Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 14:39
Reklama
Reklama

Czy warto kupić działkę siedliskową?

Czyste powietrze, poranki z kawą na tarasie, bliskość przyrody i cisza. Z takich powodów część osób postanawia przeprowadzić się z miasta na wieś i kupić działkę siedliskową. Czy warto? Pytamy agentkę Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Wiolę Kozak.  Nieruchomości siedliskowe to rodzaj nieruchomości, który obejmuje zarówno budynki, jak i tereny zielone, takie jak ogrody czy lasy. Warto podkreślić, że teren siedliskowy to część gruntu bezpośrednio związany z prowadzeniem działalności rolniczej. Różni się więc od działki budowlanej, która jest przeznaczona na cele budowlane.
Czy warto kupić działkę siedliskową?

Autor: Tomasz Łukaszuk

Działka siedliskowa a budowa domu

Działka siedliskowa jest idealnym miejscem do zamieszkania dla osób, które cenią sobie bliskość natury i chcą żyć w spokojnej okolicy. 
Nieruchomości siedliskowe zazwyczaj znajdują się w odległości od miasta, co daje możliwość cieszenia się ciszą i spokojem oraz kontaktem z przyrodą. 

– Warto jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami na działce siedliskowej bez pozwolenia na budowę można wybudować tylko budynki związane bezpośrednio z działalnością rolną. Drugi wymóg dotyczy osoby, która ma zrealizować inwestycję. Może to być wyłącznie rolnik, który posiada działkę rolną o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większą niż 300 ha, od minimum 5 lat prowadzi osobiście gospodarstwo rolne na terenie danej gminy (gdzie jest działka siedliskowa) lub który jest właścicielem działki rolnej, użytkownikiem wieczystym lub jej dzierżawcą

 – zaznacza agentka Wiola Kozak. 

Jeśli działkę siedliskową kupi rolnik, ma łatwiejszą drogę do zbudowania na niej domu. Ale to nie znaczy, że ktoś, kto chce się przeprowadzić z miasta na wieś, nie może stać się właścicielem takiej działki. 

– Jeżeli zechce wybudować na niej dom, musi sprawdzić, czy dla jego działki wydano pozwolenie na budowę.  Jeśli tak, to połowa sukcesu, a jeśli nie, to warto porozumieć się w tej kwestii z rolnikiem, od którego chcemy kupić działkę, żeby przed transakcją kupna-sprzedaży wystąpił o uzyskanie takiego pozwolenia. O tym, jaki charakter ma konkretna działka, decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest dostępny dla każdego za niewielką opłatą w każdej gminie 

– wyjaśnia 

– Prostszą sytuację ma osoba, która kupuje działkę siedliskową zabudowaną domem 

– zaznacza.

CZYTAJ TEŻ: Zainwestuj swój czas, aby szybciej sprzedać mieszkanie na bialskim rynku
PRZECZYTAJ: Bialscy agenci nieruchomości są w ogóle potrzebni?

Spokój i cisza

Działki siedliskowe zyskują na popularności. Przyczyniła się do tego pandemia i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się. 

– Wiele osób szuka swego miejsca na ziemi właśnie na wsi. Stawiają na kontakt z przyrodą, ciszę, spokój i przestrzeń. Nawet spora odległość do miasta i miejsca pracy nie stanowi problemu, gdyż większość osób podróżuje dziś samochodami. Dla niektórych alternatywą jest praca zdalna 

– podkreśla agentka i dodaje, że ogromną radość sprawia ludziom remontowanie i urządzanie domu, a także aranżowanie przestrzeni wokół domu na swój indywidualny sposób.

 – Jesteśmy różni i mamy różne potrzeby. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie wymarzonego siedliska. Jako agent pomagam w wyborze i kupnie takiej działki, tak aby transakcja przebiegła bezpiecznie. Mam dostęp do dużej bazy ofert, co zwiększa szansę i skraca czas szukania wymarzonej nieruchomości. A zadowolenie klienta jest dla mnie najważniejsze. 

Zachęcam do kontaktu.

 – mówi Wiola Kozak. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama