Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 16:58
Reklama

Biała Podlaska: W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Miasto pamięta o wydarzeniach sprzed 36 lat. 13 grudnia mieszkańcy składali kwiaty pod pomnikiem Solidarności oraz uczestniczyli we mszy za ojczyznę. Wielu z nich dobrze pamięta tamten dzień.
Biała Podlaska: W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

– Wyczuwaliśmy, że coś się szykuje, ale nie spodziewaliśmy się, że dojdzie do tego przed świętami. To była niedziela, od znajomych dowiedziałem się o całej sytuacji, o aresztowaniach. Przeszedłem się po dużych zakładach pracy zobaczyć jak to wygląda. Pracowałem w Centrali Nasiennej. Przyszedłem rano do pracy, choć miałem na drugą zmianę. Napisałem odezwę do załogi i wywiesiłem ją na tablicy ogłoszeń, byłem wtedy przewodniczącym Solidarności. Potem zaczął się kontakt z SB, pytali do kogo i co pisałem – wspomina bialczanin Marian Kwiatkowski. Dziś niczego nie żałuje. 

– Stan wojenny zastał mnie w domu, byłem wtedy w łóżku. Przyszli po mnie ubecy, mówili, że zagrażam ojczyźnie. To absurd, nie mieściło się to w głowie. Zawieźli mnie na komendę. Musieli mnie jednak szybko wypuścić, bo byłem kierownikiem transportu w Spółdzielni Kierowca Mechanik.  – przyznał w rozmowie ze "Słowem" Andrzej Lempaszek, który był jednym z tych, którzy tworzyli Solidarność w Białej Podlaskiej.

O wprowadzeniu stanu wojennego Marek Pniewski dowiedział się w drodze do szkoły między Wólką a Białą Podlaską. – Dla mnie było to coś nienormalnego. Wojsko na ulicy to tak, jakby miała być wojna. Nie było Teleranka, tylko pan generał wyszedł i powiedział co się dzieje.  – wspomina dziś Pniewski,  który wziął udział w symbolicznym spotkaniu przy pomniku Solidarności na ul. Warszawskiej.

Bialskie uroczystości kontynuowane były w kościele, gdzie odprawiona została msza za ojczyznę i za ofiary stanu wojennego. Był też m.in. recital "Pamiętamy" oraz dyskusja pod hasłem "Kościół w dobie stanu wojennego". – Miasto pamięta o tamtych wydarzeniach, jesteśmy to winni. Warto wspomnieć, że w pewnym momencie członków Solidarności było nawet 10 milionów – podkreśla wiceprezydent Michał Litwiniuk.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 19 listopada

Justyna Dragan


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama