Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 18:58
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Tuczna jako ostoja polskości

Tuczna wpisuje się w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od wieków, jako zaścianek szlachecki, broniła wartości patriotycznych i katolickich. Dzięki temu zapisała się na karcie historii jako ostoja polskości.
Tuczna jako ostoja polskości

Na terenie gminy organizowanych jest wiele inicjatyw podkreślających wyjątkowość roku 2018. Za największą uważa się Wojewódzką Wystawę Koni Zimnokrwistych, która odbyła się 12 sierpnia. Patronat nad imprezą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Tuczna to wyjątkowy zaścianek szlachecki, w którym na przełomie XV i XVI wieku zaczęła osiedlać się szlachta z Mazowsza. Założony na polecenie króla Zygmunta Augusta, przez Dymitra Sapiehę, ówczesnego starostę brzesko-litewskiego, wraz z Wiskami i Huszczą były najdalej wysuniętą ku rzece Bóg "okolicą szlachecką".

Zamieszkiwali tu osadnicy z okolic Węgrowa, Papińscy ze wsi Papy oraz Lipkowie ze wsi Lipki. Byli to bojarzy putni, którzy walczyli na w wojnach z Rosją za czasów króla Stefana Batorego. Za zdobycie twierdz na wschodzie, w tym najsilniejszej fortecy moskiewskiej - Połocka, mieszkańcy zaścianka otrzymali w 1580 r. pełnię praw szlacheckich. Bronili ich później w sejmach w XVII i XVIII w. 

Na uwagę zasługuje fakt, iż w zaścianku samodzielnie organizowano nauczanie. Jan Lipka w "Monografii wsi Tuczna" wspomina, że szkołą była cała wieś, a dzieci uczyły się każdego dnia w innym domu. Nauka trwała 3 lata, a podręcznikami były książki do nabożeństwa. Nauczycielami byli mieszkańcy Tucznej, m.in. wspomina się nazwiska: Czapski, Dawidowski czy Mioduszewska. Oficjalna szkoła powstała w 1890 r. i początkowo była dwujęzyczna.

 Końcowe miesiące 1918 r. i początkowe 1919 w Tucznej znów zatętniło życie, co dało początek nowemu etapowi w historii Tucznej. Wybrano wójta i radę gminy. 10 chłopaków poszło do Ochotniczego Pułku Ziemi Podlaskiej formującego się w Białej. Walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej, połowa z nich poległa. Dowodem walk o niepodległość są mogiły Stanisława Skwierczyńskiego, Antoniego Kuchty, Ignacego Lipki, Hieronima Lipki i Witolda Rudzkiego.  

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 35/2018

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama