Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 09:56
Reklama
Reklama

Wisznice - droga do wolności

Wisznice w tym roku włączają się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez ojczyznę niepodległości. Prezentacje tańców narodowych podczas państwowych uroczystości, liczne akademie poświęcone historii regionu, a nawet podświetlenie urzędu gminy na kolor biało-czerwony – tak gmina oddaje hołd wszystkim, którzy walczyli o jej wolność.
Wisznice - droga do wolności

– Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to w naszej gminie kilka przedsięwzięć. Zorganizowaliśmy m.in. akcję posadzenia 100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości, konferencję popularno-naukową  pt. "Wisznice jutra. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość", konkurs plastyczny pod nazwą "Moja Niepodległa", w którym nagrodą jest wyjazd w październiku uczestników (dzieci i młodzieży) do Warszawy oraz wizyta w Pałacu Prezydenckim i w Sejmie, a także w Muzeum Powstania Warszawskiego – informuje wójt Wisznic Piotr Dragan. Podkreśla jednocześnie, że to nie koniec patriotycznych inicjatyw.  3 maja i 11 listopada w miejscowości śpiewany jest cały hymn Polski pod pomnikiem w centrum Wisznic. – W czasie świąt narodowych oflagowujemy całe centrum Wisznic, a 4 listopada zorganizujemy przegląd chórów z naszej gminy, które zaprezentują pieśni patriotyczne. Następnie z programem multimedialnym wystąpi Maciej Miecznikowski (zespół Leszcze), który również zaśpiewa pieśni patriotyczne – dodaje włodarz gminy. 

W początkach XIX wieku Wisznice były własnością rodu Sapiehów i siedzibą hrabstwa, które zostały włączone do cyrkułu bialskiego pod zaborem austriackim. Stały się lokalnym ośrodkiem handlowym o charakterze miejskim z rynkiem w centrum, kramami, cerkwią grekokatolicką, kościołem rzymskokatolickim oraz bożnicą i szkołą. Podobnie rzecz ma się w okresie Królestwa Kongresowego, czyli w latach 1815-1830.  Wisznice słynęły wtedy z jarmarków o ponadregionalnym charakterze, szczególnie jarmark św. Jerzego. Od 1835 miasteczko ugruntowało już swą pozycję ośrodka słynącego z jarmarków, głównie na konie i bydło. Warto podkreślić, że w tym okresie było to miasteczko prywatne płk. Ignacego Sosnkowskiego, przodka gen. Kazimierza Sosnkowskiego, współpracownika Józefa Piłsudskiego. 

Za udział w powstaniu styczniowym w dniu 1 czerwca 1869 r. na mocy ukazu car Alekasander II Wisznice (podobnie jak 31 innych miast guberni siedleckiej) zamienił na osadę. Postanowiono "te z miast, które z powodu nieznacznej liczby mieszkańców, małego rozwoju handlu i niedostateczności dochodów, nie mają w rzeczywistości znaczenia miast, przemianować na osady." Ten sam los spotkał wiele polskich miasteczek. Władze rosyjskie rozpoczęły również likwidację cerkwi greckokatolickiej. W 1875 r. zniesiono parafię i dekanat wisznicki, ustanawiając parafię prawosławną. Zlikwidowano ją po 1918 r., ale parafii greckokatolickiej już nie reaktywowano. Murowany budynek cerkiewny przejęła parafia rzymskokatolicka.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 33/2018

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czy ty ty?Treść komentarza: Czy ty normalny jesteś? Jakby tam było przedszkole? Albo Twoja Matka szła?Data dodania komentarza: 01.05.2024, 22:22Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: ewaTreść komentarza: na pewno warto też informować że skuteczniej będzie zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą np tabletkami z estetrolem w składzie i w tedy antykoncepcja awaryjna nie będzie wcale potrzebnaData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Plan B na tabletkę dzień po. Od maja, ale bez lekarzaAutor komentarza: JozekTreść komentarza: Zaloze sie ze z blogoslawienstwem Jakubowskiego Radzyn bedzie dumnie obchodzil parade rownosci i inne inicjatywy lobby homoseksualnego :-DData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:48Źródło komentarza: Czego nie zrobę? Nie zmienię szacunku do tradycjiAutor komentarza: czy → tTreść komentarza: P O CO. Po co dochodzenia? Policja nie ma nic do roboty? Poszkodowani, jeśli oskarżą, to może wtedy - wsiadali pod prymusem, przeecież. Nauki nigdy dość. Ta nauka, jest dość tania, a właściwie zysk, bo eliminacja szrocika. Zdrówka życzę. Będzie Pani, dobrym kierowcą. Gdzie się nauczyć, dachowania, no gdzie. Na Kursie. A nie, tam uczą, że właśnie się przepisy zmieniły w tym tygodniu. PoRD. PrzepraszamData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:46Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Drewno!. Jednak palenie w kominkach, to marnotrastwo. KOcioł, daje około 3x więcej energii do instalacji z tego samego paliwa. W kominku, ucieka w komin. Taka jest prawda. Ten sezon paliłem drewnem i pół tony węgla~. Drewno, nadal jest ECO i chyba nie da się demagogicznie odwrócić rozsądku. w Tym temacie.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie było
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama