Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 czerwca 2026 16:43
Reklama
Reklama

Choinka z nielegalnego źródła? Policjanci to sprawdzą

Przed nami Święta Bożego Narodzenia i czas, gdy w każdym domu pojawia się nieodzowny ich element czyli choinka. Jednak każdego roku nielegalna wycinka drzewek z lasów stanowi ogromny problem. Parczewscy policjanci wspólnie ze strażnikami leśnymi rozpoczynają działania mające na celu przeciwdziałanie nielegalnemu pozyskaniu choinek oraz – gałęzi drzew iglastych służących do wykonywania dekoracji świątecznych.
Choinka z nielegalnego źródła? Policjanci to sprawdzą
Właśnie rozpoczyna się wspólna akcja policjantów i strażników leśnych pod nazwą „CHOINKA”

Źródło: KPP Parczew

Właśnie rozpoczyna się wspólna akcja policjantów i strażników leśnych pod nazwą „CHOINKA”. 

– Działania będą prowadzone przede wszystkim na terenach szczególnie narażonych na występowanie kradzieży. Oprócz kompleksów leśnych, kontrola obejmie także stoiska handlowe oferujące do sprzedaży naturalne drzewka. Sprzedający będą musieli wykazać legalność ich pochodzenia, przedstawiając asygnatę – dokument wydany przez leśników, lub inny dowód uczciwego pozyskania czy zakupu drzewek – informuje sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk z KPP w Parczewie. 

Ponadto policjanci ruchu drogowego będą kontrolować pojazdy, którymi mogą być przewożone nielegalnie pozyskane drzewka. Przy okazji sprawdzą odpowiednie ich zabezpieczenie podczas transportu do miejsca zamieszkania.

Akcja ma także na celu przeciwdziałanie pozostałym rodzajom szkodnictwa leśnego, takim jak bezprawny wjazd pojazdem do lasów, parków narodowych i rezerwatów przyrody, niszczenie przyrody czy infrastruktury turystycznej. Ma ona również uświadomić społeczeństwu, że przycinanie  drzew z gałęzi pogarsza ich kondycję, a czasem prowadzi nawet do ich obumierania.

– Nie tylko wyrąb choinki czy jej zabranie z lasu jest nielegalne. Gałęzie, korzenie i krzewy- to też jest zabronione! Odpowiedzialność spada również na tych, którzy je nabywają. Karalna jest zarówno sprzedaż nielegalnie pozyskanych choinek, jak i sam zakup. Pamiętajmy, że w zależności od wartości drzewka, poniesiemy odpowiedzialność za popełnione wykroczenie z artykułu 119 lub przestępstwo artykuł 278 kodeksu karnego. Może nam grozić grzywna w wysokości do 5000 zł  lub kara ograniczenia wolności, a w przypadku dopuszczenia się przestępstwa, nawet  do 5 lat więzienia. Dodatkowo, jeśli skradzione drzewo nie zostało odebrane, sąd orzeka obowiązek zapłaty jego równowartości – przypomina sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk.

W okresie przedświątecznym nadleśnictwa również prowadzą sprzedaż choinek, pozyskanych z plantacji lub cięć pielęgnacyjnych i tam można zakupić wymarzone drzewko.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zuzanna 19.12.2024 16:25
Ja zamówiłam choinkę z dostawą na poczcie kwiatowej, żeby mieć pewność, że będzie z legalnego źródła.

chyży rój prawdzwy oryginalny 200% 19.12.2024 18:48
a ja to mądrzejszy jestem,i wypożyczam choinke już ubraną,nawet cukierki wiszą,i zimne ognie,z dostawą do domu,od razu do dużego pokoju,Dzięki obecnej władzy jest taka możliwość,bo poprzedniki nie myśleli o osobach mądrych i przebieglych,tylko o sobie myśleli.

chyży rój prawdziwy oryginalny 300% 23.12.2024 10:33
Szkoda, że nie możesz wypożyczyć mózgu, bo ten twój to jedynie ćwiartka i do tego wyjątkowo skołatany :D

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Klasyk Treść komentarza: pożeczki i inne drzewa Data dodania komentarza: 20.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: Nowe imperium dyni. Jak susza zmienia Lubelszczyznę? Autor komentarza: Ela Treść komentarza: Jaki sukces ? Typ to zakala rodziny z dlugami. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:43 Źródło komentarza: Dominik Szewczyk wywalczył tytuł mistrza Polski w Zalesiu Autor komentarza: żenuła Treść komentarza: Popieram częściowo pana Halickiego i dokładam swoją "cegiełkę" - większość procedury "zrzucono" na zgłaszającego (odpowiednia lokalizacja inwesycji, wycena, etc.). Co mieszkańca obchodzi, czy w tym lub tamtym miejscu, zgodnie z MPZP "NIE WOLNO" wybudować wieżyczki tudzież ambony ornitologicznej? Bo BO schodzi na psy. Instytucja publiczna jak SZKOŁA finansowana przez władzę i składki rodziców oraz darczyńców i firmy zaprzyjaźnione sięga swą "łapą" po jeszcze - bo dyrekcja nieudolnie zarządza finansami. Pff i jeszcze trochę. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Budżet Obywatelski coraz mniej obywatelski? Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Wszystko fajnie tylko trzeba znaleźć rozwiązanie dużego ubytku wód gruntowych w Międzyrzecu i pobliskiej okolicy Czy to wina wipaszu czy producentów drobiu pieczarek i świniarnia bo tego w okolicy jest naprawdę dużo setki kurników myślę że w promieniu 10km takich budynków różnego przeznaczenie jest lekko ponad 200 sztuk Jest władza niech się zajmie tym problemem A nie myśleć o inwestycji za kilka baniek na żwirowni jak tam za rok może dwa będzie sadzawka A nie kąpielisko chyba że dla much i ptaków Już poszło 5.5 miliona na stok i co z niego mamy w pewnym czasie pośmiewisko na całą Polskę np w TVN turbo był reportaż 🤣🤣🤣🤣 Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:44 Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Do miasta przyjechała Sława Przybylska [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Dlaczego Lublin ? Treść komentarza: Dlaczego tą sprawą zajmuje się komenda Policji w Lublinie a nie nasza komenda w Białej Podlaskiej ? Co to nasi kryminalni gorsi ? A nasi kryminalni co mają robić .... zajmować się kradzieżą komptów z blokowych piwnic czy snopków zboża z pola ? Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:51 Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI. Zabójstwo Rosjanina w Białej Podlaskiej. ABW i policja zatrzymały podejrzanego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama