Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 czerwca 2026 01:25
Reklama baner reklamowy word biała podlaska
Reklama
Lubelski wojewódzki inspektor weterynarii wydał komunikat

Zjadliwa grypa ptaków w trzech powiatach naszego regionu

Początek 2026 roku przynosi informacje o wykryciu w powiatach parczewskim, radzyńskim i bialskim ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w hodowlach drobiu. 5 stycznia wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie wydał komunikat w tej sprawie.
Zjadliwa grypa ptaków w trzech powiatach naszego regionu
Początek 2026 roku przynosi informacje o wykryciu w powiatach parczewskim, radzyńskim i bialskim ognisk zjadliwej grypy ptaków w hodowlach drobiu

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Weteryniarii w Lublinie (fb)

Ogniska wysoce zjadliwej grypy u drobiu podtypu H5N1weterynarze wykryli w powiatach bialskim, parczewskim i radzyńskim.

Jak poinformowała w komunikacie z 5 stycznia Agnieszka Smyl, wojewódzki inspektor weterynarii w Lublinie, pierwsze z ognisk wykryto 2 stycznia w hodowli 13 199 szt.  kaczek rzeźnych w miejscowości Miłków, gmina Siemień w powiecie parczewskim. Kolejne ujawniono również 2 stycznia w Lisiowólce, gmina Wohyń w powiecie radzyńskim. Tu chorobę wykryto w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym 25 438 szt.  indyków rzeźnych. 

Natomiast 4 stycznia inspekcja weterynaryjna ujawniła trzecie ognisko tej samej choroby w hodowli 8 876 szt.  kaczek rzeźnych w miejscowości Wysokie, w gminie Międzyrzec Podlaski.

- Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe działania zmierzające do likwidacji ognisk. Inspekcja Weterynaryjna podejmuje także działania przewidziane przepisami prawa w obszarze zapowietrzonym i zagrożonym chorobą.– informuje Agnieszka Smyl, WIW.

Wojewódzki inspektor weterynarii przypomina również, że wystąpienie grypy ptaków ma znaczenie przede wszystkim ekonomiczne. - Niekiedy zakażeniu może ulec też człowiek, ale są to sytuacje bardzo rzadkie. Potencjał zoonotyczny, czyli stopień zagrożenia dla zdrowia człowieka wirusów grypy ptaków występujących w ostatnich latach w Europie jest niski – komunikuje WIW Agnieszka Smyl i dodaje, że obecnie jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom grypą ptaków jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marek 45 06.01.2026 13:29
Wybić wszystko w pi** u. Wybić aby zara،za się nie rozprzestrzeniła na ludzi.......

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kredocoasterstwo Treść komentarza: Rozumiem że na tym zdjęciu to Pan opiekun Chwedoruk ze swoimi podopiecznymi stanął do foty jak przystało na opiekuna. Data dodania komentarza: 4.06.2026, 12:03 Źródło komentarza: Półfinał wojewódzki w piłce nożnej chłopców – zwycięstwo IV LO Biała Podlaska Autor komentarza: Czas pokaże Treść komentarza: Ale ZAKŁAMANIEC już mu posadkę w Cargotor przygotowali ale póki co to im nie jest nic wiadomo :). Porażka i wszyscy temu się przyglądamy. Samorządowiec wojewódzki w spółce skarbu państwa. Olśnienie , specjalista od transportu kolejowego. Niby walczycie i piętnujecie kolesiostwo w PIS-e a sami co - HIPOKRYCI Data dodania komentarza: 4.06.2026, 09:20 Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Szef gabinetu prezydenta odchodzi z urzędu Autor komentarza: BBBB Treść komentarza: Najważniejsze przy s***** od tyłu jest.. być z tyłu :D Data dodania komentarza: 3.06.2026, 18:59 Źródło komentarza: Kraj. Żadnych adopcji przez pary jednopłciowe. Konfederacja szykuje ustawę Autor komentarza: Bolek Treść komentarza: Za komuny w latach 60, cyklicznie była czyszczona i pogłębiana. Woda była czysta, całymi rodzinami, kąpano się w niej. Kajaków było dużo, były 4 wypożyczalnie, na Michała, Melioracji, w odnodze zaraz za Ale 1000l, tylko jeszcze alei nie było. Z mostu na H. Sawickiej, śmiałkowie skakali do Krzny, co niektórzy na główkę. Rzeka naprawdę żyła !!! Szkoda, że dzisiaj tego nie ma... Data dodania komentarza: 3.06.2026, 05:48 Źródło komentarza: Krzna w Białej Podlaskiej będzie w tym sezonie czysta? Autor komentarza: Ciekawski George Treść komentarza: Jak się zapisać na warsztaty? Data dodania komentarza: 2.06.2026, 19:49 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Warsztaty z fotografowania otworkowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama