Gmina Biała Podlaska: Dożynki w deszczu, ale dostojne i dostatnie [GALERIA]

  • 29.08.2018, 11:22
  • Marcin Kozarski
Gmina Biała Podlaska: Dożynki w deszczu, ale dostojne i dostatnie [GALERIA]
Tegoroczne święto wieńczące bezcenny trud rolników i ich rodzin odbyło się w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Mieszkańcy gminy dziękowali za szczęśliwe ukończenie żniw i prac polowych w Styrzyńcu. Towarzyszyli im reprezentanci duchowieństwa, samorządu i administracji. Imprezy, której współgospodarzem były również Surmacze, nie popsuła nawet popołudniowa ulewa.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą, celebrowaną w miejscowej kaplicy przez ks. dziekana Mariana Daniluka w asyście delegacji i pocztów sztandarowych. Tuż po nabożeństwie, specjalizujący się w hodowli bydła mięsnego i produkcji roślinnej starostowie dożynek: Grzegorz Kurowski ze Styrzyńca oraz Teresa Bernasiuk z Surmacz wręczyli wójtowi Wisławowi Panasiukowi tradycyjny bochen chleba.

Podczas rywalizacji o tytuł najpiękniejszego wieńca zaprezentowano 16 z nich. Pierwsze miejsce przyznano Jaźwinom, drugie Ciciborowi Dużemu, a trzecie Sitnikowi. Odbyły się też konkursy na wypiek chleba tradycyjnego (triumfowała Anna Mielnicka), ciasto dożynkowe (Edyta Rafalska) i największe warzywo (Marek Sawczuk). W sportowych igrzyskach wystartowało 6 sołectw. Najlepszymi okazali się reprezentanci Styrzyńca. Drugie miejsce zajął Sławacinek Stary a trzecie Cełujki.

Święto było także doskonałą okazją do nagrodzenia rolników, którzy pomimo trudnych warunków prowadzenia działalności, wyróżniają się zapobiegliwością oraz umiejętnością przewidywania i dostosowania produkcji do potrzeb rynku.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 35/2018

Marcin Kozarski

Zdjęcia (67)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe