Ludzie z pasją: Krzyżyki tworzą kawał mojej historii, nie wyobrażam sobie bez nich życia

  • 25.02.2021, 16:15
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Ludzie z pasją: Krzyżyki tworzą kawał mojej historii, nie wyobrażam sobie bez nich życia Justyna Lesiuk-Klujewska
Gdzieś w cieniu blasków i fleszy, pośród własnych myśli i wspomnień siedzi kobieta z siwym włosem. W ręku ma igłę i nitkę, a na nosie okulary. Skąpana w ciszy, ćwiczy cierpliwość... To Janina Łaska. Mieszkanka Łomaz, która wykonuje obrazy haftem krzyżykowym. Spod jej rąk wyszło do tej pory 120 dzieł.

– Oprawiłam 110 obrazów, w domu mam 70, resztę rozdałam rodzinie lub znajomym. Do tej pory wykorzystałam 11 tysięcy mulinek i wykonałam 7 mln krzyżyków – opowiada artystka. Odwiedziliśmy jej dom. – Tu mam gotowe prace przygotowane do prania i prasowania, a dalej leżą już wyprane i uprasowane – mówi kobieta, pokazując nam piękne obrazy leżące na stole w pokoju.

Ja też będę krzyżykować!
Janina Łaska ma 66 lat. Cicha i skromna, życzliwa i pracowita – tak mówią o niej mieszkańcy gminy. Przez prawie 20 lat pracowała jako ekspedientka w „Jedynce” w Łomazach. 31 października 1999 r. zakończyła tam pracę i poszła na urlop. Kilka dni później wyprawiła się do Białej Podlaskiej.

- Weszłam do sklepu i zobaczyłam obraz wykonany metodą krzyżykową. Przedstawiał młyn. Kupiłam go. Przyjechałam do domu i pochwaliłam się nowym zakupem mamie i powiedziałam do niej: „Wiesz, chyba będę krzyżykować. Przecież nie mam co robić. Jest zima”. I tak, od 1999 r. krzyżykuję, do dziś – wspomina.  (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 23 lutego

Justyna Lesiuk-Klujewska

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe