Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 13:26
Reklama

Zagrajmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

Tylko sześć dni dzieli nas od 25. finału WOŚP. W niedzielę 15 stycznia kilka miejscowości z naszego regionu znajdzie się wśród ponad 1600, w których utworzono sztaby. Tym razem będą zbierane pieniądze na ratowanie zdrowia i życia dzieci oraz seniorów.
Zagrajmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. W ciągu 24 lat zebrano w ten sposób i przeznaczono na wsparcie dla szpitali ponad 720 mln zł.

– Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków – wypowiada się na oficjalnej stronie WOŚP Jerzy Owsiak, prezes zarządu fundacji.

Jednak ciągle jest wiele do zrobienia. W tym roku cel, jaki przyświeca akcji, to ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. 

Oprócz zbieranych podczas finału WOŚP przez wolontariuszy datków, można też wesprzeć akcję przeznaczając na rzecz Fundacji 1% podatku dochodowego, bądź przekazując cenne rzeczy na aukcję. Pełna lista różnych form wsparcia dostępna jest na stronie www.wosp.org.pl.

Fundamentem WOŚP są przede wszystkim kwestujący wolontariusze z nieodłącznymi atrybutami: puszką i naklejką - czerwonym serduszkiem. Gdzie ich spotkamy i jak będzie wyglądał 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym regionie, piszemy poniżej.

Biała Podlaska

Finał, podobnie jak w latach poprzednich, będzie skupiał się przede wszystkim na Placu Wolności. Ale od rana na ulicach miasta będą kwestować wolontariusze, których w tym roku do pomocy zgłosiło się aż 450.

Część artystyczna programu rozpocznie się o godz. 17. Na scenie wystąpią: Mariall, Mocny Full i Koniec Listopada. Zaplanowano też pokazy taneczne. – W tym roku pojawią się tylko lokalne zespoły. Po pierwsze, chcemy promować rodzimych artystów. Wynika to również ze skromnych środków finansowych przeznaczonych na organizowanie finału – informuje Riad Haidar, szef bialskiego sztabu.

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w licytacji gadżetów i innych przedmiotów darowanych zarówno przez fundację, jak i prywatne osoby. – Po raz pierwszy do udziału w finale zaproszono Bialski Klub Morsa. Na placu zostanie umieszczony akwen, w którym członkowie klubu, pokażą jak prawidłowo morsować.

– Są prowadzone negocjacje i rozmowy ze stacją TVN, żeby finał w Białej Podlaskiej był transmitowany na żywo na antenie krajowej. Mam nadzieję, że uda się to zrealizować – dodaje Haidar.

Akcja zakończy się "Światełkiem do nieba", a więc happeningiem, którego intencją jest wysłanie w stronę nieba światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni.

Parczew

Po rocznej nieobecności Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znowu zawita do Parczewa. Organizacją akcji zajął się Parczewski Dom Kultury, który wstępnie planował jedynie zbiórkę pieniędzy, wysyłając o godz. 8 na ulice miasta 35 wolontariuszy. Ostatecznie odbędzie się też koncert połączony z licytacją orkiestrowych gadżetów. Początek w sali PDK o godz. 14. Na scenie wystąpią zespoły wokalne, wokalno-muzyczne i taneczne. Godzinę później odbędzie się pokaz służb ratownictwa technicznego w wykonaniu OSP w Jasionce i OSP w Laskach.

Barbara Łuć, szefowa tegorocznego sztabu, mówi, że ludzie są zadowoleni z organizacji Orkiestry. – Pytają na mieście, zatrzymują, oferują pomoc. Szkoda tylko, że okoliczne gminy nie zawiązały sztabów, ale liczę, że podejmą wyzwanie i dołączą do akcji – mówi pani Basia.

Dodaje, że nie martwi ją fakt, że o pobiciu rekordu zebranych pieniędzy raczej w tym roku nie ma mowy. – Nikt z nas na rekordy nie idzie, bo tu nie o to chodzi. Cieszę się, że reaktywowaliśmy Orkiestrę i to dla mnie jest najważniejsze – zapewnia szefowa sztabu, która z Orkiestrą związana jest od 23 lat, kiedy to pieniądze na chore dzieci zbierali parczewscy harcerze.

Jak co roku swoją pomoc zaoferował także Bank PKO BP w Parczewie. To jego pracownicy będą skrupulatnie liczyć zebrane przez wolontariuszy i ze sprzedanych gadżetów pieniądze. (jw)

Radzyń Podlaski

W Radzyniu Podlaskim sztab Orkiestry będzie mieścił się w I Liceum Ogólnokształcącym. W programie, jak zawsze, zbiórka do puszek oraz koncert w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Pomiędzy występami artystów odbędzie się aukcja przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców.

Organizatorzy nadal przyjmują zgłoszenia artystów chętnych zagrać podczas finałowego koncertu WOŚP. Już wiadomo, że na scenie pojawią się dzieci z Przedszkola Miejskiego, radzyńscy taekwondziści, grupa taneczna Show Dance, zespół A.R.D z Radzynia, No Problem z Międzyrzeca Podlaskiego oraz Błękitny Nosorożec, który przyjedzie aż z Hajnówki. (af)

Terespol

To już trzynasty raz, kiedy miasto aktywnie włącza się w akcję. Na terenie miasta od samego rana będzie działało około 70 wolontariuszy z rozpoznawalnymi puszkami, do których przechodnie będą mogli wrzucać pieniądze.

– Zaczynamy zbiórkę od godziny siódmej. O godzinie jedenastej Miejski Ośrodek Kultury organizuje bieg pod hasłem "Policz się z cukrzycą", na dystansie 2,5 km. To już druga edycja wydarzenia. Uczestnik na starcie musi uiścić opłatę 5 zł, za to na mecie dostanie medal i dyplom, a później gorącą grochówkę i herbatę – mówi Katarzyna Polaczuk, szef sztabu w Terespolu. Jeżeli będzie sprzyjająca pogoda, chętni będą też mogli wziąć udział w kuligu za dobrowolną kwotę wrzuconą do puszki.

Kolejna możliwość wsparcia akcji otwiera się przed mieszkańcami o godz. 17 w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie odbędzie się licytacja gadżetów. Na finał zaplanowano wiele atrakcji m. in. występy wokalne dzieci i młodzieży z terespolskich szkół oraz grupy tanecznej Flesz. Po godz. 19 zostanie wypuszczone światełko do nieba.

Piszczac

15 stycznia w hali sportowej ZPO w Piszczacu odbędzie się charytatywny turniej halowej piłki nożnej amatorów. Każdy zawodnik zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i pomoże w zbiórce, uiszczając opłatę wpisową (minimum 5 zł), która zostanie przeznaczona na fundację.

W turnieju mogą grać wyłącznie zawodnicy od 16. roku życia. Zgłoszenia drużyn, do 10 zawodników, przyjmowane są do 13 stycznia. Można to zrobić telefonicznie (pod nr. 501 266 672 lub 83 377 80 18) lub wysyłając formularz na adres e-mail [email protected] W zgłoszonych ekipach na parkiecie może grać maksymalnie dwóch zawodników występujących w ligach piłkarskich.

Pełny regulamin rozgrywki i formularz zgłoszenia dostępne są na stronie www.piszczac.pl. Pomysłodawcy szczególnie do udziału zachęcają urzędy, instytucje, jednostki OSP i zakłady pracy. Początek rywalizacji o godzinie 14. 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mati 22.01.2017 23:47
Dobrze, że mój bank włączył się do akcji :)

Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama