Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:59
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Orkiestra dęta z Kodnia gra już od 95 lat. Poznajcie jej historię

Orkiestra dęta z Kodnia obchodzi w tym roku 95-lecie działalności. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Obecnie do orkiestry należy 30 członków w przedziale wiekowym od 10 do 65 lat. Orkiestra gra nie tylko w czasie świąt kościelnych, ale też gminnych i państwowych.
Orkiestra dęta z Kodnia gra już od 95 lat. Poznajcie jej historię
Orkiestra dęta z Kodnia obchodzi w tym roku 95-lecie działalności. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Źródło: Orkiestra Dęta Kodeń/Facebook

Orkiestra dęta powstała wraz z powrotem obrazu Matki Bożej do Kodnia, czyli 4 września 1927 r. Lokalni muzycy chcieli uroczyście wprowadzić ten obraz do Kodnia, więc zawiązali pierwszą kapelę, która przerodziła się w orkiestrę, która funkcjonuje do dziś. Orkiestra liczy obecnie 30 osób. 

Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Kodeń

– Warto podkreślić, że to orkiestra amatorska. Cieszymy się, że mamy sporo młodzieży, bo w nich jest nadzieja, że orkiestra będzie funkcjonowała przez kolejne lata – mówi Kamil Adamiec prezes stowarzyszenia Orkiestra Dęta Kodeń. 

CZYTAJ TEŻ: Międzyrzecka Schola Świętego Mikołaja śpiewa już od 35 lat

Kilka lat temu założono też stowarzyszenie Orkiestra Dęta Kodeń, by zdobyć podstawową osobowość prawną. Dzięki temu pozyskano fundusze z Unii Europejskiej, które przeznaczono na zakup nowych instrumentów i mundurów. Instrumenty to trąbki, klarnety, alty, basy, tenory altowe, perkusja. Orkiestrę tworzą mieszkańcy Kodnia, którzy działają w orkiestrze nie zawodowo, ale z pasji. – Orkiestra funkcjonuje przy parafii, ma dobre kontakty z miejscową szkołą i Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz samorządem. Orkiestra występuje na najważniejszych świętach parafialnych, udzielamy się także w czasie świąt państwowych, gminnych, takich Jarmark Sapieżyński, Święto 3 Maja, Święto Niepodległości i inne – przekazuje Kamil Adamiec.

Długa lista koncertów orkiestry dętej Kodeń

Stowarzyszenie zorganizowało tez w 2019 r. I Pielgrzymkę Orkiestr Dętych do Matki Bożej Kodeńskiej. Orkiestra wyjeżdżała na Święty Krzyż na uroczystości, na Przegląd Orkiestr w Czemiernikach. Grała też w okolicznych miejscowościach. Orkiestra organizuje też spotkania integracyjne oraz kolejne edycje koncertów noworocznych. 

– W czasie ostatniej edycji odbył koncert charytatywny. Zbieraliśmy pieniądze na rzecz chorego chłopca, mieszkańca gminy Kodeń. W tym roku być może uda nam się zorganizować koncert noworoczny w niedzielę Matki Bożej Gromnicznej. W czasie, którego zagramy kolędy i świeckie utwory – zapowiada Kamil Adamiec. 

CZYTAJ TEŻ: Klub Rotary świętuje 15-lecie działalności charytatywnej

Próby orkiestry odbywają się raz w tygodniu w sali muzycznej w klasztorze. Próba trwa ok. 2 godzin. – Na próby przychodzą głównie młodzi muzycy, którym poświęcamy najwięcej czasu. Przedział wiekowy to od 10 do 65 lat. Jesteśmy otwarci na nowych członków. Wystarczy trochę chęci do nauki i poświęcenia. Trzeba mieć też słuch muzyczny oraz poczucie rytmu – zachęca prezes. 

Dodaje, że wszyscy członkowie pracują lub się uczą, więc nie zawsze jest możliwość, żeby spotkać się w pełnym składzie. Trudne jest też pozyskiwanie nowych członków, gdyż gra na instrumencie jest bardzo wymagająca, więc młodzi ludzie łatwo się zniechęcają. W repertuarze orkiestra ma pieśni kościelne, ale też utwory świeckie w tym pieśni biesiadne, ale też marsze, czy harcerskie piosenki. W najbliższym czasie orkiestra wystąpi w Święto Niepodległości 11 listopada, później w święta Bożego Narodzenia.

By grać w orkiestrze, ważna jest samodyscyplina

Zdaniem kapelmistrza orkiestry Przemysława Nurzyńskiego w prowadzeniu grupy muzycznej najważniejsza jest konsekwencja. 

– Jeżeli któremuś członkowi odpuści się zagranie partii solowej, to wtedy cała orkiestra na tym ucierpi, bo nie ma odpowiedniego brzmienia. Stąd ważna jest odpowiedzialność i systematyczność. Jestem związany z orkiestrą pięć lat. Wielkim wydarzeniem dla orkiestry była I Pielgrzymka Orkiestr do Matki Bożej Kodeńskiej, gdzie były w sumie cztery orkiestry, którymi dyrygowałem. Później odbył się koncert każdej z orkiestr na Błoniach Kodeńskich. Istotne było też 90-lecie orkiestry, wtedy też przyjechały inne orkiestry by uświetnić ten jubileusz. Pojechaliśmy też na Święty Krzyż do oblatów, gdzie występowaliśmy i przeprowadziliśmy warsztaty – wymienia Przemysław Nurzyński

CZYTAJ TEŻ: Świętowali 100-lecie Koła Bialczan

Jego zdaniem bardzo ważny jest dobór repertuaru do danego święta. Jeżeli jest eucharystyczne święto, to pieśni są inne, a kiedy jest święto maryjne to wtedy grane są pieśni o Matce Bożej. – Najtrudniejsze jest poradzenie sobie z niedoborem muzyków, dlatego występ czasami wyjdzie raz lepiej raz gorzej. Kapelmistrz może robić jak najwięcej, ale brak wszystkich muzyków powoduje znaczną zmianę. Chcąc motywować członków podaję przykłady z własnego życia, gdyż mnie do ćwiczeń motywowali rodzice, co zaowocowało w przyszłości. Dzięki temu prowadzę też inne zespoły. Zachęcam do myślenia o przyszłości i możliwościach rozwoju na jednej z dróg muzycznych, jeśli teraz ktoś będzie intensywnie ćwiczyć – wskazuje Przemysław Nurzyński. 

Podkreśla, że warto wprowadzać samodyscyplinę. – Jak nam się nie chce ćwiczyć, to trzeba przymusić się do tego. W grze na instrumencie widać różnicę w umiejętnościach, już po dwóch dniach przerwy w ćwiczeniach. Stąd dziennie powinno się grać minimum 30 minut – zaznacza. Zauważa też,  że nie da się nadrobić braków, jeżeli nie będzie się ćwiczyć systematycznie.

PRZECZYTAJ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama