Zaczęło się w lipcu, gdy 4 ognisko ASF w tym roku, w hodowli świń Główny Inspektorat Weterynarii ujawnił na terenie gminy Czemierniki. Ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w miejscowości Stoczek – informował GIW.
22 lipca 2025 r. na podstawie danych otrzymanych z Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, rozpoznano ognisko wtórne do ogniska nr 4 , wykrytego w Stoczku. „Ognisko ASF nr 2025/6 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 116 świń, położonym w miejscowości Stoczek” – czytamy w komunikacie weterynaryjnym.
Natomiast 28 lipca 2025 r. wykryto ASF w gospodarstwie, w którym trzymano 1 świnię. Chorobę wykryto również w Stoczku.
We wszystkich tych przypadkach inspekcja weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego, wyznaczanie obszarów objętych ograniczeniami, tj. zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ogniska.
Wojewoda lubelski rozporządzeniem z dn. 5 sierpnia wyznaczył obszar zapowietrzony z okresem obowiązywania do dnia 17 sierpnia 2025 r. w powiecie radzyńskim, obejmujący w gminie Czemierniki miejscowości: Czemierniki, Stoczek, Stójka, Wygnanów.
Natomiast do 1 września wyznaczył obszar zagrożony na terenie: w gminie Czemierniki miejscowości: Bełcząc, Niewęgłosz, Lichty, Skoki; w gminie Radzyń Podlaski miejscowości: Branica Radzyńska, Branica Radzyńska-Kolonia, Paszki Duże; w gminie Wohyń miejscowości: Branica Suchowolska, Kuraszew, Suchowola, Świerże, Wólka Zdunkówka; w gminie Borki miejscowości: Maruszewiec, Stara Wieś, Tchórzew, Wrzosów.
W związku z datą utrzymania obszaru zagrożonego do 1 września, władze Czemiernik podjęły decyzję dotyczącą zaplanowanych imprez masowych.
- W związku z pojawiającymi się ogniskami Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) i spowodowanymi ograniczeniami tegoroczne dożynki w gminie Czemierniki nie odbędą się. Przepraszamy za zaistniałą sytuację i prosimy o wyrozumiałość. Bądźmy solidarni z poszkodowanymi rolnikami – poinformował burmistrz Arkadiusz Filipek.
Z okazji święta plonów odbędzie się msza w intencji rolników zaplanowana na niedzielę 24 sierpnia, na godz. 10.00.
Czytaj też:

![Publiczność śpiewała z wokalistami [GALERIA ZDJĘĆ] Publiczność śpiewała z wokalistami [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-publicznosc-spiewala-z-wokalistami-galeria-zdjec-1769776464.jpg)


![Konstantynów. Za kolędę dziękujemy! [ZDJĘCIA] Konstantynów. Za kolędę dziękujemy! [ZDJĘCIA]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-konstantynow-za-kolede-dziekujemy-zdjecia-1769763603.jpg)





![A2 od Siedlec do Kałuszyna płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA] A2 od Siedlec do Kałuszyna płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-s17-w-okolicach-tomaszowa-platna-od-1-lutego-wiecej-platnych-drog-w-systemie-e-toll-lista-1769678648.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze