Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 31 stycznia 2026 12:36
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska
Reklama
Student zatrzymany przez ABW

Lubelskie. Planował zamach terrorystyczny na świątecznym jarmarku

Mateusz W., student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, miał przygotowywać zamach na jeden z jarmarków bożonarodzeniowych – wynika z informacji przekazanych dziś (16 grudnia) przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 19-letni Polak chciał użyć materiałów wybuchowych.
Lubelskie. Planował zamach terrorystyczny na świątecznym jarmarku
Mateusz W. to kolejny młody Polak, który w tym roku przygotowywali zamachy o charakterze terrorystycznym

Źródło: gov.pl; zdjęcie podglądowe

Funkcjonariusze ABW zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o przygotowywanie masowego zamachu, którego celem miało być zabójstwo wielu osób. Z ustaleń śledczych wynika, że Mateusz W. zdobywał wiedzę na temat samodzielnego wytwarzania materiałów wybuchowych, które planował wykorzystać do przeprowadzenia ataku. Jego działania miały prowadzić do zastraszenia dużej liczby osób oraz stanowić wsparcie dla Państwa Islamskiego.

Czytaj też: Koszmar na terenie UW. Zabójstwo i „czyny kanibalistyczne”

Zatrzymanie poprzedziły czynności przeprowadzone 30 listopada na terenie województw łódzkiego i lubelskiego. Funkcjonariusze działali w trybie niecierpiącym zwłoki, dokonując przeszukań i zabezpieczając nośniki danych oraz przedmioty związane z islamem. Decyzją sądu Mateusz W. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Śledztwo prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Szczecinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Jak podkreślono w komunikacie, sprawa ma charakter rozwojowy, a czynności procesowe są kontynuowane.

Przypominamy, że sprawa Mateusza W. nie jest odosobniona. To kolejny w tym roku przypadek zatrzymania młodych Polaków, którzy – według ustaleń służb – kierowali się radykalnymi, skrajnie prawicowymi poglądami i przygotowywali zamachy o charakterze terrorystycznym. W czerwcu ABW zatrzymała trzech 19-latków z Olsztyna, podejrzewanych o planowanie czynu terrorystycznego. Młodzi mężczyźni identyfikowali się z ekstremistyczną ideologią i inspirowali działalnością masowych zabójców, w tym Andersa Breivika – norweskiego skrajnie prawicowego terrorysty odpowiedzialnego za zamach w Oslo i masakrę na wyspie Utøya w 2011 roku, w których zginęło łącznie 77 osób. 19-latkowie analizowali przebieg zamachów dokonywanych przez takich sprawców jak Brenton Tarrant czy Timothy McVeigh, a także popełnione przez nich błędy, by być bardziej skutecznymi. Gromadzili wiedzę z zakresu obsługi broni palnej, postaw strzeleckich oraz prowadzenia działań bojowych w terenie otwartym i w pomieszczeniach zamkniętych. Uczęszczali na strzelnice, prowadzili treningi o charakterze militarno-taktycznym, a także zbierali środki o właściwościach pirotechnicznych oraz instrukcje dotyczące konstruowania układów wybuchowych. Dwaj podejrzani trafili do tymczasowego aresztu, wobec trzeciego sąd zastosował środki wolnościowe. Według nieoficjalnych ustaleń medialnych celem planowanego ataku miała być jedna ze szkół średnich w Olsztynie.

Czytaj też:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XxlTreść komentarza: Kiszenie jeszcze trzeba bylo przeszukac. Po co ruskich tysiace jezdza skoro nic nie moga przewozic? Ruskich fajek wszedzie pelno. Polskich oczu sie pozbyli i interes kwitnieData dodania komentarza: 31.01.2026, 09:33Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: JaworowiczTreść komentarza: To jakiś ksiądz?? Jak ma w domu krzyż to jest niewinny XD heheData dodania komentarza: 31.01.2026, 00:11Źródło komentarza: Ekstradycja podejrzanego o pedofilię. 41-latek z Parczewa sprowadzony z NiemiecAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: A co mnie kierowcy zawodowi obchodzą ? Unia Europejska nas oszukała. Poza tym dotacje powinne być większe . A czy ja kierowcom zawodowym zwanym Tirowcami zaglądam do kabiny na parkingach ? Nie zaglądam i nie wiem czy się zabawiają z " Tirówkami czy nie " Więc i nie wtrącajcie się do nas Rolników . A bolokwać będziemy gdzie nam się tylko podoba .Data dodania komentarza: 30.01.2026, 21:24Źródło komentarza: Wylał gnojowicę pod domem ministraAutor komentarza: Janko Muzykant - lemingu,Treść komentarza: Szkoda za to, że takich tuskoludków i lemingów jak ty do DE nie zawracają albo do onucowa.Data dodania komentarza: 30.01.2026, 21:16Źródło komentarza: Ekstradycja podejrzanego o pedofilię. 41-latek z Parczewa sprowadzony z NiemiecAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Bardzo fajni artyści w tym roku. Super, że Mateusz wraca na scenę!Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:33Źródło komentarza: Uroczysta Gala z muzycznym uderzeniem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama