DSA, nie wskazano dokładnie, jakiej formalności aplikujący nie dopełnił.

Murem za dyrektorem

„(...) Pan Robak to człowiek oddany szkole, każdego roku pracujący nad podnoszeniem jakości jej funkcjonowania. To dzięki Jego staraniom powstała w Białej Podlaskiej Szkoła Muzyczna II stopnia. Był inicjatorem remontu budynku Szkoły. Jest pomysłodawcą Podlaskiego Festiwalu Instrumentów Dętych, którego zorganizował ponad 20 edycji. Dzięki organizacji cyklów koncertów „Muzyka u Radziwiłłów” na przestrzeni 25 lat Szkołę Muzyczną i Miasto odwiedziło wielu znakomitych artystów. Zorganizował niezliczoną ilość koncertów w murach szkoły oraz w przestrzeni miejskiej, współpracuje także Prezydentem Miasta Biała Podlaska oraz z bialskimi instytucjami kultury. Organizował koncerty w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej oraz Domu Opieki Społecznej w Kozuli. Jako organizator życia muzycznego naszego Miasta przyczynia się do umuzykalniania mieszkańców. Wielokrotnie włączał się wraz ze Szkołą w działania charytatywne.(...)” czytamy w petycji udostępnionej w internecie.

PRZECZYTAJ: Ludzie z pasją: Bez muzyki trudno byłoby mi żyć

Rodzice są bardzo zaskoczeni tą decyzją. 

Dyrektor był właściwą osobą na tym stanowisku. Szukanie jakiegoś „zamiennika” jest po prostu zbędne. Mija się z celem przeprowadzanie takich eksperymentów. Dyrektor Robak jest świetnym profesjonalistą i menadżerem. Takie zmiany nie przyniosą niczego dobrego placówce – mówi Anna Czeczko, członek rady rodziców, mama trójki dzieci, z których jedno jest absolwentem ZSM, a dwoje wciąż się tu uczy. Każda nowa osoba, która zostanie wskazana na to stanowisko, zanim zapozna się ze specyfiką środowiska muzycznego w Białej i pracą szkoły, będzie traciła czas naszych dzieci, bo zamiast działać na ich rozwój i rozwój placówki, będzie poznawała to nowe miejsce. Ten stracony czas przełoży się na umiejętności naszych dzieci. Będziemy pisać pisma do ministerstwa, włączymy się w organizację koncertu wspierającego dyrektora Waldemara Robaka. My i nasze dzieci jesteśmy mocno związani z tą szkołą. Mamy nadzieję, że uda nam się wpłynąć na to, że dyrektor zostanie na stanowisku. Chcemy zachować wysoki poziom tej szkoły. Tu i nauczyciele prezentują wysoki poziom i uczniowie. Nie można tego zepsuć.

Radosław Żyła jest nauczycielem w bialskiej szkole muzycznej. To były uczeń dyrektora Robaka. Departament ma możliwość powołania naszego dyrektora, ale wybrał inne rozwiązanie. Nie wzięto pod uwagę jego 25-letniej pracy, wyjątkowości tej szkoły i tego że my, czyli rada pedagogiczna popieramy go w całej rozciągłości – mówi Radosław Żyła, prowadzący w ZSM klasę saksofonu od 13 lat.

CZYTAJ TEŻ: Wielkim koncertem uświetnili 70 lat kształcenia [GALERIA]

Stanowisko powierzone

Na pytania, dotyczące sytuacji z powołaniem dyrektora w ZSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej, Centrum Informacyjne MKiDN odpowiedziało Słowu Podlasia następująco: 

„Uprzejmie informujemy, że zmiana na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. F. Chopina w Białej Podlaskiej wynika z faktu, że z dniem 31 sierpnia upływa 5-letnia kadencja obecnego dyrektora. Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora. Do konkursu zgłosił się jeden kandydat, który z powodów formalnych nie przeszedł do dalszego etapu postępowania konkursowego. Zgodnie z ustawą, w przypadku braku rozstrzygnięcia konkursu, organ prowadzący powierza to stanowisko kandydatowi ustalonemu w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny i po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.”

Pismem z dn. 4 sierpnia DSA poinformował obecnego dyrektora Waldemara Robaka o planach powierzenia funkcji dyrektora szkoły na kolejne 5 lat, Iwonie Sawulskiej. Poproszono również o przedłożenie w DSA opinii rady szkoły i rady pedagogicznej w formie uchwały rady pedagogicznej, zawierającej wynik głosowania w przedmiotowej sprawie.

Jaka jest opinia rady pedagogicznej i rady rodziców, po wtorkowym zebraniu otwartym dla mediów już wiadomo. Jednak, jak zauważają nauczyciele ZSM, ich opinia nie jest dla organu prowadzącego wiążąca.

Swoje stanowisko wobec planów DSA wyrażą natomiast m.in. organizacją w najbliższy piątek, 19 sierpnia koncertu. Rozpocznie się on o godzinie 18.00 w ZSM i będzie aktem wsparcia wyrażonym przez szkolne środowisko dla dyrektora. Organizatorzy zapraszają na koncert wszystkich bialan, którym działalność ZSM jest bliska i czują potrzebę wsparcia obecnego jej dyrektora.

PRZECZYTAJ:

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: asepTreść komentarza: https://play.acast.com/s/6336f1536203c00012ae8fee https://play.acast.com/s/6336f305fbe8100012a2f6c7Data dodania komentarza: 30.09.2022, 16:29Źródło komentarza: Zima bez telefonów? Jeśli zabraknie prądu do zasilania masztówAutor komentarza: daragaTreść komentarza: https://play.acast.com/s/6336f1536203c00012ae8fee https://play.acast.com/s/6336f305fbe8100012a2f6c7 https://play.acast.com/s/6336f1536203c00012ae8fee https://play.acast.com/s/6336f305fbe8100012a2f6c7Data dodania komentarza: 30.09.2022, 16:29Źródło komentarza: Dlaczego w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci?Autor komentarza: MmbsjsTreść komentarza: https://issuetracker.google.com/issues/249971602 https://issuetracker.google.com/issues/249971671 https://issuetracker.google.com/issues/249972084 https://issuetracker.google.com/issues/249972418 https://issuetracker.google.com/issues/249972944 https://issuetracker.google.com/issues/249973494 https://issuetracker.google.com/issues/249973779 https://issuetracker.google.com/issues/249974006 https://issuetracker.google.com/issues/249974265 https://issuetracker.google.com/issues/249975513 https://ide.geeksforgeeks.org/5eaeeede-2163-495d-a8bf-2a90315c8059 https://paste2.org/DvPDLIcp https://pastes.io/vrjzz56n68 https://pastebin.com/ER1zUhT8 https://yamcode.com/5rse4ynstz https://paiza.io/projects/CIVjQ4LfjLEihHjIiB7G_g https://www.bihann.com/cast/896.html https://www.bihann.com/cast/443.html https://www.nehannn.com/artist-detail/715.html https://www.nehannn.com/artist-detail/1567.html https://www.bankier.pl/forum/temat_ujavsha-ajsvdjahvsdjasd,56983323.html https://geany.org/p/KXB9o/ https://dotnetfiddle.net/D2Z7QT https://soap2days.gg/blog/update-news-movies-return-to-kashmir-with-hrithik-roshan-starrer/ https://triwer.io/sports-motogp-india-to-host-first-grand-prix-in-2023.html https://dailybusinesspost.com/breakingnews-female-staff-harassed-at-australias-antarctica-research-stations/Data dodania komentarza: 30.09.2022, 15:07Źródło komentarza: Dlaczego w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci?Autor komentarza: NbsjsTreść komentarza: https://issuetracker.google.com/issues/249971602 https://issuetracker.google.com/issues/249971671 https://issuetracker.google.com/issues/249972084 https://issuetracker.google.com/issues/249972418 https://issuetracker.google.com/issues/249972944 https://issuetracker.google.com/issues/249973494 https://issuetracker.google.com/issues/249973779 https://issuetracker.google.com/issues/249974006 https://issuetracker.google.com/issues/249974265 https://issuetracker.google.com/issues/249975513 https://ide.geeksforgeeks.org/5eaeeede-2163-495d-a8bf-2a90315c8059 https://paste2.org/DvPDLIcp https://pastes.io/vrjzz56n68 https://pastebin.com/ER1zUhT8 https://yamcode.com/5rse4ynstz https://paiza.io/projects/CIVjQ4LfjLEihHjIiB7G_g https://www.bihann.com/cast/896.html https://www.bihann.com/cast/443.html https://www.nehannn.com/artist-detail/715.html https://www.nehannn.com/artist-detail/1567.html https://www.bankier.pl/forum/temat_ujavsha-ajsvdjahvsdjasd,56983323.html https://geany.org/p/KXB9o/ https://dotnetfiddle.net/D2Z7QT https://soap2days.gg/blog/update-news-movies-return-to-kashmir-with-hrithik-roshan-starrer/ https://triwer.io/sports-motogp-india-to-host-first-grand-prix-in-2023.html https://dailybusinesspost.com/breakingnews-female-staff-harassed-at-australias-antarctica-research-stations/Data dodania komentarza: 30.09.2022, 15:07Źródło komentarza: Zima bez telefonów? Jeśli zabraknie prądu do zasilania masztówAutor komentarza: GhvshvsTreść komentarza: https://issuetracker.google.com/issues/249971602 https://issuetracker.google.com/issues/249971671 https://issuetracker.google.com/issues/249972084 https://issuetracker.google.com/issues/249972418 https://issuetracker.google.com/issues/249972944 https://issuetracker.google.com/issues/249973494 https://issuetracker.google.com/issues/249973779 https://issuetracker.google.com/issues/249974006 https://issuetracker.google.com/issues/249974265 https://issuetracker.google.com/issues/249975513 https://ide.geeksforgeeks.org/5eaeeede-2163-495d-a8bf-2a90315c8059 https://paste2.org/DvPDLIcp https://pastes.io/vrjzz56n68 https://pastebin.com/ER1zUhT8 https://yamcode.com/5rse4ynstz https://paiza.io/projects/CIVjQ4LfjLEihHjIiB7G_g https://www.bihann.com/cast/896.html https://www.bihann.com/cast/443.html https://www.nehannn.com/artist-detail/715.html https://www.nehannn.com/artist-detail/1567.html https://www.bankier.pl/forum/temat_ujavsha-ajsvdjahvsdjasd,56983323.html https://geany.org/p/KXB9o/ https://dotnetfiddle.net/D2Z7QT https://soap2days.gg/blog/update-news-movies-return-to-kashmir-with-hrithik-roshan-starrer/ https://triwer.io/sports-motogp-india-to-host-first-grand-prix-in-2023.html https://dailybusinesspost.com/breakingnews-female-staff-harassed-at-australias-antarctica-research-stations/Data dodania komentarza: 30.09.2022, 15:07Źródło komentarza: Oświata w Polskowoli pod lupą radnych. „Gdzie był nasz nadzór?”
Reklama
Reklama
Reklama