Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 03:35
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Terespol: Kolor, różnorodność i tradycja [GALERIA]

Sobotni wieczór 27 stycznia otworzył 23. Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. Na terespolskiej scenie wystąpiło łącznie 26 chórów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Organizowane od wielu lat w przygranicznym mieście dwa dni koncertów to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w tej części Europy.
Terespol: Kolor, różnorodność i tradycja [GALERIA]

Za nami kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich. To już 23. edycja wydarzenia, które gromadzi chóry i zespoły folklorystyczne z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Przywożą one ze sobą często zapomniane i nikomu nieznane kolędy, śpiewane dawniej w ich miejscowościach. 

Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbyła się się w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu 27 i 28 stycznia. Przyjazną atmosferę organizatorzy stworzyli od pierwszych chwil festiwalu. 

Główną ideą tej kulturalnej imprezy o zasięgu międzynarodowym są wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych. Festiwal przyczynia się również do przypomnienia kart tradycji kulturowej naszego regionu

Imprezę otworzył lokalny Zespół Śpiewaczy "Echo Polesia" z Terespola. Gospodarzy reprezentowali Zespół Folklorystyczny Łobaczewianki z gminy Terespol, Chór Ziemi Włodawskiej "Vłodaviensis" z Włodawy, Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina, Chór Bractwa Świętych Cyryla i Metodego z Bielska Podlaskiego, Zespół Folklorystyczny "Hiłoczka" Związku Ukraińców Podlasia z Czeremchy, Chór "Chołomczyna" - Centrum Kultury Prawosławnej z Chełma oraz Zespół Wokalny "Duschevno" z Mrozów, który zaproponował publiczności kolędy gruzińskie.

Niespodzianką była wizyta Zespołu Folklorystycznego "Mała Tęcza" z Żar, który przemierzył kilkaset kilometrów z zachodu Polski. Dzieci, najmłodszy występujący uczestnik miał 5 lat, i młodzież zaprezentowała się w strojach polskich – krakowskich, lecz śpiewała repertuar zarówno tradycji zachodnio-, jak i wschodniosłowiańskiej.

Białoruś była reprezentowana przez pięć grup, wśród których wyjątkową, pod względem artystycznym, była "Ubi Caritas", która urozmaiciła scenę nieczęsto spotykanymi tu instrumentami: djembe, gitarami akustycznymi, fletem, klarnetem oraz skrzypcami. 

Kolor, rozmaitość oraz dziecięcy gwar na scenę wprowadziły z kolei grupy z Ukrainy, których skład tworzyli przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Kostiumy, jakie zaprezentowali – od spódnic, poprzez koszule i gorsety, po szyszkowe wianki, sosnowe "przeszkadzajki" i dzwoneczki, dzieci wykonały własnoręczne specjalnie na ten festiwal.

Tegorocznej edycji muzycznej imprezy towarzyszyła akcja charytatywna. Uczestnicy mogli wziąć udział w zbiórce pieniędzy na rzecz Kacpra Wójciaka. Zgromadzeni mieli też okazję zapoznać się z dwiema wystawami fotograficznymi: "Droga życia. Ręczniki ludowe Ziemi Bielskiej" Aliny Dębowskiej oraz Katarzyny i Jerzego Sołubów, a także "Święte kąty Podlasia" Tomasza Poskrobko i Tomasza Grzesia.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 5/2018

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama