Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 07:48
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Strażacy z Szóstki świętują 100-lecie jednostki. W końcu mają sztandar

Pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców. Angażują się też w organizację przeróżnych uroczystości oraz zawsze są w gotowości do działania. W tym roku obchodzą 100-lecie swojej jednostki, a mowa o strażakach Ochotniczej Straży Pożarnej w Szóstce. Jubileusz był okazją do odznaczenia najbardziej zasłużonych strażaków oraz do poświęcenia sztandaru, o który wystarali się druhowie.
Strażacy z Szóstki świętują 100-lecie jednostki. W końcu mają sztandar
OSP Szóstka obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji nadano jednostce nowy sztandar i odznaczono zasłużonych strażaków.

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

Założycielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Szóstce byli w 1922 roku Jakub Kalinka i Józef Kalinka. Jakub był pierwszym prezesem jednostki, a Józef komendantem, a prócz nich w skład pierwszego zarządu weszli sekretarz Grzegorz Byczyk oraz gospodarz Józef Marczuk.

Powstanie, sprzeciw i… likwidacja OSP Szóstka

Powiatowa straż pożarna przydzieliła nowo powstałej jednostce pompę ręczną oraz komplety hełmów, toporki z pasami bojowymi, bosaki. Staraniem lokalnej społeczności i zbiórki pieniędzy, którą zorganizowała, udało się dokupić jeszcze dwa beczkowozy i wóz pod pompę. Czynem społecznym, z zerżniętych przydrożnych topoli, zbudowano remizę z estradą do przedstawień i zabaw tanecznych. Dochody ze spektakli zostały przeznaczone na uszycie mundurów i rogatywek. 

Od początku jednostka z Szóstki brała aktywnie udział w akcjach pożarniczych. 

Tuż przed wojną nastały jednak dla jednostki trudne czasy. W 1937 roku sekretarz gminy Szóstka Sylwester Łoboda zaproponował, by przeznaczyć remizę strażacką na dom noclegowy dla tułających się bezrobotnych tzw. rajzerów. Zarząd OSP Szóstka propozycję tę odrzucił, co w konsekwencji doprowadziło do rozwiązania jednostki przez władze powiatowe. Sprzęt przekazano natomiast OSP w Wygnance.

Czytaj także: Spłonęła stodoła i sprzęt. Z ogniem walczyło 26 strażaków

Odrodzenie i sukcesywny rozwój jednostki

Już po wojnie, dzięki staraniu ówczesnego wójta Piotra Kaliszuka, Ochotnicza Straż Pożarna w Szóstce została powołana ponownie. Prezesem został Antoni Kubik, komendantem Władysław Olesiejuk. Od powiatowej straży pożarnej otrzymali na wyposażenie komplety toporków z pasami bojowymi oraz bosaki. W Straży Pożarnej w Międzyrzecu Podlaskim kupiono ręczną pompę. 

W roku 1952 strażacy rozpoczęli budowę domu ludowego z garażem i strażnicą. Budynek uroczyście oddano do użytku w roku 1968. Pierwszy samochód, marki Lublin przekazany z KPSP w Radzyniu Podlaskim, jednostka otrzymała w 1964 r., a tym samym stała się jednostką typu „S”. 

W międzyczasie sprowadzono dla strażaków nowe hełmy, wymieniono pompę ręczną na motopompę. Jednostka wystarała się też o samochód, który następnie wymieniła na ten z motopompą. Do dyspozycji druhów z Szóstki trafiły też dwie kolejne motopompy i drabiny rozsuwane.  

Na przestrzeni lat rozbudowywano dom ludowy i strażnicę. W latach 80. ogrodzono plac domu ludowego siatką, przydzieloną przez GS Drelów i zasadzono żywopłot. Z funduszu sołeckiego częściowo skanalizowano obiekt. W 1984 r. strażacy pozyskali samochód pożarniczy z autopompą i działkiem wodnym marki Star 25 GBAM 2/8+8, przekazany z KR PSP w Radzyniu Podlaskim.

To już 100 lat OSP Szóstka!

Za zgodą wójta gminy Drelów Adama Szulika z funduszu gminnego na gruncie, podarowanym przez druha Józefa Paszko, wybudowano zbiornik wodny w celu ochrony przeciwpożarowej i uroczyście otwarto w dniu 3 maja 1992 roku. 

W latach 90. wykonano instalację elektryczną w strażnicy oraz dokonano remontu podłogi w domu ludowym. Co roku organizowano zabawy wiejskie, w ten sposób OSP pozyskiwała fundusze na zakup mundurów bojowych, butów skuterów czy sznurów.

W 2002 roku odbyły się obchody 80-lecia jednostki, połączone z dożynkami gminnymi. W roku 2003 jednostka pozyskała prostownik, piłę spalinową, apteczkę oraz gaśnicę. W 2004 roku wzbogaciła się o dwa węże ssawne, a w 2005 r., dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Drelów oraz Zarządu Głównego ZOSP, dokupiono dziewięć hełmów bojowych. W 2013 r. jednostka pozyskała z jednostki OSP Kwasówka samochód pożarniczy na podwoziu Volvo GBA 1,8/15, a samochód Star 25 został sprzedany dla kolekcjonera samochodów zabytkowych. W 2016 r. jednostka zakupiła agregat prądotwórczy, pompę szlamową i inny drobny sprzęt ratowniczy. 

Czytaj też: W Ludwinowie zapaliła się belarka do słomy. Gasili ją ochotnicy

W tym roku OSP Szóstka obchodzi swoje 100-lecie. Jubileusz odbył się 14 sierpnia. Zarząd tworzą obecnie: Przemysław Kalinka – prezes, Mateusz Magier – wiceprezes-naczelnik, Piotr Oleszczuk – zastępca naczelnika, Marcin Maksymiuk –  sekretarz, Karol Marczuk – skarbnik, Wojciech Zaremba – gospodarz i Patrycja Ledwójcik – członek zarządu. 

Obecnie OSP Szóstka liczy 36 członków czynnych i 10 honorowych. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk
Zaangażowanie i wzorowa współpraca
Przemysław Kalinka, prezes OSP Szóstka. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

– Obecnie nasza jednostka liczy 36 członków czynnych i 10 honorowych. W naszej OSP mamy dwie drużyny pożarnicze – męska i żeńska – które biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych. Niedawno odmłodzony zarząd przejął stery, cały czas zależy nam na tym, by rozwijać jednostkę. Jeździmy na szkolenia,  pozyskujemy pieniądze na nowy sprzęt. Wyjeżdżamy do pożarów, miejscowych zagrożeń, bierzemy udział w akcjach poszukiwawczych – opowiada prezes OSP Szóstka Przemysław Kalinka

Strażacy co roku uczestniczą w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując czołowe miejsca: drugie miejsce drużyny męskiej w 2013 r., drugie miejsce drużyny żeńskiej w 2013 r., 2014 r. i 2019 r. i trzecie miejsce w strażackiej lidze strzeleckiej w 2017 r. 

Lokalna społeczność zawsze może liczyć na druhów, którzy angażują się w różne inicjatywy. Do tego bardzo dobrze współpracują z miejscową parafią pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, biorąc udział w czuwaniach przed Wielkanocą czy zabezpieczając procesje. – Nasza współpraca z urzędem gminy również jest wzorowa. Wójt Piotr Kazimierski zawsze odpowiada na nasze prośby pomocy czy dofinansowania. Nie ma z tym żadnych problemów. Podobnie zresztą nasza współpraca układa się z innymi jednostkami z terenu gminy Drelów czy sąsiadującymi – podkreśla prezes.

OSP Szóstka doczekała się sztandaru

Ważnym elementem sierpniowych uroczystości było odznaczenie jednostki OSP Szóstka Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz poświęcenie i przekazanie sztandaru.To ważne wydarzenie w dziejach naszej jednostki, bo do tej pory, przez te 100 lat nie mieliśmy sztandaru. Bardzo nam na tym zależało i cieszymy się, że w końcu się o niego wystaraliśmy się – mówi prezes Kalinka.

Ważnym elementem sierpniowych uroczystości było odznaczenie jednostki OSP Szóstka Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz poświęcenie i przekazanie sztandaru. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

Akt nadania odczytał członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Lublinie i jednocześnie starosta bialski dh Mariusz Filipiuk, natomiast przekazania w imieniu głównego fundatora – prezesa firmy Wipasz S.A. Józefa Wiśniewskiego – dokonał Stanisław Lesiuk. – To druga jednostka stulatka w naszej gminie, obok OSP Łózki. Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowo chwytająca za serce za sprawą sztandaru, który jest symbolem wyjątkowego oddania, walki o skrawek Polski, o skarb wartości, który symbolizuje. Za sztandar ginęli żołnierze, pod sztandarem poświęcają się ludzie, sztandar gromadzi strażaków i motywuje do jeszcze większej służby dla dobra nas wszystkich Niech ten sztandar was jednoczy, niech ta jednostka, o którą tak dbacie, służy społeczności jak najlepiej – mówił prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP dh Piotr Kazimierski, wójt Gminy Drelów. Docenił również ogromną pracę nowego zarządu i całej jednostki, którzy przygotowali na bardzo wysokim poziomie obchody jubileuszu, podczas którego przyznano odznaczenia i medale zasłużonych druhom. 

Obchody jubileuszu OSP Szóstka były okazją do odznaczenia medalami zasłużonych druhów. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk
Odznaczenia i medale z okazji 100-lecia OSP Szóstka
  • Zasłużony dla Powiatu Bialskiego: Piotr Kazimierski, Marcin Kazimierczak.
  • Za Zasługi dla Pożarnictwa: Złoty Medal – Zbigniew Trochimiuk; Srebrny Medal – Andrzej Ciesielski, Mirosław Magier, Robert Kalinka, Sylwester Magier, Tadeusz Hawryluk; Brązowy Medal – Marek Nekreś.
  • Wzorowy Strażak: Angelika Magier, Beata Nitycz, Dorota Żyłka, Karol Marczuk, Marcin Maksymiuk, Mateusz Magier, Mateusz Marczuk, Patrycja Ledwójcik, Piotr Oleszczuk, Przemysław Kalinka, Przemysław Struczyk, Urszula Abramowicz.
  • Za wysługę lat: 60 lat – Tadeusz Hawryluk, Jan Ignaciuk; 55 lat – Marian Kubik, Janusz Szykut, Tadeusz Paszko, Kazimierz Bondaruk, Zbigniew Trochimiuk; 40 lat – Marian Miechowicz, Marian Żurakowski; 35 lat – Andrzej Ciesielski, Dariusz Struczyk, Janusz Bobruk; 30 lat – Mirosław Magier; 20 lat – Robert Kalinka, Sylwester Magier, Marek Nekreś, Piotr Kazimierski; 10 lat – Przemysław Kalinka, Mateusz Marczuk, Zbigniew Jaszczuk, Przemysław Struczyk, Mateusz Magier, Piotr Oleszczuk; 5 lat – Tomasz Żelisko, Jan Dąbrowski, Marcin Maksymiuk, Dorota Żyłka, Angelika Magier, Patrycja Ledwójcik, Karol Makrczuk, Rafał Ołtuszyk, Krzysztof Osak, Beata Nitycz, Urszula Abramowicz.

Przeczytaj: 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama