Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 07:53
Reklama
Reklama

Skóry niedźwiedzi, wilka i żółw stepowy. Nieudany przemyt ze wschodu

Udaremniona została próba nielegalnego przewozu skór zwierząt na granicy w Terespolu i Hrebennem. W bagażniku znaleziono zagrożonego wyginięciem żółwia stepowego.
  • Źródło: IAS Lublin
Skóry niedźwiedzi, wilka i żółw stepowy. Nieudany przemyt ze wschodu
Na granicy powstrzymano nielegalny przewóz skór zagrożonych zwierząt

Źródło: CITES Lublin

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na granicy z Białorusią i Ukrainą okazy chronione przepisami konwencji CITES. 

W bagażniku mieszkańca Białorusi, który przekraczał granice w Terespolu, funkcjonariusze służby celno-skarbowej odnaleźli wyprawione skóry zagrożonych gatunków zwierząt ( w tym 2 skóry niedźwiedzi brunatnych i jedna skóra wilka szarego). W skład nielegalnych zawartości samochodu Białorusina zaliczyć również można dwie przytwierdzone do desek czaszki niedźwiedzi.

W tym samym czasie obywatelka Ukrainy, którą skontrolowano na granicy w Hrebennem, próbowała nielegalnie wwieźć do Polski  zagrożonego wyginięciem żywego żółwia stepowego. 

- Niedźwiedź brunatny, wilk szary i żółw stepowy to gatunki chronione na podstawie przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Aby móc je legalnie przewieźć przez granicę potrzebne są zezwolenia CITES. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. - informuje rzecznik prasowy izby administracji skarbowej w Lublinie, Michał Deruś.

Dodaje, że  nielegalny przewóz chronionych okazów CITES jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat i konfiskatą przewożonych okazów.

CZYTAJ TAKŻE:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama