Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 20:31
Reklama
Reklama
Cudzoziemcy organizowali nielegalne przerzuty na zachód

Jeden pochodzi z Ukrainy, drugi z Uzbekistanu. Kurierzy migrantów skazani w Białej Podlaskiej

Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej wydał dwa wyroki skazujące wobec obcokrajowców, którzy z procederu przemytu ludzi przez polsko-białoruską granicę uczynili źródło szybkiego zysku. Przedstawiciele międzynarodowej siatki kurierów – 39-letni obywatel Uzbekistanu oraz 20-letni Ukrainiec – wpadli podczas przewożenia migrantów w głąb kraju. Obaj usłyszeli wyroki więzienia w zawieszeniu, grzywny oraz nakaz publicznego ujawnienia danych osobowych w sieci na pół roku.
Jeden pochodzi z Ukrainy, drugi z Uzbekistanu. Kurierzy migrantów skazani w Białej Podlaskiej
Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej wydał dwa wyroki skazujące wobec międzynarodowych kurierzy migrantów

Autor: Dorota Hojda

Pierwszy wyrok zapadł 10 kwietnia przed składem sędziowskim pod przewodnictwem sędzi Anny Sawczuk. Oskarżonym był Danylo M., młody obywatel Ukrainy urodzony pod koniec 2005 roku w Łucku. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Białej Podlaskiej Rafał Litwiniuk zarzucił mu przeprowadzenie dwóch akcji kurierskich w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W marcu 2025 roku w okolicach Białegostoku Ukrainiec odebrał swoim samochodem sześciu migrantów. Drugi raz, 19 grudnia 2025 roku, zjawił się Audi w rejonie znaku granicznego na wysokości Pratulina (powiat bialski), gdzie zabrał czterech obywateli Afganistanu. Został wtedy zatrzymany przez Straż Graniczną i spędził w tymczasowym areszcie blisko cztery miesiące.

Sąd wymierzył mu karę łączną jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata okresu próby, w trakcie którego 20-latek będzie znajdował się pod nadzorem kuratora. Dodatkowo skazany musi zapłacić 6000 złotych grzywny. Sąd orzekł także przepadek smartfona iPhone 12 Pro używanego do koordynacji procederu oraz nakazał zwrot uzyskanej korzyści majątkowej w kwocie 120 złotych. Państwo zwróciło mu natomiast drugi telefon, Xiaomi MI9T Pro. Na poczet grzywny zaliczono mu czas spędzony w areszcie, a do kasy państwa Ukrainiec musi wpłacić 1380 złotych opłat i 160 złotych zwrotu wydatków.

Czytaj też: Czekał w BMW w Piszczacu. Kurier imigrantów usłyszał wyrok

Niewiele ponad tydzień później, 23 kwietnia, sędzia Dorota Norwa rozpoznała sprawę drugiego kuriera, Saidakbara A. – 39-letniego obywatela Uzbekistanu urodzonego w Andidżanie. W procesie brał udział prokurator Marcin Chudek. Uzbek wpadł w nocy 10 lipca 2025 roku w rejonie miejscowości Witoldów w powiecie bialskim. Kierując Toyotą Prius o toruńskich numerach rejestracyjnych, odebrał z pasa przygranicznego dwóch obywateli Afganistanu, którzy chwilę wcześniej nielegalnie przedostali się przez granicę z Białorusi.

Sąd Rejonowy uznał Saidakbara A. za winnego i skazał go na 10 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając wykonanie kary na dwa lata. Mężczyzna otrzymał również grzywnę w wysokości 5000 złotych, na poczet której sąd zaliczył mu jeden dzień spędzony w zatrzymaniu zaraz po akcji Straży Granicznej. Obywatel Uzbekistanu musi pokryć pełne koszty sądowe, na które składa się 1180 złotych opłaty oraz 70 złotych zwrotu wydatków.

Wyroki wobec obu mężczyzn zostały opublikowane w internecie.

Czytaj też:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ducati Diavel xDiavel v4 Treść komentarza: Czy tego komarka - motorka będą klepać czy oddadzą na złom ? Kupię tego rozwalonego motorka . Wyklepię , wyprostuję , poszpachluję i wyatawię na Otomoto jako Igła , nie bity , Okazaja . A to , że dwa ślady będzie zostawiał to nic ..... wiekszość motorków to klepane używane gruchoty zostawiające dwa ślady bo..... Mało kogo stać na nowy motocykl z salonu . Data dodania komentarza: 22.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Xd Treść komentarza: A wiadomo do kiedy zespół z Parczewa ma się określić? Już jednak to trochę trwa. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:35 Źródło komentarza: Czy Parczew będzie miał IV ligę? Autor komentarza: Tylko ja Treść komentarza: Dawca organów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:03 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Gość1 Treść komentarza: Było więcej ściągać ludzi z Siedlec i Lublina i koncowo są tego rezultaty zamiast postarać się i ściągnąć kogoś doświadczonego Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:02 Źródło komentarza: Do szczęścia zabrakło tylko i aż utrzymania Autor komentarza: Amper Treść komentarza: Jesli w Polsce rocznie jest ok 63 dni slonecznych, to musi to jakoś być rozdzielone. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:55 Źródło komentarza: Ani jednej minuty słońca! Grudzień wyjątkowo ponury na wschodzie Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama