Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 07:58
Reklama
Reklama

Nie żyje Andrzej Lipowiecki. To on założył Prochownię Terespol

Zmarł Andrzej Lipowiecki – społecznik, modelarz i założyciel Prochowni Terespol. Przez dekady prowadził pracownię modelarską w terespolskim ośrodku kultury. Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę.
Nie żyje Andrzej Lipowiecki. To on założył Prochownię Terespol
Zmarł Andrzej Lipowiecki – społecznik, modelarz i założyciel Prochowni Terespol. Przez 40 lat prowadził modelarnię w terespolskim ośrodku kultury

Źródło: Prochownia Terespol/Facebook

"Dzisiaj w godzinach porannych odszedł do wieczności Andrzej Lipowiecki – społecznik, modelarz, założyciel naszej Prochowni. Pogrzeb odbędzie się w Terespolu w kościele parafialnym Trójcy Świętej w najbliższą sobotę o godzinie 11:00. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Reqiescat in pace" – poinformowała na swoim facebookowym profilu Prochownia Terespol.

CZYTAJ TEŻ: Przez lata trzymał kasę powiatu. Teraz starostwo ma nowego skarbnika

Andrzej Lipowiecki z zawodu był kolejarzem, przez wiele lat łączył pracę zawodową z działalnością społeczną. Był współzałożycielem Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii, opiekującego się zabytkową Prochownią.

Urodził się w Terespolu. Ukończył tutejszą szkołę podstawową, a do technikum wyemigrował do Poznania. Tam też ukończył studia na dwóch fakultetach: automatyka kolejowa i organizacja transportu. Przez wiele lat pracował w Małaszewiczach jako zawiadowca automatyki i kontroler. W 2007 roku przeszedł na emeryturę jednak już jako emeryt współpracował jako inspektor nadzoru budowlanego urządzeń automatyki kolejowej.

CZYTAJ TAKŻE: Chciała sprzedać ubranka do chrztu, a straciła 2 tys. złotych 

Jako młody inżynier rozpoczął działalność społeczną i przez 40 lat prowadził w ośrodku kultury w Terespolu modelarnię.

"W 2010 roku wspólnie z kolegami również będącymi na emeryturze: Wiesławem Jurkiem, Karolem Niczyporukiem, Krzysztofem Tarasiukiem, Kazimierzem Michalakiem i Jerzym Czerniakiem założyli Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii, które zaopiekowało się zabytkową Prochownią (1913 r.) należącą do kompleksu Twierdzy Brześć. Przedtem obiekt pełnił funkcję magazynu, a także pieczarkarni. Było to fenomenalna w skali kraju inicjatywa oddolna. Swoją ciężką pracą społeczną członkowie Koła przywrócili budynek do użyteczności publicznej nadając mu rolę miejskiego muzeum, które odwiedzają wycieczki z kraju i za granicy." – czytamy na stronie Terespolskiej Platformy Kultury.

Przeczytaj też: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama