Gmina Sosnówka: Talerz miśnieński Kraszewskiego i srebrna filiżanka wielkiego pisarza

  • 29.09.2021, 08:14
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Sosnówka: Talerz miśnieński Kraszewskiego i srebrna filiżanka wielkiego… Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie
Muzyczna uczta na początek spotkania, potem spora dawka wiedzy i coś dla zmysłów smaku. Tak można podsumować wydarzenie „W gościnie u Kajetana Kraszewskiego” zorganizowane w Muzeum im. J.I. Kraszewskiego w Romanowie. – Chcieliśmy pokazać, że sztuka kulinarna przekazywana z pokolenia na pokolenie stała się częścią kultury narodowej – mówi dyrektor muzeum Krzysztof Bruczuk.

Wydarzenie odbyło się 19 września, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Do romanowskiego muzeum przybyło wielu gości, zarówno z gminy Sosnówka, jak i spoza niej. Uroczystość rozpoczęła się od koncertu „Bialskiego Jazz Trio”, który zachwycił zgormadzoną publiczność. Kolejnym ciekawym punktem była prelekcja pn. „Tradycje kulinarne XIX-wiecznych dworów szlacheckich”. Zebrani goście zapoznali się z wciąż obecnymi tradycjami polskich stołów i ze zwyczajami panującymi na dworach szlacheckich w dziewiętnastym stuleciu. – Niezwykłe znaczenie miała gościnność i otwartość, która trwa do dzisiaj, na przykład pod postacią dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole. Także chleb w kulturze polskiej ma głęboką symbolikę. Od najdawniejszych czasów był w Polsce świętością – mówi autorka prelekcji i adiunkt muzeum Mariola Jeruzalska.

Prelegentka opowiedziała o kolejności i sposobie podawania potraw, o hierarchii przy stole i o symbolice „szarego końca”. Zwróciła też uwagę, na piękno XIX-wiecznych zastaw, porcelanowych pater czy szklanych żardinier. – Wyjątkowe miejsce w każdym dworze miała apteczka zawierająca lekarstwa, nalewki, suszone zioła i produkty luksusowe, takie jak: bakalie, szafran czy imbir – dodaje Mariola Jeruzalska. Słuchacze zapoznali się również z nazwami ziół leczniczych i ich ponadczasowym zastosowaniem. Usłyszeli też o tradycji produkcji piwa i pieczenia pierników. Podczas podsumowania prelegentka zwróciła uwagę na znaczenie XIX-wiecznych książek kucharskich i poradników dla gospodyń, stanowiących inspirację także dla współczesnych zwolenników rodzimej kuchni. Recenzję jednego z takich dzieł pt. „Dwór wiejski” Karoliny z Potockich Nakwaski napisał Józef Ignacy Kraszewski.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 28 września

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe