Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 lutego 2026 16:24
Reklama
Reklama
Reklama

Teatr powrócił na bialskie ulice

Sobotni wieczór zmienił ulicę Browarną nie do poznania. Dzięki uczniom bialskich szkół mieszkańcy choć na chwilę mogli poczuć atmosferę dawnych, międzywojennych czasów i jednocześnie poznać nieznaną dla wielu historię naszego miasta.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Akcja sztuki "Lidia z Białej. Zdarzyło się na Browarnej" dzieje się w okresie międzywojennym. Główną bohaterką spektaklu jest Lidia, podchodząca z Białej Podlaskiej. To osoba, która ma w sobie wiele rozterek. Jest zakochana w Żydzie, ale musi stanąć przed wyborem – wybrać miłość czy wyjazd do Warszawy. Chce zostać aktorką i bardzo w siebie wierzy. Drugim wątkiem jest druga wojna światowa, która może rozpocząć się w każdej chwili. Bohaterowie w swoich perypetiach bardzo przeżywają strach przez konfliktem. Wystawiona sztuka była pewnego rodzaju mieszanką teatru formy i ulicy.

Projekt "Chodź na Browarną" znalazł się w gronie 29 najwyżej ocenionych, które otrzymały dofinansowanie przez Narodowe Centrum Kultury. Młodzi artyści od paru miesięcy bardzo ciężko przygotowywali się do prezentacji spektaklu, co ostatecznie dało wyśmienity i profesjonalny efekt.

Potencjał młodych aktorów

– W projekcie uczestniczy młodzież bialskich szkół. Dla mnie to działanie priorytetowe, by przez kulturę uczyć młodych ludzi zarówno tradycji i historii oraz kreować ich wizję życia na przyszłość - mówi Mariusz Orzełowski, dyrektor BCK.

Również uczniowie w ciepłych słowach wypowiadali się na temat spektaklu, przy którym mieli okazję pracować. – Panowała świetna atmosfera, więc nie czuliśmy stresu, bo wszystko było bardzo dobre przygotowane. Zdobyliśmy też fantastyczne doświadczenie, gdyż mogliśmy zobaczyć na ile nas stać i poznać historię - mówi Adrianna Janusiewicz, aktorka.

Podczas przygotowań aktorzy spotykali się również z seniorami pamiętającymi dawne czasy, którzy opowiedzieli młodym aktorom różne przedwojenne historie. – To było na tyle przejmujące i ciekawe, że wszyscy słuchaliśmy z zapartym tchem. Mieliśmy gotowy scenariusz, aczkolwiek dodawaliśmy także coś od siebie, by pokazać nasze emocje – dodaje Janusiewicz.

Również Orzełowski w ciepłych słowach odnosił się do pracy uczniów na planie teatralnym.  – Ważne jest podkreślenie faktu, iż wyłaniają się przed nami znakomici, przyszli aktorzy. Ja jako osoba z doświadczeniem teatralnym i aktorskim mogę stwierdzić po dwóch zdaniach, czy danej kreacji, że jakaś osoba może być aktorem – mówi dyrektor BCK. I dodaje, że w przyszłości planowane jest stworzenie studia teatralnego "Chodź Na Browarną" które w przyszłości może prężnie funkcjonować, wystawiając podobne sztuki.

Nietypowa sceneria

Scenariusz do sztuki napisał Radosław Plandowski, natomiast za reżyserię odpowiadał Jan Wawrzyniak Tuzin z Lublina. Jak sam przyznaje, praca nad spektaklem nie była łatwa. – Gra jest trudna dla młodych a nawet dla doświadczonych aktorów. Gramy dosyć nietypowo, bo publiczność znajdowała się w środku a my graliśmy w kilku lokacjach dookoła - mówił Tuzin.

Reżysera cieszył fakt, iż młodzież z pasją pracowała na planie. – Dla niektórych był to pierwszy kontakt ze sztuką – coś więcej niż szkolne kółko. Cieszyło mnie to, że niektórzy będą chcieli zdawać do szkoły teatralnej – podkreśla Wawrzyniak Tuzin.

Spektakl został przyjęty przez publiczność bardzo gorąco. – Bardzo podobała mi się gra młodzieży, ponieważ nie robiła czegoś na jakiś wzór, tylko tak jak czuła - mówiła seniorka Józefa Stanek.

Po długich podziękowaniach odbył się również specjalny koncert zespołu "Makabunda", który wykonał międzywojenne szlagiery w nowych aranżacjach.

Aktorzy i opiekunowie szkolni

Publiczne Gimnazjum nr 3: Weronika Brodacka, Karolina Dobrzyńska, Dominika Sidoruk, Julia Wawrzyniewicz (Dorota Galej-Mazur).
PG nr 4: Liliana Michalczuk, Anna Trocewicz, Szymon Kasprzyk, Jakub Lesiuk (Bartosz Prokop).
PG nr 5: Weronika Dawidziuk, Karolina Remblewska, Anna Styś (Mirosława Steckiewicz).
PG nr 6: Weronika Denisiuk, Katarzyna Golanko, Anna Kacik, Wiktoria Płandowska (Anna Jakubowska).
Zespół Szkół Zawodowych nr 1: Dominika Czarnecka, Wioleta Kosmatowicz, Weronika Tarkowska, Joanna Słowik.
ZSZ nr 2: Weronika Daniluk, Bartłomiej Pyndryk, Dariusz Nestorowicz, Szymon Rozmysł (Agnieszka Alikowska).
I Liceum Ogólnokształcące: Julia Ruszkowska, Iga Paderewska, Zuzanna Stańczuk, Wojciech Pietrow (Stefan Wrzosek).
II LO: Agata Orzechowska, Magdalena Kłusek, Adriana Janusiewicz, Bartłomiej Korpysz (Ewa Kwiatkowska).
III LO: Karol Markowski, Natalia Skrzyńska.
IV LO: Weronika Szymczuk, Gabriela Jarocka, Karolina Młynarczyk, Michał Skrzypczak (Beata Kuzko).

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Duda-miał ,,złoty róg,, ...Treść komentarza: Niech Andrzej Duda przypomni sobie pewien wieczór spędzony wraz z tłumami pełnych nadziei na zmiany ludzi na Placu Wolności w Białej Podlaskiej, w listopadzie 2015 r. Nigdzie w Polsce tylu ludzi na spotkanie z Dudą już nie przyszło... Później Andrzej Duda, jako Prezydent R.P. nadzieje wszystkich tych ludzi, którzy wtedy tam byli, roztrwonił, marnie roztrwonił... ale ładnie wtedy przemawiał, ładnie...Data dodania komentarza: 3.02.2026, 15:00Źródło komentarza: Były prezydent odpowiada Stefaniukowi: „Nie ma pojęcia o poważnej polityce”Autor komentarza: Chudy RójTreść komentarza: Przełożony im polewał i pił z nimi? Przełożony nie ma obowiązku biegać z alkomatem przez całą zmianę, chudy umysłowo chłopaczku.Data dodania komentarza: 3.02.2026, 11:17Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: Rolnik - maniaku,Treść komentarza: Robią zbiórkę bo mogą. Nikt cię nie zmusza do wpłacania. Inna sprawa że widać jaki z ciebie rolnik, skoro masz czas zajmować się wypisywaniem pierdół w internetach.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 21:54Źródło komentarza: Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Janko Muzykant vel FujarkaTreść komentarza: Jesteś pewien, że za twoje mają pobory? Prześledziłeś drogę każdej złotówki z twoich podatków, o ile je cwany Januszku płacisz?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 21:52Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: Janko MuzykantTreść komentarza: Zacznijmy od tego, że w służbach ręka rękę myje. Zawartość % to nie są dane wrażliwe (ogłaszane wszem i wobec jak ktoś zostanie zatrzymany) Piją za swoje, lecz pobory mają za moje. Chciałbym wiedzieć czy po piwie czy po szklanie?. Jeżeli to służba celno-drogowa to gdzie pili. Pod jałowcem czy na stołówce. Jeżeli pod jałowcem to jak dojechali na oddział. Jeżeli ktoś jest na świeczniku to ma od niego bić blask nie swąd knota. Nie dość że Janusz to jeszcze fujara.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 17:04Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama