Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 20:40
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

GMINA KODEŃ: Swoją muzyką nawiązują do najstarszych tradycji Podlasia

Dzięki projektowi „Podlaskie Muzykowanie 2019” zespół Jarzębina z Zabłocia nagrał nastrojowy, pełen artystycznych kadrów klip, który można znaleźć na stronie internetowej ludowanuta.pl. Przy tej okazji powstały też profesjonalne materiały promujące muzyków z południowego Podlasia.
GMINA KODEŃ: Swoją muzyką nawiązują do najstarszych tradycji Podlasia

Autor: ludowanuta.pl

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Fundację Podlaskie Centrum Radiowe w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska2019. Uczestniczy w nim siedem zespołów z Podlasia i wschodniego Mazowsza. Do celów projektu należy wzmocnienie więzi między pokoleniami oraz popularyzacja kultury ludowej.

Bogactwo kulturowe

Klip z udziałem Jarzębiny powstawał przez cały dzień, co dla ich członkiń było nie małym wyzwaniem. Jednak, jak przyznają ciężka praca się opłaciła, bo powstał teledysk, który im wszystkim się podoba i którym chętnie będą się chwalić. Dodają też, że atmosfera na planie filmowym była przyjazna, a udział w projekcie jest dużym wyróżnieniem. – Uważam, że to świetna forma promocji, zwłaszcza, iż młode pokolenie nie zawsze zna bogactwo kulturowe swojego regionu. Obawiam się, iż jesteśmy ostatnimi osobami pielęgnującymi dawne pieśni Podlasia – przyznaje Ewa Panasiuk, członkini zespołu Jarzębina, odpowiedzialna za organizowanie wyjazdów grupy. Zaznacza też, że mieszkanki Zabłocia nie byłyby w stanie samodzielnie nagrać materiału na tak wysokim poziomie, ze względu na brak funduszy na ten cel.

Inspiracje czerpią z zasłyszeń

W zespole Jarzębina śpiewa dziesięć kobiet: Danuta Goławska, Irena Jankowska, Wanda Latos, Teresa Martyniuk, Jadwiga Oleszczuk, Ewa Panasiuk, Barbara Piątek, Irena Pykacz, Janina Ustimowicz i Henryka Walecka. Pochodzą z Zabłocia i Koloni Zabłocie. Najstarsza ma 89 lat, a najmłodsza 50 lat. W klipie stworzonym w ramach programu EtnoPolska2019 wzięły udział wszystkie. Swój debiut zespół  miał w czasie Biesiady Nadbużańskiej w Kodniu. Na co dzień panie spotykają się w Domu Kultury w Zabłociu, gdzie korzystają z wyznaczonej im salki. W niej trzymają też liczne trofea i puchary zdobyte na konkursach i festiwalach. Zazwyczaj próby mają raz w tygodniu, we wtorki. Jeżeli się przygotowują do udziału w przeglądzie lub innej imprezie muzycznej ćwiczą częściej. Inspiracje czerpią z zasłyszeń. - Przed laty w Zabłociu mieszkała bardzo muzykalna rodzina, która śpiewała w gwarze podlaskiej. Kiedy do miejscowości przeprowadziła się Jadwiga Oleszczuk będąca obecnie opiekunem muzycznym zespołu zachwyciła się wykonywanymi przez nich utworami i jej nagrała. W ten sposób pieśni się zachowały, a my je odtwarzamy najlepiej jak potrafimy – wyjaśnia Ewa Panasiuk.

Mają wiele sukcesów na koncie

 Zespół istniejący od 1991 r. wydał dwie płyty „Dwadzieścia lat z piosenką” w 2011 r. i „Śpiewam tobie wiosko moja” w 2016 r. Na koncie mają m.in.: III nagrodę zdobytą na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej w 2018 r., I nagrodę otrzymaną na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2017 r., II nagrodę przyznaną na Festiwalu Kolęd i Szczodrywek we Włodawie w 2017 r., I nagrodę otrzymaną na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej, w latach: 2006, 2014 i 2015 r., II nagrodę wygraną na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Polubiczach w 2012 r., III nagrodę zdobytą na Podlaskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej w 2007 r. i I nagrodę otrzymaną na V Europejskich Nadbużańskich Spotkaniach Folklorystycznych „Bug i Dunaj Łączą Narody” w Sokołowie Podlaski w 2006 r.

Do sukcesów zaliczają również występ przed Polonią w Lens, we Francji w 2014 r. , który się odbył dzięki zaproszeniu od stowarzyszenia Millenium 2000. Podlasianki miały też zaszczyt wystąpić w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza w 2017 r. podczas III Turnieju Muzyków Prawdziwych. Dzięki występowi na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2013 r. Jarzębina otrzymała  odznakę Za zasługi dla Gminy Kodeń oraz Kulturalną Nagrodę Powiatu Bialskiego w 2014 r. W roku 2016 r. zespół dostał medal Zasłużony dla Powiatu Bialskiego, a także odznakę honorową przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z kolei w 2017 r. grupa dostała medal Zasłużony dla Województwa Lubelskiego. Natomiast w 2019 r. Jarzębinę ogłoszono ponownie Laureatem Kulturalnej Nagrody Powiatu Bialskiego.

Odskocznia od codziennej bieganiny

Ewa Panasiuk przyznaje, że nigdy siebie nie podejrzewała, że będzie śpiewała. – Kiedy przyszedł czas, że moje dzieci przestały wymagać mojej opieki, mogłam częściej wychodzić z domu by uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Zdarzyło mi się kilkukrotnie oglądać występ Jarzębiny. Za każdym razem myślałam o tym, że chciałabym brać udział w życiu zespołu. W końcu się przełamałam i przyszłam na próbę. Od tego dnia minęło już siedem lat – opowiada Ewa Panasiuk. Podkreśla też, że jest to dla niej odskocznia od codziennej bieganiny, ale też obowiązek, z którego stara się wywiązać. – Nie żałuję, że zdecydowałam się na to zobowiązanie. Śpiewanie stało się moja wielką pasją. A kiedy jest się docenianym, chwalonym tym bardziej chce się pracować na kolejne sukcesy – wyjaśnia Ewa Panasiuk.

Mieszkanki Zabłocia występują w wełnianych, kolorowych spódnicach, mających ponad sto lat. Często dziedziczyły je po matkach i babkach. Do tego noszą haftowane bluzki, a także wyszywane czarne serdaki oraz czarne, wiązane trzewiczki. Do tego stroju zakładają czerwone korale i wielobarwne chusty na ramiona lub głowę. - Początkowo problemem był brak stroju, jednak w czasie wyjazdu do rodziny teścia powiedziałam bliskim o tym zmartwieniu. Okazało się, iż ciotka ma stuletnią spódnicę, jeszcze po swojej mamie. Teraz w niej występuję. Stąd spódnica ma dla mnie wartość sentymentalną – wspomina Ewa Panasiuk.

 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama