Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 10:58
Reklama
Reklama
W powiecie łosickim obowiązuje już ostrzeżenie

Idzie fala upałów. Termometry pokażą nawet 38 stopni

Największa tego lata fala upałów dotrze do Polski w drugiej połowie tygodnia. Synoptycy przewidują, że kulminacja przypadnie na piątek 15 sierpnia, gdy w zachodniej części kraju termometry wskażą 36–38°C, a w niektórych miejscach możliwe będą nawet 39°C. W naszym regionie również zrobi się wyjątkowo gorąco – IMGW wydało już ostrzeżenia przed upałem, w tym najwyższy, drugi stopień dla powiatu łosickiego.
Idzie fala upałów. Termometry pokażą nawet 38 stopni
IMGW przewiduje, że zagrożenie meteorologiczne dla powiatów bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego i łukowskiego obowiązywać będzie od piątku

Źródło: Freepik

Coraz cieplej zacznie robić się już od dziś. W środę (13 sierpnia) w wielu miejscach kraju temperatura osiągnie 30–32°C, lokalnie 33°C. Od czwartku upał obejmie niemal cały kraj – w centrum, na południu i zachodzie spodziewane są wartości w granicach 33–36°C, miejscami 37°C. W piątek (15 sierpnia) żar będzie szczególnie dokuczliwy, a w zachodniej Polsce możliwe są nawet 38°C. Upały utrzymają się co najmniej do niedzieli, a temperatura nie spadnie poniżej 30°C w większości regionów.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już prognozy zagrożeń meteorologicznych. Dla powiatów bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego i łukowskiego obowiązywać będzie w piątek (15 sierpnia) ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem. W powiecie łosickim sytuacja wygląda poważniej – tam alert drugiego stopnia wydano zarówno na czwartek (14 sierpnia), jak i piątek.

Tak wysoka temperatura w naszej strefie klimatycznej nie jest codziennością. Według synoptyków anomalia termiczna w nadchodzących dniach wyniesie około 7°C powyżej średniej z ostatnich 30 lat. Dominować będzie wyżowa pogoda, z dużą ilością słońca i niemal bez opadów – ewentualne burze i przelotne deszcze mogą pojawić się dopiero w weekend.

Meteorolodzy apelują o ostrożność. W czasie upałów należy pić dużo wody, unikać przebywania na słońcu w godzinach 11.00–16.00, a szczególną opieką otoczyć osoby starsze, dzieci i zwierzęta. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach – także dla życia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AaaTreść komentarza: Co za prostackie komentarzeData dodania komentarza: 18.03.2026, 08:38Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklistaAutor komentarza: MarymontTreść komentarza: Przewaga znaczna wynik niestety słaby. Wypadało wygrywać na stadionach spadkowiczów. Z drugiej strony mogło być gorzej, więc ostatecznie z remisem trzeba się pogodzić. chociaż chciało by się więcej.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 07:43Źródło komentarza: Podlasie trzeci raz na remis tej wiosnyAutor komentarza: MarymontTreść komentarza: Sielczyk jest dobrym przykładem jak środowisku w oparciu o lokalną firmę i szkołę społeczną może znakomicie funkcjonować w społeczeństwie nie tylko Sielczyka ale i Białej Podlaskiej. Wiadomo, że nie chodzi o wynik sportowy, chociaż wygrana w derbach cieszy bardzo, ale o fenomen społeczny. Tak trzymać brawo dla was.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 07:40Źródło komentarza: Rozgrywki wznowiła klasa okregowa - Sielczyk lepszy w derbachAutor komentarza: Cisną śrutyTreść komentarza: I bardzo dobrze. Na kupią za grosze tych 15 letnich albo I pełnoletnich 18 + Beemek BMW od Helmuta po 2 Niemcach I 3 Turasach i szaleją śrutami których za granicą się pozbyli. Cisną te graty 15 - 18 letnie aż szpachla wypada. Strach po ulicy łazić bo jeżdza siepami trupami z rocznika 2011 albo I starszymi gruzami.Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:48Źródło komentarza: Nowe przepisy już obowiązują! W pow. bialskim „prawko” straciło kilku kierowcówAutor komentarza: Zgłoszę na policję.Treść komentarza: U mnie na wiosce takich dwóch zawsze wypala trawę . Jeszcze w tym roku nie wypalali. Jak tylko zobaczę dym to od razu dzwonię na policję a będę widział bo blisko mieszkają. Mi dali mandat 800 zł za przekroczenie prędkości to i niech sąsiedzi zapłacą za wypalanie traw . Musi być sprawiedliwość. Co tylko ja mam być poszkodowany .Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:40Źródło komentarza: Od początku marca prawie 30 pożarów. Zaczęło się wypalanie traw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama