piątek, 19 kwietnia 2024 07:20

Liga Centralna: Zwycięstwo na inaugurację nowego sezonu!

Brawa dla piłkarzy ręcznych AZS AWF Biała Podlaska! Nasz zespół na inaugurację nowego sezonu w Lidze Centralnej pokonał we własnej hali rywali z Zagłębia Handball Team Sosnowiec.
Piłkarze ręczni AZS AWF zaczęli nowy sezon w Lidze Centralnej od zwycięstwa

Autor: Fot. Arkadiusz Kielar

AZS AWF Biała Podlaska – Zagłębie Handball Team Sosnowiec 32:26 (15:14)

AZS AWF: Wiejak 1, Kwiatkowski – Łazarczyk 9, Maksymczuk 9, Szendzielorz 4, Ziółkowski 3, Niedzielenko 2, Kandora 1, Kozycz 1, Lewalski 1, Wojnecki 1, Antoniak, Baranowski, Stefaniec, Tarasiuk, Wójcik.

Kary: 6 min.

Zagłębie: Mentel, Ratuszniak - Adamuszek 6, S. Danysz 5, Płonka 5, A. Danysz 4, Kowalski 2, Kurzawa 2, Mięsopust 1, Kolano 1, Głuszczenko, Migała, Piątek,  Włoka.

Kary: 14 min.

Sędziowali: Patryk Gruszczyński z Warszawy i Damian Żak z Radomia.

Przed meczem z rąk dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego i Zdrowia AWF w Białej Podlaskiej, prof. Huberta Makaruka, srebrną odznakę Akademickiego Związku Sportowego otrzymał jeden z czołowych graczy naszego zespołu, Leon Łazarczyk. I właśnie ten zawodnik zdobył dwie pierwsze bramki w starciu z Zagłębiem i gospodarze prowadzili 2:0 w 3 minucie. Kolejne trafienie dołożył Kamil Kozycz i było 3:0, ale ekipa z Sosnowca wzięła się do odrabiania strat i doprowadziła do stanu 5:5 w 11 minucie (dla bialskiej drużyny kolejne dwie bramki dołożył Łazarczyk). Na parkiecie trwała zacięta walka, na 7:5 trafił rzutem przez całe boisko do pustej bramki nasz bramkarz, Emil Wiejak. Nasi dzięki dobrej grze w obronie i udanych kontratakach odskoczyli jeszcze na 10:7 (bramka: Bartosz Ziółkowski), ale do przerwy bialska drużyna prowadziła tylko jedną bramką: 15:14. Nie było łatwo złamać przyjezdnych, wśród których pojawił się m. in. Michał Adamuszek, doświadczony 36-letni zawodnik z 15-letnią historią występów w Superlidze (był także królem strzelców w 2008 roku, w barwach Miedzi Legnica), mający na koncie występy w reprezentacji Polski oraz jeden srebrny i trzy brązowe medale mistrzostw Polski, który przyszedł do Zagłębia przed obecnym sezonem z Górnika Zabrze. W przeszłości w Superlidze występowali też Marceli Migała czy grający trener sosnowieckiego zespołu, Arkadiusz Kowalski.

Na początku drugiej połowy przyjezdni po raz pierwszy w tym meczu objęli prowadzenie (w 33 minucie było 15:16), ale potem gospodarze wrzucili drugi bieg i zaczęli kontrolować sytuację na parkiecie, wykorzystując błędy rywali. W 46 minucie prowadząc już pięcioma bramkami: 24:19, po kolejnym trafieniu w tym meczu Norberta Maksymczuka, który zapisał ich łącznie na swoim koncie dziewięć, w tym sześć z bezbłędnie wykonywanych rzutów karnych. Ten sam zawodnik trafił na 28:22 w 52 minucie i przewaga sześciu bramek AZS AWF utrzymała się już do końca spotkania. Na „do widzenia” trafił z rzutu karnego Olaf Wojnecki - on, Daniel Szendzielorz i Wiktor Kwiatkowski, czyli nowi gracze naszego zespołu, zaliczyli ligowe debiuty w bialskiej drużynie. Na parkiecie pojawił się też nasz grający trener, Marcin Stefaniec, zabrakło jeszcze kontuzjowanego Bartłomieja Mazura, a w trakcie spotkania po starciu z rywalem urazu nabawił się Wiktor Wójcik. Po zakończeniu meczu ekipa z Białej Podlaskiej mogła cieszyć się razem ze swoimi kibicami z zasłużonego zwycięstwa i... oby tak dalej!

Liga Centralna

1. kolejka: AZS AWF Biała Podlaska – Zagłębie Handball Team Sosnowiec 32:26 (15:14), Handball Stal Mielec – Olimpia Medex Piekary Śląskie 27:27 (15:12), karne: 5:3, Grot Blachy Pruszyński Anilana Łódź – KPR Legionowo 24:31 (13:11), Budnex Stal Gorzów Wielkopolski – Śląsk Wrocław Handball 27:28 (15:16), KPR Autoinwest Żukowo – Warmia Olsztyn 16:25 (8:10), MKS Wieluń – Padwa Zamość – mecz przełożony na 16 października.  Mecz 18 września: Orlen Upstream SRS Przemyśl – Nielba Wągrowiec.

W następnej kolejce, 24-25 września: Śląsk Wrocław Handball – AZS AWF Biała Podlaska, 25 września godzina 16, Olimpia Medex Piekary Śląskie – Warmia Olsztyn, MKS Wieluń – KPR Autoinwest Żukowo, Zagłębie Handball Team Sosnowiec – Padwa Zamość, Nielba Wągrowiec – Budnex Stal Gorzów Wielkopolski, KPR Legionowo – Orlen Upstream SRS Przemyśl, Handball Stal Mielec – Grot Blachy Pruszyński Anilana Łódź.