Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 czerwca 2026 17:45
Reklama
Reklama

Radzyński szpital znów z chirurgią

Od maja w pełnym zakresie pracować już będzie oddział chirurgii, którego pracę SP ZOZ zawiesił pod koniec ubiegłego roku, gdy okazało się, że zabrakło tam lekarzy. Szpital właśnie podpisał umowy z sześcioma chirurgami.
Radzyński szpital znów z chirurgią
Od maja w pełnym zakresie pracować już będzie oddział chirurgii, którego pracę SP ZOZ zawiesił pod koniec ubiegłego roku

Źródło: Powiat Radzyński

Pod koniec listopada 2024 roku na stronie SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim opublikowano komunikat dyrektora dotyczący oddziału chirurgii. „(...) w związku z brakiem pełnego zabezpieczenia lekarskiego, gwarantującego realizację świadczeń zabiegowych od 1 grudnia, do odwołania nastąpi przerwa w udzielaniu świadczeń hospitalizacyjnych w oddziale chirurgicznym.(...) prosimy o nie kierowanie we wskazanym okresie pacjentów do oddziału chirurgicznego SPZOZ w Radzyniu Podlaskim (…)” - apelował w komunikacie dyrektor szpitala.

W grudniu na wniosek grupy radnych powiatowych zwołana została w trybie nadzwyczajnym sesja rady powiatu, by sytuację w szpitalu omówić. Sprawa była poważna, gdyż z kierowaniem oddziałem pożegnał się m.in. jego ordynator. 

– Po odejściu lekarzy sytuacja zrobiła się trudna i nie udało się dopiąć grafiku na grudzień. W związku z tym w trybie zdarzenia nagłego zawiesiliśmy część działalności chirurgii. Zabiegi nagłe, ostre, zabezpieczenie SOR i poradni jest, ale nie możemy planowych zabiegów zabezpieczyć. Najistotniejsza dla nas rzecz teraz, to by zabezpieczyć działanie SOR i poradni – wyjaśniał podczas sesji ówczesny dyrektor SP ZOZ, Robert Lis.

Przyznawał, że czas odpływu lekarzy na chirurgii jest wyjątkowo niekorzystny, bo w okresie świąteczo-noworoczym ciężko jest zabezpieczyć zastępstwa w grafiku. – Będziemy chcieli jak najszybciej sytuację poprawić. Liczę na to, że styczeń będzie już miesiącem rozruchowym. Finalizujemy pewne rozmowy – zapewniał Robert Lis.

To jednak nie było już jego zadaniem, gdyż z końcem roku sam pożegnał się z lecznicą w Radzyniu Podlaskim. Nie była to sytuacja nagła, bo o odejściu dyrektora wiadomo było już od kilku miesięcy. Stanowisko p.o. dyrektora objął Jarosław Sosnowski, dotychczas jeden z zastępców dyrektora szpitala. To do niego spływały w ostatnich tygodniach pytania o sytuację z chirurgią. Na początku marca podczas sesji rady powiatu po raz kolejny prosił radnych powiatu o jeszcze chwilę cierpliwości. Zapewnił że rozmowy są prowadzone, by kadrę lekarska na chirurgii skompletować, a o szczegółach będzie można mówić, gdy rozmowy zostaną zakończone.

Dziś już wiadomo, że chirurgia do radzyńskiego szpitala wraca w pełnym zakresie od maja. 

– W konkursie, który był ogłoszony złożonych zostało sześć ofert w tym na kierownika oddziału. Od maja zaczynamy pracę na oddziale chirurgii pełną parą – informuje Jarosław Sosnowski, p.o. dyrektora szpitala. – Podpisaliśmy umowy od miesiąca maja, lekarze obecnie mają jeszcze zobowiązania zawodowe w innych miejscach, więc ten miesiąc to czas na dopięcie wszystkich spraw, a dla nas na przygotowanie oddziału do pełnej pracy. Chcemy zapewnić pacjentom opiekę kompleksową nie tylko pod względem lekarskim ale i warunków na oddziale. Powiat radzyński zasługuje na to, żeby i ta chirurgia i cały szpital pracował w jak najlepszych standardach.

Przez ostatnie miesiące oddział był zawieszony, na co jak zapewnia dyrektor Sosnowski, pozwalają przepisy. - Działania naszego oddziału przejęły szpitale w Łukowie, Parczewie i Lubartowie. Niestety w Lubartowie chirurgia też się zawiesiła i zabezpieczenie chirurgiczne przejęły pozostałe dwa. My z uwagi na posiadanie SOR zapewnialiśmy w tym czasie konsultacje chirurgiczne dla SOR, poprzez lekarzy, którzy zostali w ramach świadczonej umowy o pracę – wyłuszcza dyrektor.

Za chwilę ta sytuacja się zmieni, bo jak mówi dyrektor pierwsze planowe operacje już ruszają. Natomiast pozyskani lekarze gwarantują przywrócenie normalnego funkcjonowania radzyńskiej chirurgii. - Cieszą się, że się udało, bo rynek lekarski jest w tej chwili tak skonstruowany, że tych lekarzy  po prostu nie ma. Można więc powiedzieć, że sprzyjały nam różne okoliczności, że tych lekarzy pozyskaliśmy i że wpłynęło aż sześć ofert. To zabezpiecza pracę chirurgii, ale cały czas się staramy by tę kadrę wzmocnić. Jesteśmy w kontakcie z lekarzami, którzy są w różnych stosunkach pracy w różnych miejscach. Chcemy ten zespół  wzbogacić, by nie doszło do sytuacji, że zabraknie nam jednego lekarza – mówi dyrektor.

„Dyrekcji oraz Zarządowi Powiatu Radzyńskiego zależało, aby zatrudnieni lekarze byli wybitnymi specjalistami z wieloletnim doświadczeniem, by nowy zespół był nie tylko kompetentny, ale również empatyczny” – czytamy natomiast na stronach internetowych starostwa w Radzyniu Podlaskim, które jako organ prowadzący radzyński szpital, pod koniec marca poinformowało mieszkańców o wznowieniu pracy oddziału chirurgii.

Do pracy w radzyńskiej chirurgii przyjdą lekarze specjaliści z powiatów łukowskiego, parczewskiego i z Lublina.  W ramach rozpisanego konkursu na obsadę oddziału chirurgii, stanowisko kierownicze obejmie dr Bogusław Golianek. Konkurs rozstrzygnięto 24 marca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama kalorycznyekogroszek.pl
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Klasyk Treść komentarza: pożeczki i inne drzewa Data dodania komentarza: 20.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: Nowe imperium dyni. Jak susza zmienia Lubelszczyznę? Autor komentarza: Ela Treść komentarza: Jaki sukces ? Typ to zakala rodziny z dlugami. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:43 Źródło komentarza: Dominik Szewczyk wywalczył tytuł mistrza Polski w Zalesiu Autor komentarza: żenuła Treść komentarza: Popieram częściowo pana Halickiego i dokładam swoją "cegiełkę" - większość procedury "zrzucono" na zgłaszającego (odpowiednia lokalizacja inwesycji, wycena, etc.). Co mieszkańca obchodzi, czy w tym lub tamtym miejscu, zgodnie z MPZP "NIE WOLNO" wybudować wieżyczki tudzież ambony ornitologicznej? Bo BO schodzi na psy. Instytucja publiczna jak SZKOŁA finansowana przez władzę i składki rodziców oraz darczyńców i firmy zaprzyjaźnione sięga swą "łapą" po jeszcze - bo dyrekcja nieudolnie zarządza finansami. Pff i jeszcze trochę. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Budżet Obywatelski coraz mniej obywatelski? Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Wszystko fajnie tylko trzeba znaleźć rozwiązanie dużego ubytku wód gruntowych w Międzyrzecu i pobliskiej okolicy Czy to wina wipaszu czy producentów drobiu pieczarek i świniarnia bo tego w okolicy jest naprawdę dużo setki kurników myślę że w promieniu 10km takich budynków różnego przeznaczenie jest lekko ponad 200 sztuk Jest władza niech się zajmie tym problemem A nie myśleć o inwestycji za kilka baniek na żwirowni jak tam za rok może dwa będzie sadzawka A nie kąpielisko chyba że dla much i ptaków Już poszło 5.5 miliona na stok i co z niego mamy w pewnym czasie pośmiewisko na całą Polskę np w TVN turbo był reportaż 🤣🤣🤣🤣 Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:44 Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Do miasta przyjechała Sława Przybylska [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Dlaczego Lublin ? Treść komentarza: Dlaczego tą sprawą zajmuje się komenda Policji w Lublinie a nie nasza komenda w Białej Podlaskiej ? Co to nasi kryminalni gorsi ? A nasi kryminalni co mają robić .... zajmować się kradzieżą komptów z blokowych piwnic czy snopków zboża z pola ? Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:51 Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI. Zabójstwo Rosjanina w Białej Podlaskiej. ABW i policja zatrzymały podejrzanego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama