W 1918 roku Stefan Miler, profesor Męskiego Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, założył pierwszy w Polsce szkolny ogródek przyrodniczy. To małe zoo przetrwało wojnę. W 1953 r. szkolny ogródek został przekształcony w Miejski Ogród Zoologiczny.
– Wówczas na Starym Mieście znajdowało się zarówno zoo, jak i dworzec PKS. Nie wszyscy mieli wtedy samochody, tak jak teraz, zdecydowana większość korzystała z PKS. Zoo cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem podróżnych, którzy oczekując na autobus, wybierali się do ogrodu, bo bilety były stosunkowo tanie – tłumaczył podczas uroczystości jubileuszowej z okazji 100-lecia zoo dyrektor Grzegorz Garbuz. W 1982 r. zoo przeniesiono ze Starego Miasta do obecnej siedziby przy ul. Szczebrzeskiej.
Ogród przeszedł modernizację i gruntowną przebudowę. Dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i funduszom z Unii Europejskiej zoo zmieniło swoje oblicze. W ramach projektów wykonano m.in. pawilon z wybiegami dla małych drapieżników, stajnie z wybiegami dla zwierząt z Australii, stajenki dla zwierząt eksponowanych w mini-zoo. Ponadto przebudowano pawilon dla małp, w którym wykonano motylarnię oraz budynek z wybiegiem dla niedźwiedzi, pawilony z wybiegami dla żyraf i innych zwierząt z Afryki. W zamojskim ogrodzie pojawiły się nowe gatunki zwierząt: żyrafy, oryksy szablorogie, gazele mhor, jeżozwierze afrykańskie oraz wiewiórki przylądkowe. Zoo stało się jeszcze bardziej atrakcyjne.
– Ogród jest dostosowany do standardów europejskich, należy do międzynarodowych organizacji. Jest integralną częścią miasta. Wielu mieszkańców na pewno nie wyobraża sobie Zamościa bez zoo – mówił podczas uroczystości dyrektor Grzegorz Garbuz.
– Rocznie Zamość odwiedza 250-260 tysięcy turystów, z czego ok. 210 tysięcy zwiedza zoo. Ogród zoologiczny to wizytówka naszego miasta, to wabik, który przyciąga turystów z okolicznych województw – podkreślał prezydent miasta Andrzej Wnuk. Dodał iż zoo będzie rozbudowywane w ramach projektu wartego ponad 17 mln złotych. – Nowe obiekty i wybiegi pojawią się od strony centrum handlowego. Myślę, że będziecie państwo bardzo zaskoczeni tymi zmianami – zdradził prezydent Wnuk.
Jubileusz zoo odbył się w piątek (28 września). Był okazją do wręczenia nagród, podziękowań i odznaczeń. Podczas uroczystości prezydent Zamościa Andrzej Wnuk wręczył Medale Zasłużony dla Zamościa dyrektorowi zoo Grzegorzowi Garbuzowi oraz Piotrowi Łachno, odpowiedzialnemu za działające w strukturach zoo schronisko dla bezdomnych psów.
Z okazji jubileuszu wicedyrektor ogrodu Łukasz Sułowski przygotował film przedstawiający historię i rozwój tego miejsca. Materiał ten będzie można wkrótce obejrzeć na antenie TVP Lublin.















![Zalesie. Przedszkolaki dekorowały pierniki [ZDJĘCIA] Zalesie. Przedszkolaki dekorowały pierniki [ZDJĘCIA]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-zalesie-przedszkolaki-dekorowaly-pierniki-zdjecia-1765796280.jpg)
![Rossosz. Mieszkańcy zasiedli do wigilii [ZDJĘCIA, FILM] Rossosz wigilia kiermasz](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-rossosz-mieszkancy-zasiedli-do-wigilii-zdjecia-film-1765795122.jpg)



![Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [14-12-2025] Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [14-12-2025]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-biala-podlaska-odeszli-do-wiecznosci-14-12-2025-1765697551.jpg)


![Kolejne trzy punkty MTS [GALERIA ZDJĘĆ] Kolejne trzy punkty MTS [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-kolejne-trzy-punkty-mts-1765660964.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze